Techgame.pl > Nauka > Naukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na Saharze
Stanisław Janowski
Stanisław Janowski 19.03.2022 05:23

Naukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na Saharze

Piaszczyste wydmy w Dolinie Śmierci w Kalifornii (Stany Zjednoczone).
Wikipedia Commons

Co prawda w przeszłości wykazywano wyższe temperatury, jednak naukowcy zgodnie uważają, że badania i kontrola tego typu zjawisk w poprzednich latach nie były zbyt szczegółowe i nie należy ich brać pod uwagę.

Najwyższa temperatura na świecie

Rekordową temperaturę odnotowano w Dolinie Śmierci, w Kalifornii. Temperatura wyniosła 130 Farenheitów, czyli 54,4 stopni Celsjusza. Pomiar jest obecnie sprawdzany przez amerykańskie National Weather Service. Wcześniejszy rekord temperatury, który zmierzono również w Dolinie Śmierci wynosił 54 stopnie Celsjusza i został udokumentowany w 2013 roku.

Fala upałów w Kalifornii

Obecnie przez amerykański stan Kalifornia przechodzi fala upałów. Temperatury codziennie utrzymują się na poziomie 44-45 stopni Celsjusza. Takie warunki pogodowe doprowadziły do awarii elektrowni, która działa w tamtym rejonie, co skutkowało przerwami w dostawach prądu do okolicznych miast. “Kiedy wychodzisz na dwór, czujesz się jakby w Twoją twarz skierowanych było kilka suszarek na raz. To jak wejście do piekarnika, upał jest wszędzie” - mówi Brandi Stewart, która na co dzień pracuje w Parku Narodowym w Dolinie Śmierci.

Fala upałów ma się utrzymywać na całym północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych przez najbliższych 10 dni, a szczyt upałów nastąpi we wtorek (18 sierpnia). Wysoka temperatura i suche powietrze sprawiły, że w Dolinie Śmierci odnotowano również niezwykle rzadkie zjawisko jakim jest ogniste tornado, o którym pisaliśmy już parę dni temu tutaj.

Wyższe temperatury były odnotowywane, ale nie są wiarygodne

Naukowcy podkreślają, że istnieją zapiski o wyższych temperaturach na całym świecie, jednak nie są one w 100 % wiarygodne. Sto lat wcześniej w Dolinie Śmierci odnotowano temperaturę na poziomie 56,6 stopni Celsjusza, eksperci podkreślają zapis ten jest po prostu błędny. W 1931 roku w Tunezji odnotowano temperaturę na poziomie 55 stopni Celsjusza. Historyk pogodowy, Christopher Burt tłumaczy, że zapisy o warunkach pogodowych, które pochodzą z Afryki podczas ery kolonialnej mają poważne problemy z wiarygodnością.

Powiązane