Techgame.pl
Merkury na tle Słońca.

Pixabay

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Łukasz Kopciński

Udostępnij:

Nowoczesne obserwatorium już dostarcza niesamowite materiały z kosmosu. Placówka koncentruje się na obserwacji Słońca. Na początku roku wykonano zdjęcie plamy słonecznej, które wreszcie wszyscy możemy podziwiać.

  • Teleskop Daniel K. Inouye Solar Telescope zaczął pracę w imponującym stylu

  • Świeżo otwarta placówka pochwaliła się wysokiej jakości zdjęciem Słońca

  • Obraz przedstawia najchłodniejsze miejsce Słońca, które i tak osiąga ponad 4 tysiące stopni

  • To dopiero początek, gdyż właśnie wkraczamy w nowy cykl aktywności gwiazdy

O takich obrazach mówi się, że jest w nich jakieś hipnotyzujące piękno. Mówimy tutaj co prawda nie o zapierających dech w piersiach krajobrazach, a o plamie. Jednak nie o byle jakiej, bo chodzi o plamę Słoneczną

Materiał z teleskopu to jedno ze zdjęć roku 

Pójściem na łatwiznę byłaby rekomendacja, aby każdy ten obraz po prostu zobaczył na własne oczy. Wspomnienie o barwach od bieli do czerni, wymieszanych z odcieniami sjeny palonej może nie oddać fenomenu Słonecznej prezencji.

Mrok znajduje się w centrum kosmicznej fotografii, a oznacza on najchłodniejszy punkt, który wynosi zaledwie ponad 4 100 stopni Celsjusza. Ten widok poddany animacji stworzyłby nie lada efekt wizualizacji w Winampie, jako tło do najgorętszych kawałków

Zdjęcie wykonano 28 stycznia 2020 roku, ale szerzej opublikowano je dopiero teraz. Jest w nim trochę artystycznej improwizacji, bowiem obraz źródłowy dotarł w żółto-zielonych kolorach. Przedstawione przybliżenie i ilość szczegółów sprawiają wrażenie, że jest to ledwie skrawek. Tak w rzeczywistości jest, ale zależnie od przyjętej perspektywy. To jedynie cząstka Słońca, ale... spokojnie pomieściłaby naszą planetę.

Niesamowite zdjęcie jest efektem pracy należącego do U.S. National Science Foundation teleskopu Daniel K. Inouye Solar Telescope. Dzięki wykorzystaniu głównego lustra mierzącego 4 metry, to największe na świecie urządzenie przyglądające się Słońcu. Zaangażowany w projekt doktor Thomas R. Rimmele mówi o rozdzielczości 2,5 razy większej, aniżeli dotychczas osiągnięto.

Aby nasza zaawansowana technologia miała w ogóle szansę wychwycić taki widok, musi on zostać w ogóle wygenerowany przez Słońce. Ciemne plamy powstają w wyniku reakcji pola magnetycznego, które transferuje ciepło. Następnie może to prowadzić do erupcji w postaci flar. W najbliższym czasie możemy spodziewać się więcej raportów od hawajskiego obserwatorium. Słońce wchodzi właśnie w nowy cykl wzmożonej aktywności, co bacznie będą obserwować naukowcy i teleskop DKIST. 

Symbolicznie placówka badawcza również teraz startuje ze swoją działalnością, ponieważ jest to nowy obiekt. Oddano się analizie zachowania Słońca, gdyż ma kolosalne znaczenie dla naszej planety.  

Życiodajne Słońce może też zadziałać na niekorzyść

Obecnie gwiazda pomaga nam utrzymać odpowiednią temperaturę do życia, ale może mieć też niszczycielski wpływ. Od lat ostrzega się przed wzmożoną aktywnością i burzami słonecznymi

Najbardziej ucierpieć miałaby technologia, która jest zagrożona przez wyładowania magnetyczne. Gdyby sięgnęły satelitów Ziemi, to mogłyby wywołać kolosalne straty.  

Jako że człowiek mocno uzależnił się od technologii, długotrwała awaria zasilania na dużą skalę nie zakończyłaby się jedynie na utracie na przykład elektronicznych zabawek. Problem pojawiłby się choćby w przypadku ruchu lotniczego czy systemów podtrzymywania życia.

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >