Techgame.pl > Nauka > Naukowcy odkryli, jak długo formował się Układ Słoneczny. Aż ciężko uwierzyć w przełomowe doniesienia
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:21

Naukowcy odkryli, jak długo formował się Układ Słoneczny. Aż ciężko uwierzyć w przełomowe doniesienia

Kosmos
pixbay.com

Początki powstawania Układu Słonecznego są obiektem badań od wielu lat. Dzięki powstawaniu nowych obserwatoriów wyposażonych w najlepszy sprzęt naukowcy mają wciąż pełne ręce roboty. Tym razem odkrycie zostało umożliwione dzięki wnikliwej analizie izotopów molibdenu, pozyskanych z meteorytów.

Tajemnica powstania Układu Słonecznego

Zespół naukowców z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) w Kalifornii pochylił się nad pierwiastkami pozyskanymi z meteorytów. Między innymi dzięki nim możemy dowiedzieć się, jak wyglądała historia kosmosu.

Dotąd dokładne ramy czasowe formowania się Układu Słonecznego były nieznane. Analiza innych, podobnych układów gwiezdnych doprowadziła do rozpowszechnienia błędnego założenia, że czas potrzebny na rozpad chmury gazu i pyłu, z którego powstają ciała niebieskie, wynosi 1-2 mln lat.

Kosmos pełen niespodzianek

Jednakże w przypadku Układu Słonecznego, czas potrzebny na rozpad chmury i zainicjowanie reakcji termojądrowych, koniecznych do powstania gwiazdy, był zdecydowanie krótszy. Badania zespołu Grega Brennecka, kosmotechnika LLNL, doprowadziły do wysunięcia wniosku, że Układ Słoneczny potrzebował zaledwie 200 tysięcy lat.

Naukowcy tłumaczą, że czas ten jest niesłychanie krótki. Porównali go do czasu trwania ciąży człowieka, która zamiast standardowych 9 miesięcy, trwałaby zaledwie 12 godzin. To daje wyobrażenie skali tego ewenementu, jakim jest nasz układ gwiezdny.

Wyjątkowość Układu Słonecznego

Co jest takiego wyjątkowego w naszym układzie planetarnym, że powstał w tak krótkim czasie? Odpowiedzi na to pytanie jeszcze nie znamy. Naukowcy z Kalifornii już planują dalsze badania próbek pozyskanych z meteorytów i będą próbowali odkryć więcej szczegółów.

Jest to możliwe dzięki analizie bogatych w wapń i aluminium inkluzji - substancji stałych w Układzie Słonecznym, które powstały w wysokiej temperaturze w czasach tworzenia się młodego Słońca, a więc około 4,5 mld lat temu.

Próbki z meteorytów niczym kroniki historyczne

To właśnie inkluzje pozyskane z meteorytów pozwalają badaczom sięgnąć w głąb historii powstania Układu Słonecznego. Pobrane próbki kryją w sobie bezpośredni zapis historii kosmosu. 

Naukowcy już rozpoczęli dalsze prace nad projektem. Będą starali się uzyskać jak najwięcej informacji, poprzez analizę artefaktów pobranych z meteorytów. Zaskakujące, że dopiero teraz możemy tak naprawdę zacząć pisać historię powstania i kształtowania się Układu Słonecznego, mimo że badamy go od setek lat.

Powiązane