Chińczycy tworzą nowoczesny radioteleskop. Będzie dostępny dla naukowców z całego świata
Największy radioteleskop na świecie już działa w Chinach
Zostanie udostępniony naukowcom z całego świata
FAST to godny następca Arecibo
Chiński radioteleskop istnieje już od 2016 roku. Jednakże swoje faktyczne działanie rozpoczął dopiero w styczniu 2020. Wówczas urządzenie pomyślnie ukończyło wszystkie testy i zostało oddane w ręce naukowców, którzy ochoczo zabrali się do badań z pomocą tego największego radioteleskopu na Ziemi.
Radioteleskop FAST w Chinach
FAST to lepsza wersja Arecibo pod niemal każdym względem. Czasza teleskopu, która powstała w naturalnym zagłębieniu na terenie chińskiej prowincji Kuejczou, ma aż 500 metrów średnicy, a jej powierzchnię zbierającą można porównać do powierzchni około 30 profesjonalnych boisk piłki nożnej.
Chińskie obserwatorium jest trzykrotnie bardziej wydajne od legendarnego Arecibo, jednakże trudno się tu dziwić, gdyż FAST powstał 53 lata później niż jego portorykański pierwowzór. Na ten moment z obserwatorium korzystają tylko naukowcy z Państwa Środka, jednak niebawem ma się to zmienić.
Chiny dopuszczą do teleskopu cały świat
Już od początku 2021 roku naukowcy z całego świata będą mogli składać wnioski o użyczenie chińskiego radioteleskopu do ich badań. Główny inspektor operacji Obserwatorium Teleskopu Radiowego zapewnia, że wiele z tych wniosków zostanie rozpatrzonych pozytywnie, gdyż Chinom zależy na otwarcie się na międzynarodowe środowisko naukowe.
Oczywiście korzyści z takiego układu będą obustronne. Naukowcy z całego świata będą mogli prowadzić badania z wykorzystaniem radioteleskopu FAST (najlepszego i najbardziej nowoczesnego obserwatorium tego typu), podczas gdy chiński komitet naukowy również będzie miał dostęp do ich wyników.
Radioteleskop odcięty od świata
Niewątpliwą zaletą radioteleskopu FAST jest jego położenie. By zapewnić jak najlepsze warunki do prowadzenia badań, obserwatorium jest otoczone 5-kilometrową strefą ciszy radiowej. Nie można w niej korzystać z telefonów komórkowych czy komputerów poza tymi, które znajdują się w budynku obserwatorium.
Bez wątpienia nadszedł czas na nową erę obserwacji kosmicznych, gdyż Arecibo, mimo że wiernie służył jeszcze do niedawna, był tak naprawdę technologicznym reliktem przeszłości. Obserwatorium zostało oddane do użytku w 1963 roku, więc delikatnie mówiąc, nie było najnowszym sprzętem.
Nowa era obserwacji kosmosu
Potężny radioteleskop FAST to dopiero początek współczesnych obserwacji kosmosu. Obecnie prowadzone są próby wskrzeszenia zapomnianego na kilka lat projektu teleskopu, który miałby znajdować się na Księżycu.
Naukowcy argumentują, że księżycowe obserwatorium zlokalizowane na biegunie naszego naturalnego satelity jest obecnie jedyną szansą ludzkości na dostrzeżenie gwiazd pierwotnych - tych, które powstały kilkanaście miliardów lat temu. Obecna technologia nie pozwala na dostrzeżenie ich z powierzchni Ziemi.
Spojrzenie w tak daleką przyszłość, by dowiedzieć się, jak wyglądają pierwsze gwiazdy we Wszechświecie, mogłoby przynieść niesamowite odkrycia. A przede wszystkim pozwolić nam lepiej zrozumieć, jak właściwie wyglądał Wielki Wybuch i początki Wszechświata.