Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Źródło: needpix.com

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna może zakończyć działalność? Eksperci mówią o możliwych rozwiązaniach

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
4 Listopada 2020

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży po orbicie okołoziemskiej od 1998 roku. W ciągu najbliższych kilku lat jej misja może dobiegnąć końca i obiekt zostanie zdjęty z orbity. Jednakże ryzyko katastrofy przy przeprowadzaniu takiej procedury jest wysokie. Eksperci szukają odpowiedniego rozwiązania.

Inżynierowie szukają odpowiedniego rozwiązania problemu bezpiecznego zakończenia funkcjonowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nikłe doświadczenia w tej dziedzinie i pewne aspekty samej konstrukcji obiektu jeszcze bardziej komplikują sprawę.


Pierwsza stacja kosmiczna przechodzi na emeryturę


Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, w skrócie ISS (International Space Station), stała się symbolem współpracy ludzkości przy podboju kosmosu. Jej powstanie to efekt połączonych sił Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, Japonii, Brazylii oraz kilkunastu państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Wyjątkowe odkrycie archeologów zmienia wszystko. Prehistoryczne kobiety też polowały na grubą zwierzynęWyjątkowe odkrycie archeologów zmienia wszystko. Prehistoryczne kobiety też polowały na grubą zwierzynęCzytaj dalej


Pierwsze moduły ważącej aż 400 ton konstrukcji wzniosły się w przestrzeń kosmiczną w 1998 roku. Stacja jest przystosowana do utrzymywania stałej załogi składającej się z 6 astronautów. Pierwsi jej mieszkańcy dotarli na miejsce w 2000 roku.


ISS się starzeje


Jak każdą inną konstrukcję, ISS nadgryza ząb czasu. Stacja się starzeje, zwiększa się jej awaryjność. Coraz bardziej rośnie ryzyko wypadku, w wyniku którego obiekt sam spadnie na Ziemię, w sposób zupełnie niekontrolowany. Takie zdarzenie mogłoby być przyczyną tragicznej w skutkach katastrofy.


Waga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej sięga 400 ton, czyniąc ją najcięższym obiektem wysłanym w kosmos przez człowieka. Ze względu na swoje rozmiary prawdopodobnie nie zostałby spalona w atmosferze podczas upadku na planetę. Konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich procedur deorbitacyjnych.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

2. Ministerstwo Zdrowia przekazało tragiczne wieści. Absolutny rekord zgonów i zachorowań


Znaczne ryzyko katastrofy


Waga i rozmiary ISS sprawiają, że bezpieczne sprowadzenie jej na Ziemię będzie nie lada wyzwaniem. Jedynym przypadkiem deorbitacji obiektu tego rodzaju, jest rosyjska stacja Mir, która zakończyła swój lot w 2001 roku. Mir była jednak trzykrotnie lżejsza od ISS.


Naukowcy wciąż szukają odpowiedniego sposobu na uniknięcie wypadku. Nie pomaga świadomość, że po rozpoczęciu procedury deorbitacji, nie będzie już odwrotu, a czas na reakcję w razie wypadków to zaledwie 2 tygodnie.


Kolejną komplikacją jest też przestrzenna konstrukcja Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Za względu na rozciągnięte panele słoneczne, które zapewniają stacji energię niezbędną do jej funkcjonowania, obiekt jest podatny na niekontrolowane obracanie się.

Technologiczna rewolucja. Może powstać pierwszy smartwatch bez prąduTechnologiczna rewolucja. Może powstać pierwszy smartwatch bez prąduCzytaj dalej


Czekamy na decyzję


Ze względu na fakt, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna jest dziełem powstałym z kooperacji tak wielu państw, decyzja o jej wyłączeniu będzie miała również konsekwencje polityczne. Obecne informacje z NASA wskazują, że ISS pozostanie na ziemskiej orbicie jeszcze przynajmniej do 2024 roku.


W związku z powyższym na decyzję w sprawie jej dalszej przyszłości przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Możemy mieć nadzieję, że w tym czasie naukowcy opracują odpowiednią metodę bezpiecznego sprowadzenia ISS na Ziemię.

Olbrzymia wpadka ABW. Skutki pomyłki mogą okazać się dla kontrwywiadu opłakaneOlbrzymia wpadka ABW. Skutki pomyłki mogą okazać się dla kontrwywiadu opłakaneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prowadziła e-lekcję, kiedy wszedł wielki bokser. Zaskakujące zachowanie nauczycielki, wszystko jest na wideo
  2. Od wtorku nowe rozporządzenie dotyczące praw jazdy - Co się zmieni?
  3. Banknot, który wzbudza wiele pytań. Banki nie miały pewności, NBP rozwiało wątpliwości
  4. Internet od Elona Muska kosztuje ogromne pieniądze. Poznaliśmy cenę usługi internetowej Starlink
  5. Nowa technologia w Biedronce. Miłośnicy bezpieczeństwa i oszczędności będą zadowoleni
  6. Jansowidz Jackowski o duszach zwierząt. Wyjaśnia, jak znajduje zaginione i błąkające się pupile
  7. Jeden objaw wystarczy, by wykryć COVID-19. Opracowano przełomową metodę dotyczącą koronawirusa

Następny artykuł