Techgame.pl
Piaszczyste wydmy w Dolinie Śmierci w Kalifornii (Stany Zjednoczone).

Wikipedia Commons

Naukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na Saharze

18 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Klimat na naszej planecie coraz bardziej się zmienia. Sprawia to, że padają nowe rekordy wysokości temperatur. O dziwo najnowszy rekord nie został udokumentowany na terenie Afryki.

Co prawda w przeszłości wykazywano wyższe temperatury, jednak naukowcy zgodnie uważają, że badania i kontrola tego typu zjawisk w poprzednich latach nie były zbyt szczegółowe i nie należy ich brać pod uwagę.

Najwyższa temperatura na świecie

Rekordową temperaturę odnotowano w Dolinie Śmierci, w Kalifornii. Temperatura wyniosła 130 Farenheitów, czyli 54,4 stopni Celsjusza. Pomiar jest obecnie sprawdzany przez amerykańskie National Weather Service. Wcześniejszy rekord temperatury, który zmierzono również w Dolinie Śmierci wynosił 54 stopnie Celsjusza i został udokumentowany w 2013 roku.

Fala upałów w Kalifornii

Obecnie przez amerykański stan Kalifornia przechodzi fala upałów. Temperatury codziennie utrzymują się na poziomie 44-45 stopni Celsjusza. Takie warunki pogodowe doprowadziły do awarii elektrowni, która działa w tamtym rejonie, co skutkowało przerwami w dostawach prądu do okolicznych miast. “Kiedy wychodzisz na dwór, czujesz się jakby w Twoją twarz skierowanych było kilka suszarek na raz. To jak wejście do piekarnika, upał jest wszędzie” - mówi Brandi Stewart, która na co dzień pracuje w Parku Narodowym w Dolinie Śmierci.

Fala upałów ma się utrzymywać na całym północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych przez najbliższych 10 dni, a szczyt upałów nastąpi we wtorek (18 sierpnia). Wysoka temperatura i suche powietrze sprawiły, że w Dolinie Śmierci odnotowano również niezwykle rzadkie zjawisko jakim jest ogniste tornado, o którym pisaliśmy już parę dni temu tutaj.

Wyższe temperatury były odnotowywane, ale nie są wiarygodne

Naukowcy podkreślają, że istnieją zapiski o wyższych temperaturach na całym świecie, jednak nie są one w 100 % wiarygodne. Sto lat wcześniej w Dolinie Śmierci odnotowano temperaturę na poziomie 56,6 stopni Celsjusza, eksperci podkreślają zapis ten jest po prostu błędny. W 1931 roku w Tunezji odnotowano temperaturę na poziomie 55 stopni Celsjusza. Historyk pogodowy, Christopher Burt tłumaczy, że zapisy o warunkach pogodowych, które pochodzą z Afryki podczas ery kolonialnej mają poważne problemy z wiarygodnością.

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >