Kosmos
Źródło: pixbay.com

Naukowcy odkryli, jak długo formował się Układ Słoneczny. Aż ciężko uwierzyć w przełomowe doniesienia

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
18 Listopada 2020

Nowe badania ujawniły zaskakujące fakty. Wygląda na to, że Układ Słoneczny powstał znacznie szybciej, niż początkowo zakładano. Analizy materiałów pobranych z meteorytów wykazały, że nasz Układ uformował się w zaledwie 200 tysięcy lat.

Początki powstawania Układu Słonecznego są obiektem badań od wielu lat. Dzięki powstawaniu nowych obserwatoriów wyposażonych w najlepszy sprzęt naukowcy mają wciąż pełne ręce roboty. Tym razem odkrycie zostało umożliwione dzięki wnikliwej analizie izotopów molibdenu, pozyskanych z meteorytów.


Tajemnica powstania Układu Słonecznego


Zespół naukowców z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) w Kalifornii pochylił się nad pierwiastkami pozyskanymi z meteorytów. Między innymi dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak wyglądała historia kosmosu.


Dotąd dokładne ramy czasowe formowania się Układu Słonecznego były nieznane. Analiza innych, podobnych układów gwiezdnych doprowadziła do rozpowszechnienia błędnego założenia, że czas potrzebny na rozpad chmury gazu i pyłu, z którego powstają ciała niebieskie, wynosi 1-2 mln lat.

14-latek podał dalej post w mediach społecznościowych. Do jego mieszkania wparowała policja, czuje się zastraszony14-latek podał dalej post w mediach społecznościowych. Do jego mieszkania wparowała policja, czuje się zastraszonyCzytaj dalej


Kosmos pełen niespodzianek


Jednakże w przypadku Układu Słonecznego, czas potrzebny na rozpad chmury i zainicjowanie reakcji termojądrowych, koniecznych do powstania gwiazdy, był zdecydowanie krótszy. Badania zespołu Grega Brennecka, kosmotechnika LLNL, doprowadziły do wysunięcia wniosku, że Układ Słoneczny potrzebował zaledwie 200 tysięcy lat.


Naukowcy tłumaczą, że czas ten jest niesłychanie krótki. Porównali go do czasu trwania ciąży człowieka, która zamiast standardowych 9 miesięcy, trwałaby zaledwie 12 godzin. To daje wyobrażenie skali tego ewenementu, jakim jest nasz układ gwiezdny.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Najłatwiejszy przepis na chleb z garnka. Zrobisz go w kilka chwil, a potem będziesz się cieszył domowym pieczywem


Wyjątkowość Układu Słonecznego


Co jest takiego wyjątkowego w naszym układzie planetarnym, że powstał w tak krótkim czasie? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie znamy. Naukowcy z Kalifornii już planują dalsze badania próbek pozyskanych z meteorytów i będą próbowali odkryć więcej szczegółów.


Jest to możliwe dzięki analizie bogatych w wapń i aluminium inkluzji - substancji stałych w Układzie Słonecznym, które powstały w wysokiej temperaturze w czasach tworzenia się młodego Słońca, a więc około 4,5 mld lat temu.

Koszmarna wiadomość o cenach prądu. Portfele Polaków bardzo zagrożoneKoszmarna wiadomość o cenach prądu. Portfele Polaków bardzo zagrożoneCzytaj dalej


Próbki z meteorytów niczym kroniki historyczne


To właśnie inkluzje pozyskane z meteorytów pozwalają badaczom sięgnąć w głąb historii powstania Układu Słonecznego. Pobrane próbki kryją w sobie bezpośredni zapis historii kosmosu.


Naukowcy już rozpoczęli dalsze prace nad projektem. Będą starali się uzyskać jak najwięcej informacji, poprzez analizę artefaktów pobranych z meteorytów. Zaskakujące, że dopiero teraz możemy tak naprawdę zacząć pisać historię powstania i kształtowania się Układu Słonecznego, mimo że badamy go od setek lat.

Gigantyczne zmiany w sklepie Apple. Firma zmienia ceny prowizji w App Store, duże zaskoczenieGigantyczne zmiany w sklepie Apple. Firma zmienia ceny prowizji w App Store, duże zaskoczenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aleksandra Kwaśniewska pokazała urocze zdjęcie z dzieciństwa. Fani wskazują na podobieństwo do taty
  2. Pan Marcin znalazł na drodze potrąconą sunię. Tylko on jeden się zatrzymał, rokowania są tragiczne
  3. Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów
  4. Nieudany start rakiety z ważnymi satelitami. Doszło do poważnych problemów w trakcie misji
  5. Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienie
  6. Kamil Stoch został oszukany na nagrodę? Organizatorzy Raw Air wiszą mu wielkie pieniądze, mistrz zabrał głos
  7. Matka z dzieckiem wpadli pod koła. Na miejscu pojawiły się cztery radiowozy, policja wyjaśnia sprawę

Następny artykuł