Techgame.pl
nasa

nasa.gov

NASA obchodzi 25 rocznicę startu ważnej misji. Pokazano zjawiskowy film

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

25 lat temu rozpoczęła się jedna z najważniejszych misji w historii. NASA opublikowała z tej okazji wspaniały film przedstawiający dekady zmieniającego się Słońca. Do jego stworzenia użyto materiałów zdobytych dzięki sondzie SOHO.

  • NASA podzieliła się wyjątkowym filmem z okazji 25-lecia misji SOHO

  • Film przedstawia Słońce na przestrzeni 22 lat aktywności

  • Misja sondy trwać będzie do co najmniej 2025 roku

Misja sondy SOHO trwa nieprzerwanie od 25 lat. To naprawdę szmat czasu, co zdają się zauważać specjaliści w NASA. Dzięki danym zdobytym dzięki tej niezwykle ważnej misji Amerykańska Agencja Kosmiczna podzieliła się z nami wyjątkowym filmikiem. 

NASA obchodzi rocznicę

W tym roku wypada już 25 lat odkąd swoją misję rozpoczęła sonda SOHO. Choć jej nadrzędnym celem jest badanie i analizowanie Słońca, sonda okazała się niezastąpiona także pod kątem choćby kolekcjonowania danych na temat różnych kosmicznych komet. Zaledwie do 2010 roku odkryła ich aż 2 tysiące.

Nie zapominajmy jednak, że ta niezwykle ważna misja polegała na badaniu Słońca. Start sondy (wyniesionej dzięki rakiecie Atlas IIAS) odbył się 2 grudnia 1995 roku. SOHO trafiła na orbitę okołosłoneczną - gdzie obecnie porusza się się po orbicie Lissajousa, układu Ziemia-Słońce. Od naszej planety dzieli ją 1,5 mln km.

Dzięki takiemu położeniu, naukowcy mają jeden z najważniejszych instrumentów badawczych analizujących Słońce w historii - widok z sondy SOHO cały czas skierowany jest na jasne Słońce, niezaciemniane żadnymi ciałami niebieskimi. Dane pozyskanie dzięki sondzie przesyłane są nieustannie na Ziemię.

Kroki milowe na Słońce

Dzięki sondzie SOHO ludzie poznali wiele kluczowych informacji na temat naszej gwiazdy, a cała misja okazała się jedną z najważniejszych w historii. Teraz NASA obchodzi 25-lecie całego przedsięwzięcia. Z tej okazji postanowiono sprezentować nam wyjątkowy film podsumowujący to, jak na przestrzeni lat zmieniało się Słońce.

Sam film trwa aż 47 minut i pokazuje aktywność Słońca na przestrzeni ostatnich 22 lat. Chodzi o lata 1998 - 2020. Choć całość jest dość długa, warto przez chwilę obejrzeć to, jak na przestrzeni tylu lat zmieniała się aktywność wspaniałego obiektu.

Na wideo zobaczymy nie tylko uderzenia komet czy asteroid w Słońce, ale też pojawianie się coraz większych ilości plam, potężne rozbłyski słoneczne, jak i ich następstw - wyrzutów materii słonecznej w przestrzeń kosmiczną. Jest to o tyle kluczowe, że parokrotnie dochodziło do sytuacji, w której wyrzut był tak silny, że gdyby skierowany był w stronę Ziemi, mogłoby się to dla nas skończyć nie najlepiej.

Przed SOHO lata badań

Niedawno rozpoczął się kolejny, 25. cykl aktywności Słońca. Wcześniej parokrotnie wspominano o tym, że wykrywa się na naszej gwieździe coraz więcej różnego rodzaju reakcji i zjawisk, jednak z czasem okazały się one maleć. To było tylko preludium do rozpoczęcia się wspomnianego wyżej kolejnego cyklu aktywności. Ten zaś cechować się ma stosunkowo "spokojnym" zachowaniem Słońca.

Dane zdobyte dzięki SOHO są nieustannie analizowane, a naukowcy dzięki nim mogą lepiej poznać nie tylko samo Słońce, jak i wiele innych kosmicznych obiektów i zjawisk. Na ten moment NASA planuje wykorzystywanie sondy do co najmniej 2025 roku.

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >