Asteroidy lecące w kierunku planety
Źródło: pixbay.com

Asteroida Apophis może znaleźć się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Naukowcy tłumaczą, jakie jest ryzyko

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
16 Listopada 2020

Naukowcy potwierdzają, że istnieje ryzyko kolizji asteroidy Apophis z Ziemią. Nie jest to pewna informacja, ale badacze będą trzymali rękę na pulsie. Zderzenie z takim obiektem byłoby dla nas katastrofalne w skutkach.

Asteroida Apophis jest jednym z ciał niebieskich uznanych za potencjalnie niebezpieczne dla Ziemi. Apophis krąży wokół Słońca i jej orbita aż dwa razy do roku przecina orbitę naszej planety, mijając nas niekiedy w naprawdę niewielkiej odległości. Musimy się pogodzić z faktem, że tym wydarzeniom zawsze będzie towarzyszyło ryzyko kolizji.


Asteroida Apophis zagraża Ziemi


Świeżo po odkryciu istnienia Apophis, naukowcy byli przerażeni wysokim ryzykiem kolizji z Ziemią w kwietniu 2029 roku. Badania z pierwszych kilku tygodni po identyfikacji asteroidy nie przedstawiały przyszłości zbyt optymistycznie. Oszacowano wówczas, że szansa na katastrofę to 1 do 37.

Japończycy stworzyli najpotężniejszy komputer w historii. Bije wszelkie rekordy, nie do uwierzeniaJapończycy stworzyli najpotężniejszy komputer w historii. Bije wszelkie rekordy, nie do uwierzeniaCzytaj dalej


Dalsze badania rozwiały jednak te katastroficzne wizje. Choć asteroida rzeczywiście przeleci blisko naszej planety, to z pewnością nie uderzy w Ziemię. Przynajmniej nie w roku 2029. Znacznie bliżej Ziemi znajdzie się jednak w 2068 roku.


Możliwe spotkanie z asteroidą


Apophis nie ułatwia pracy naukowcom. Asteroida obiega Słońce w cyklu 323 dni po asymetrycznej orbicie, stąd przewidzenie toru jej lotu na kilkadziesiąt lat wprzód jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Obecnie ryzyko uderzenia w Ziemię w 2068 roku szacowane jest na 1 do 150000. Może się to jednak zmienić.


Naukowcy z niecierpliwością czekają na zbliżenie obiektu, które nastąpi za niespełna 9 lat. Będzie to okazja do dokładniejszych obserwacji i badań, które pozwolą nam lepiej poznać naturę tej 370-metrowej skały.

DZISIAJ GRZEJE:

1. "Jeden z dziesięciu”: występ, który przeszedł do historii. Pan Ireneusz rozczulił swoją ekspresją

2. Była obiektem drwin, więc schudła 100 kg. W dniu ślubu swojego eks wyglądała lepiej niż panna młoda


Pierwsza taka asteroida od 1500 lat


Przelot Apophis w 2029 roku będzie wyjątkowy również pod innym względem. Asteroida minie Ziemię w odległości około 38000 km, co daje 1/11 odległości dzielącej naszą planetę i Księżyc. Obiekt będzie widoczny gołym okiem na kilku kontynentach (Europa się do nich zalicza, więc warto zacząć odkładać na dobry aparat).


Eksperci twierdzą, że równie bliski przelot obiektu o takiej wielkości, zdarza się naszej planecie raz na około 1500 lat. W takim wypadku będziemy świadkami wydarzenia, które po raz ostatni miało miejsce prawdopodobnie jeszcze w czasach antycznych.

Rosyjscy naukowcy aż zamarli. Wulkan wybuchł i wyrzucił nieznany wcześniej minerał, niezwykłe odkrycieRosyjscy naukowcy aż zamarli. Wulkan wybuchł i wyrzucił nieznany wcześniej minerał, niezwykłe odkrycieCzytaj dalej


Potencjalna kolizja w 2068 roku


Uderzenie Apophis w Ziemię nie doprowadziłoby co prawda do całkowitego zniszczenia życia na naszej planecie. Jednakże asteroida zasiałaby zniszczenie na tysiącach kilometrów kwadratowych. Uderzenie miałoby siłę około 1480 megaton trotylu.

Porównując to do najsilniejszej eksplozji, jaką wywołał człowiek - nie jesteśmy sobie w stanie tego wyobrazić. Najsilniejsza bomba termojądrowa zrzucona w 1961 roku przez ZSRR wyzwoliła energię 57 megaton.

Biorąc pod uwagę tę niewyobrażalną siłę, miejmy nadzieję, że szacunki naszych astronomów okażą się prawidłowe i Apophis zafunduje nam piękne wrażenia wizualne i gigantyczną dawkę informacji zamiast zniszczenia ogromnej części naszej planety.

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemówNajbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dziewczynka nie chce dać spokoju śpiącemu psu. Wtedy zwierzę daje jej cenną nauczkę
  2. Ewa piła pól szklanki soku co 3 dni. Nie mogła uwierzyć w zmiany, które zaobserwowała, teraz poleca go wszystkim
  3. Niezwykła moneta warta jest ogromne pieniądze. Nie uwierzysz z czego została wykonana
  4. Dramatyczna sytuacja u naszego sąsiada. Rząd wysłał wojsko, czeka nas podobny scenariusz?
  5. Polacy odzyskują tysiące złotych. Jest prosty sposób, serwery już nie wytrzmują
  6. Dramatyczne informacje zza granicy, nie żyją 44 osoby. Wszyscy pili ten sam napój

Następny artykuł