Piaszczyste wydmy w Dolinie Śmierci w Kalifornii (Stany Zjednoczone).
Źródło: Wikipedia Commons

Naukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na Saharze

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Sierpnia 2020

Klimat na naszej planecie coraz bardziej się zmienia. Sprawia to, że padają nowe rekordy wysokości temperatur. O dziwo najnowszy rekord nie został udokumentowany na terenie Afryki.

Co prawda w przeszłości wykazywano wyższe temperatury, jednak naukowcy zgodnie uważają, że badania i kontrola tego typu zjawisk w poprzednich latach nie były zbyt szczegółowe i nie należy ich brać pod uwagę.

Najwyższa temperatura na świecie

Rekordową temperaturę odnotowano w Dolinie Śmierci, w Kalifornii. Temperatura wyniosła 130 Farenheitów, czyli 54,4 stopni Celsjusza. Pomiar jest obecnie sprawdzany przez amerykańskie National Weather Service. Wcześniejszy rekord temperatury, który zmierzono również w Dolinie Śmierci wynosił 54 stopnie Celsjusza i został udokumentowany w 2013 roku.

Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówDoigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówCzytaj dalej

Fala upałów w Kalifornii

Obecnie przez amerykański stan Kalifornia przechodzi fala upałów. Temperatury codziennie utrzymują się na poziomie 44-45 stopni Celsjusza. Takie warunki pogodowe doprowadziły do awarii elektrowni, która działa w tamtym rejonie, co skutkowało przerwami w dostawach prądu do okolicznych miast. “Kiedy wychodzisz na dwór, czujesz się jakby w Twoją twarz skierowanych było kilka suszarek na raz. To jak wejście do piekarnika, upał jest wszędzie” - mówi Brandi Stewart, która na co dzień pracuje w Parku Narodowym w Dolinie Śmierci.

Fala upałów ma się utrzymywać na całym północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych przez najbliższych 10 dni, a szczyt upałów nastąpi we wtorek (18 sierpnia). Wysoka temperatura i suche powietrze sprawiły, że w Dolinie Śmierci odnotowano również niezwykle rzadkie zjawisko jakim jest ogniste tornado, o którym pisaliśmy już parę dni temu tutaj.

Orzeł pacyfikuje drona. Natura kontra technologiaOrzeł pacyfikuje drona. Natura kontra technologiaCzytaj dalej

Wyższe temperatury były odnotowywane, ale nie są wiarygodne

Naukowcy podkreślają, że istnieją zapiski o wyższych temperaturach na całym świecie, jednak nie są one w 100 % wiarygodne. Sto lat wcześniej w Dolinie Śmierci odnotowano temperaturę na poziomie 56,6 stopni Celsjusza, eksperci podkreślają zapis ten jest po prostu błędny. W 1931 roku w Tunezji odnotowano temperaturę na poziomie 55 stopni Celsjusza. Historyk pogodowy, Christopher Burt tłumaczy, że zapisy o warunkach pogodowych, które pochodzą z Afryki podczas ery kolonialnej mają poważne problemy z wiarygodnością.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy biją na alarm. W ludzkich ciałach znaleziono szkodliwy plastik
  2. Gigantyczne jaskinie na Marsie i Księżycu. W niektórych można by zmieścić całą Warszawę
  3. Dramat na polskiej plaży. Znaleziono pozostałości po wojnie
  4. Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientów

Następny artykuł