Techgame.pl
Słońce na Halloween

nasa.gov

Słońce wchodzi w zupełnie nowy cykl. Czy stanowi zagrożenie dla ludzkości? Co to oznacza? NASA wyjaśnia

17 Września 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

NASA potwierdziła już oficjalnie - weszliśmy w nowy cykl słoneczny. Podczas niego na Słońcu dojdzie do zwiększenia liczby plam na Słońcu. Czy jednak ma to jakiś wpływ na życie na Ziemi?

NASA potwierdziła to, nad czym debatowano od dłuższego czasu! Na Słońcu faktycznie rozpoczął się nowy cykl. Wprowadzi on, co prawda, niewielkie zmiany w funkcjonowaniu gwiazdy, jednak czy będą odczuwalne na Ziemi?

Cykle słoneczne

Aktywność Słońca, wyrażana właśnie poprzez jego cykle, to aktywność w atmosferze gwiazdy, która zachodzi tam na skutek różnych zmian. Takie zmiany powodują m.in. fluktuacje poziomu emitowanego przez gwiazdę promieniowania elektromagnetycznego. Oszacowano, że jeden cykl Słońca trwa średnio 11 lat. Do tej pory najskuteczniejszą metodą "mierzenia" cykli słonecznych jest tzw. liczba Wolfa, czyli metoda określania liczby plam słonecznych w zależności od całkowitych ilości grup plam. Co ciekawe, co 11 lat, gdy rozpoczyna się nowy cykl słoneczny, najmocniejsze natężenie liczby plam osiąga się dopiero po około 3-5 latach po początku cyklu. Oznacza to, że Słońce niejako musi się "rozpalić" na nowo. Potem jednak liczba ta regularnie maleje i doprowadza to do zakończenia danego cyklu.

undefined

1.ZUS łączy siły dla polskich dzieci. Mało kto wie co takiego robi instytucja

2020 rok - nowy cykl Słońca

Niektórzy czytając o "nowym cyklu Słońca" w 2020 roku mogą pomyśleć, że "nic gorszego nas już nie spotka". W końcu 2020 roku znany jest ze swoich ciosów prosto w policzki ludzkości i nie dziwi nas żadne zjawisko, które potencjalnie mogłoby doprowadzić do katastrofy. W tym jednak przypadku, czegoś takiego nie będzie, bo nowego cyklu Słonecznego absolutnie nie należy rozumieć jako zagrożenia dla Ziemi. Naukowcy wyjaśniają, że na Słońcu będzie pojawiać się coraz więcej plam, które największe natężenie osiągną w 2025 roku. Jedyny wpływ dla ludzi, jaki może to powodować, to robłyski lub burze słoneczne, które mogą stanowić niewielkie problemy w misjach kosmicznych, w tym dla znajdującego się w przestrzeni sprzętu w rodzaju choćby sond. 

Ustalenie nowego cyklu nie było łatwe

Naukowcy z NASA oraz NOAA, którzy razem potwierdzili, że właśnie rozpoczął się 25. już cykl słoneczny, wskazują na to, że mógł on rozpocząć się tak naprawdę jeszcze w grudniu ubiegłego roku. Ostatnie zmiany zaobserwowane w zachowaniu Słońca utrudniają jednoznaczne potwierdzenie tego, czy faktycznie zaczął się już nowy cykl. Z tego względu badacze zostali zmuszeni do oparcia się o dane zbierane od co najmniej ostatnich ośmiu miesięcy. Dzięki temu wiemy, że nowy cykl na dobre się rozpoczął.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >