Techgame.pl > Słońce

Słońce

Słońce (łac. Sol, gr. Ἥλιος, trb. Hḗlios, symbol: ☉) – gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia.

Kolorowa galaktyka.
18.06.2022 02:02 Powstała interaktywna mapa wszechświata. Możemy zajrzeć w każdy zakamarek kosmosu

W interaktywnej mapie wszechświata znajdziemy zarówno naszą rodzimą Drogę Mleczną, jak i bardziej odległe, starożytne obiekty. Mapa jest trójwymiarowa i po prostu monstrualna.

Piaszczyste wydmy w Dolinie Śmierci w Kalifornii (Stany Zjednoczone).
19.03.2022 05:23 Naukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na Saharze

Co prawda w przeszłości wykazywano wyższe temperatury, jednak naukowcy zgodnie uważają, że badania i kontrola tego typu zjawisk w poprzednich latach nie były zbyt szczegółowe i nie należy ich brać pod uwagę.

Obserwatorium kosmiczne
19.03.2022 05:23 Niesamowite zdjęcia od NASA. Gwiezdny pierścień ognia to wynik zderzenia się układów gwiezdnych

Galaktyka NCG 1614 zawdzięcza swój charakterystyczny wygląd zderzeniu się dwóch potężnych systemów gwiezdnych.

Słońce magma
19.03.2022 05:22 Wyjątkowe zdjęcia Słońca. Pierwsze ujęcia w tak wysokiej rozdzielczości

Choć zdjęć Słońca dostawaliśmy już całkiem sporo, teraz możemy podziwiać powierzchnię gwiazdy w naprawdę wysokiej rozdzielczości. Szczególne wrażenie robią fantastyczne struktury.

Słońce na Halloween
19.03.2022 05:22 Słońce wchodzi w zupełnie nowy cykl. Czy stanowi zagrożenie dla ludzkości? Co to oznacza? NASA wyjaśnia

NASA potwierdziła to, nad czym debatowano od dłuższego czasu! Na Słońcu faktycznie rozpoczął się nowy cykl. Wprowadzi on, co prawda, niewielkie zmiany w funkcjonowaniu gwiazdy, jednak czy będą odczuwalne na Ziemi?

Reaktor fuzji jądrowej ITER
19.03.2022 05:22 USA buduje sztuczne słońce. Niesamowita technologia już niedługo w armii

Mowa o reaktorach fuzyjnych, które do niedawna pozostawały w sferze marzeń, a według najnowszych doniesień taka technologia może wejść do komercyjnego użytku już w ciągu najbliższych trzech lat.

Kosmos
19.03.2022 05:21 Naukowcy odkryli, jak długo formował się Układ Słoneczny. Aż ciężko uwierzyć w przełomowe doniesienia

Początki powstawania Układu Słonecznego są obiektem badań od wielu lat. Dzięki powstawaniu nowych obserwatoriów wyposażonych w najlepszy sprzęt naukowcy mają wciąż pełne ręce roboty. Tym razem odkrycie zostało umożliwione dzięki wnikliwej analizie izotopów molibdenu, pozyskanych z meteorytów.

nasa
19.03.2022 05:20 NASA obchodzi 25 rocznicę startu ważnej misji. Pokazano zjawiskowy film

NASA podzieliła się wyjątkowym filmem z okazji 25-lecia misji SOHOFilm przedstawia Słońce na przestrzeni 22 lat aktywnościMisja sondy trwać będzie do co najmniej 2025 rokuMisja sondy SOHO trwa nieprzerwanie od 25 lat. To naprawdę szmat czasu, co zdają się zauważać specjaliści w NASA. Dzięki danym zdobytym dzięki tej niezwykle ważnej misji Amerykańska Agencja Kosmiczna podzieliła się z nami wyjątkowym filmikiem.

Merkury na tle Słońca.
19.03.2022 05:20 Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Teleskop Daniel K. Inouye Solar Telescope zaczął pracę w imponującym styluŚwieżo otwarta placówka pochwaliła się wysokiej jakości zdjęciem SłońcaObraz przedstawia najchłodniejsze miejsce Słońca, które i tak osiąga ponad 4 tysiące stopniTo dopiero początek, gdyż właśnie wkraczamy w nowy cykl aktywności gwiazdyO takich obrazach mówi się, że jest w nich jakieś hipnotyzujące piękno. Mówimy tutaj co prawda nie o zapierających dech w piersiach krajobrazach, a o plamie. Jednak nie o byle jakiej, bo chodzi o plamę Słoneczną

Zdjęcie plamy na powierzchni Słońca
19.03.2022 05:19 Pierwsze tak dokładne zdjęcie plam słonecznych w historii. Naukowcy aż oniemieli z zachwytu

Teleskop z Hawajów 28 stycznia 2020 roku wykonał niesamowite zdjęcia SłońcaNie trzeba być pasjonatem astronomii, aby nacieszyć oko materiałami z obserwatoriumZaprezentowane zdjęcia dostarczyły niespotykanej dotąd rozdzielczościSamo centrum plamy słonecznej jest wielkości naszej planetyDaniel K. Inouye Solar Telescope jest bardzo młodym teleskopem, a już zaskoczył precyzją ukazania powierzchni Słońca. Sprzęt znajduje się w National Solar Observatory na wyspie Maui.

Chiński reaktor fuzji nuklearnej
19.03.2022 05:19 Chińczycy uruchomili "sztuczne słońce". Niewyobrażalna temperatura zaskoczyła wszystkich, prawdziwa rewolucja

Chińczycy pochwalili się kolejnym naukowym osiągnięciemMają działający reaktor termojądrowyOgromne wrażenie rob osiąganai temperatura 150 milionów stopni CelsjuszaMoże to być przystanek w kierunku uzyskania potężnego źródła energiiNiedawno pisaliśmy o zuchwałym planie Chińczyków na zapanowanie nad warunkami pogodowymi na niespotykaną dotąd skalę. Do 2025 roku Azjaci mają zamiar zawładnąć klimatem na terenie podobnym do wielkości Indii.