Techgame.pl
Obserwatorium astronomiczne

Pixabay.com

Chińczycy tworzą nowoczesny radioteleskop. Będzie dostępny dla naukowców z całego świata

21 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Nowoczesny radioteleskop FAST zastąpi legendarnego Arecibo, który oficjalnie zakończył swoją działalność kilka tygodni temu. Powodem zamknięcia obserwatorium w Portoryko było ostateczne zawalenie się konstrukcji na początku grudnia bieżącego roku.

  • Największy radioteleskop na świecie już działa w Chinach

  • Zostanie udostępniony naukowcom z całego świata

  • FAST to godny następca Arecibo

Chiński radioteleskop istnieje już od 2016 roku. Jednakże swoje faktyczne działanie rozpoczął dopiero w styczniu 2020. Wówczas urządzenie pomyślnie ukończyło wszystkie testy i zostało oddane w ręce naukowców, którzy ochoczo zabrali się do badań z pomocą tego największego radioteleskopu na Ziemi.

Radioteleskop FAST w Chinach

FAST to lepsza wersja Arecibo pod niemal każdym względem. Czasza teleskopu, która powstała w naturalnym zagłębieniu na terenie chińskiej prowincji Kuejczou, ma aż 500 metrów średnicy, a jej powierzchnię zbierającą można porównać do powierzchni około 30 profesjonalnych boisk piłki nożnej.

Chińskie obserwatorium jest trzykrotnie bardziej wydajne od legendarnego Arecibo, jednakże trudno się tu dziwić, gdyż FAST powstał 53 lata później niż jego portorykański pierwowzór. Na ten moment z obserwatorium korzystają tylko naukowcy z Państwa Środka, jednak niebawem ma się to zmienić.

Chiny dopuszczą do teleskopu cały świat

Już od początku 2021 roku naukowcy z całego świata będą mogli składać wnioski o użyczenie chińskiego radioteleskopu do ich badań. Główny inspektor operacji Obserwatorium Teleskopu Radiowego zapewnia, że wiele z tych wniosków zostanie rozpatrzonych pozytywnie, gdyż Chinom zależy na otwarcie się na międzynarodowe środowisko naukowe.

Oczywiście korzyści z takiego układu będą obustronne. Naukowcy z całego świata będą mogli prowadzić badania z wykorzystaniem radioteleskopu FAST (najlepszego i najbardziej nowoczesnego obserwatorium tego typu), podczas gdy chiński komitet naukowy również będzie miał dostęp do ich wyników.

Radioteleskop odcięty od świata

Niewątpliwą zaletą radioteleskopu FAST jest jego położenie. By zapewnić jak najlepsze warunki do prowadzenia badań, obserwatorium jest otoczone 5-kilometrową strefą ciszy radiowej. Nie można w niej korzystać z telefonów komórkowych czy komputerów poza tymi, które znajdują się w budynku obserwatorium.

Bez wątpienia nadszedł czas na nową erę obserwacji kosmicznych, gdyż Arecibo, mimo że wiernie służył jeszcze do niedawna, był tak naprawdę technologicznym reliktem przeszłości. Obserwatorium zostało oddane do użytku w 1963 roku, więc delikatnie mówiąc, nie było najnowszym sprzętem.

Nowa era obserwacji kosmosu

Potężny radioteleskop FAST to dopiero początek współczesnych obserwacji kosmosu. Obecnie prowadzone są próby wskrzeszenia zapomnianego na kilka lat projektu teleskopu, który miałby znajdować się na Księżycu.

Naukowcy argumentują, że księżycowe obserwatorium zlokalizowane na biegunie naszego naturalnego satelity jest obecnie jedyną szansą ludzkości na dostrzeżenie gwiazd pierwotnych - tych, które powstały kilkanaście miliardów lat temu. Obecna technologia nie pozwala na dostrzeżenie ich z powierzchni Ziemi.

Spojrzenie w tak daleką przyszłość, by dowiedzieć się, jak wyglądają pierwsze gwiazdy we Wszechświecie, mogłoby przynieść niesamowite odkrycia. A przede wszystkim pozwolić nam lepiej zrozumieć, jak właściwie wyglądał Wielki Wybuch i początki Wszechświata.

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >