Wyjątkowe zdjęcia Słońca. Pierwsze ujęcia w tak wysokiej rozdzielczości
Choć zdjęć Słońca dostawaliśmy już całkiem sporo, teraz możemy podziwiać powierzchnię gwiazdy w naprawdę wysokiej rozdzielczości. Szczególne wrażenie robią fantastyczne struktury.
Gwiazdy i Słońce
Tak jak uczono nas w szkołach - Słońce to największa gwiazda obecna w naszym układzie planetarnym, wokół której orbitują inne planety. Tak naprawdę to źródło pierwotnego ciepła na naszej planecie jest zmagazynowaną magmą utrzymywaną przez siły grawitacji i pole magnetyczne, które nadaje konkretny kształt. Zgodnie w obserwacjami naukowców, obiekt jest prawie idealnie kulisty, a jego średnica wynosi bagatela 1 392 684 kilometrów. Słońce ma też niewyobrażalnię olbrzymią masę, która stanowi około 99,86 procent całkowitej masy naszego układu słonecznego. Co ciekawe, Słońce nie zawsze było równie docenianie - pomijając jego kulturową i religijną rolę w pradawnych wierzeniach, aż do czasów dzisiejszych część astronomów nie uznawała Słońca za obiekt święcący jaśniej niż pozostałe gwiazdy w Drodze Mlecznej. Obserwacje i obliczenia szybko pozwoliły poznać prawdziwą rolę Słońca.
Fenomenalne zdjęcia Słońca
Choć NASA i inne agencje kosmiczne co i rusz dostarczają nam kolejnych fenomenalnych zdjęć kosmosu, w tym oczywiście i Słońca, nowe fotografie wykonane przez obserwatorów pracujących z teleskopem GREGOR, czyli największym teleskopem znajdującym się w Europie potrafią wprawić w osłupienie. GREGOR jest olbrzymi i niezwykle skuteczny, bo gdyby nie on, to zapewne problematyczne byłoby zdobyć zdjęcia tej gwiazdy na których dostrzec można tak wyjątkowe szczegóły.
Jest nawet GIF!
Zdjęcia w HD
Dzięki teleskopowi GREGOR, obserwatorom udało się wykonać szczegółówe zdjęcia Słońca. Widzimy na nim m.in. struktury znajdujące się na "powierzchni" gwiazdy mające tylko 50 kilometrów średnicy. Przyznajcie sami, że przy średnicy prawie półtora miliona kilometrów to naprawdę niewielkie obiekty. Co ciekawe, tak wyjątkowe ujęcia są niejako wynikiem lockdown'u wprowadzonego w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Naukowcy zmuszeni byli pozostać w obserwatorium, dzięki czemu mieli mnóstwo czasu na ponowną kalibrację teleskopu i innych przyrządów. Przez burze śnieżne pojawiły się spore problemy. Na szczęście w lipcu Hiszpania powoli zaczęła wychodzić z tak kryzysowej sytuacji i wynikiem tego są właśnie zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.
Fot. KIS