Techgame.pl
Reaktor fuzji jądrowej ITER

Wikipedia Commons

USA buduje sztuczne słońce. Niesamowita technologia już niedługo w armii

21 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Stany Zjednoczone są o krok od stworzenia sztucznego słońca, które znacząco przyspieszy rozwój technologiczny naszej cywilizacji. Za projekt odpowiada Marynarka Wojenna USA.

Mowa o reaktorach fuzyjnych, które do niedawna pozostawały w sferze marzeń, a według najnowszych doniesień taka technologia może wejść do komercyjnego użytku już w ciągu najbliższych trzech lat.

Sztuczne, amerykańskie słońce będzie najlepsze

Za projekt sztucznego słońca odpowiada pentagon i marynarka wojenna USA. Ten pierwszy od wielu lat wspiera rozwój technologiczny armii Stanów Zjednoczonych. Ma to związek z coraz większym zagrożeniem militarnym ze strony Chin. Ogromne pieniądze inwestowane przez amerykańskie władze w rozwój nowych technologii przynosi efekty. Okazuje się bowiem, że amerykanie są o krok od wdrożenia swojego własnego reaktora fuzyjnego, który nie dość, że wprowadzi naszą cywilizację w nową erę technologiczną, to jeszcze jest o wiele bardziej zaawansowany niż projekty sztucznego słońca opracowywanego przez inne państwa na świecie.

Inne kraje również tworzą sztuczne słońce

Prace nad reaktorami fuzyjnymi prowadzone są również przez inne światowe mocarstwa. Technologia, która pieszczotliwie nazywana jest sztucznym słońcem, opracowywana jest również w Wielkiej Brytanii, Chinach, Korei Południowej a nawet Unii Europejskiej. Różnica w technologii jest jednak znacząca. Amerykańska wersja takiego reaktora będzie kompaktowa i w pełni mobilna tak aby zmieściła się na okrętach marynarki wojennej. Projekty z innych państw to ogromne reaktory wielkości budynków. Amerykańskie sztuczne słońce tworzone jest w Naval Air Warfare Center.

Jak działa amerykańskie sztuczne słońce?

Za projekt amerykańskiego reaktora fuzyjnego odpowiada Salvatore Cezar Pais. Jego projekt znacząco różni się od projektów reszty świata. Na potrzeby mobilnej wersji sztucznego słońca stworzył on dynamiczny fuzor. Kilka takich fuzor zostanie umieszczonych w komorze plazmowej, gdzie poprzez szybkie wirowanie i wibrowanie będą wytwarzać skoncentrowany strumień energii magnetycznej. Według wyliczeń ekspertów, nowoczesna technologia jest w stanie wytworzyć ponad terawat energii przy jednoczesnym zużyciu na poziomie od kilo do megawata. Dzięki temu sztuczne słońce stworzone przez Paisa będzie w stanie zabezpieczyć w energię nawet największe okręty amerykańskiej marynarki wojennej. Swoje trzy grosze w wyścigu do wytworzenia reaktora fuzji jądrowej dołożyli ostatnio również Brytyjczycy, którzy stworzyli najbardziej zaawansowane magnesy HTS, które są wykonane z materiału przewodzącego wytrzymującego bardzo wysokie temperatury. Wcześniej naukowcy szacowali, że takie magnesy uda się stworzyć dopiero pod koniec 2020 roku, jednak dzięki wcześniejszemu ich przygotowaniu ludzkość poczyniła duży krok w kierunku stworzenia działającego sztucznego słońca.

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >