Chiński reaktor fuzji nuklearnej
Źródło: youtube.com/New China TV/kadr z filmu

Chińczycy uruchomili "sztuczne słońce". Niewyobrażalna temperatura zaskoczyła wszystkich, prawdziwa rewolucja

Łukasz KopcińskiŁukasz Kopciński
10 Grudnia 2020

Chiny mają kolejny powód do dumy na polu nauki. Poinformowano o skutecznej próbie reaktora nuklearnego. Urządzenie potrafi utrzymać temperaturę wynoszącą wielokrotność panującej we wnętrzu Słońca.

  • Chińczycy pochwalili się kolejnym naukowym osiągnięciem
  • Mają działający reaktor termojądrowy
  • Ogromne wrażenie rob osiąganai temperatura 150 milionów stopni Celsjusza
  • Może to być przystanek w kierunku uzyskania potężnego źródła energii

Niedawno pisaliśmy o zuchwałym planie Chińczyków na zapanowanie nad warunkami pogodowymi na niespotykaną dotąd skalę. Do 2025 roku Azjaci mają zamiar zawładnąć klimatem na terenie podobnym do wielkości Indii.

Korzyści i ryzyko igrania z naturą

W efekcie projektu modyfikacji pogody Chińczycy mogliby na przykład pomóc rolnikom na wypadek suszy. Takie rozwiązanie mogłoby też uratować przyrodę przed pożarami na dużą skalę. Inną potencjalną korzyścią jest walka ze smogiem.

Już teraz jest to osiągalne za sprawą jodku srebra, Obecnie chodzi o zwiększenie obszaru znajdującego się pod dozorem naukowców.

Równocześnie istnieją obawy, jak natura zareaguje na taką ludzką ingerencję. Niekorzystne zmiany klimatyczne w dużej mierze są wynikiem naszej działalności. Próba zapanowania nad pogodą także może mieć nieprzewidywalne, póki co skutki uboczne.

Szczególnie zatroskani są Indyjczycy, którzy potencjalnie mogliby jako pierwsi oberwać, znajdując się w najbliższym otoczeniu. Według nich takie kwestie jak wyraźne zaangażowanie jakiegoś państwa w oddziaływanie na pogodę powinno być prawnie regulowane.

Chiny to także ambicje sięgnięcia gwiazd, o czym świadczy misja Chang'e 5. Jest to tylko etap większego projektu dokładnego zbadania Księżyca. Za kilka dni na Ziemię powinny zostać sprowadzone próbki w postaci 2 kilogramów skalnego materiału.

Potęga Słońca w zasięgu ręki

Jakby tego było mało, Chińczycy chcą także wytwarzać energię pokroju słonecznej. W specjalnie zaprojektowanym reaktorze HL-2M Tokamak dochodzi do fuzji nuklearnej. Właśnie poinformowano o jego pierwszym skutecznym włączeniu.

Aktualne poczynania odnośnie nuklearnych procesów są efektem wieloletnich badań, których początek datowany jest na 2006 rok. To dopiero początek na drodze do posiadania maszyny zdolnej do generowania olbrzymich pokładów mocy.

Porównania do Słońca biorą się z olbrzymich temperatur, jakie panują we wnętrzu kapsuły. Osiągane 150 milionów stopni Celsjusza nawet dziesięciokrotnie przewyższa wynik jądra Słońca. Jest to ludzka próba imitacji procesów zachodzących na gwieździe, by wykreować nieograniczoną energię.

Wątek próby odtworzenia energii słonecznej umieszczono w filmie Spider-Man 2 z 2004 roku. Wtedy to eksperyment miał przykre konsekwencje. Oby Chińczycy mieli więcej powodzenia przy ujarzmieniu potęgi centralnej gwiazdy Układu Słonecznego.

Źródło: businessinsider.com.pl

Następny artykuł