Techgame.pl
Ludzie na Księżycu

nasa.gov

NASA wybuduje na Księżycu placówkę badawczą. Podobne plany istniały ponad 60 lat temu

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Na samym początku wyścigu kosmicznego NASA miała ambitne plany dotyczące Księżyca. Oto tajemniczy projekt Horizon w ramach którego powstać miała pierwsza placówka badawcza na Księżycu. Taka idea ziścić się może dopiero za trzy lata.

  • W 2024 roku na powierzchni Księżyca wylądować mają kolejni ludzie

  • NASA już w latach 50. XX wieku planowała podobne misje

  • Sporządzono dokładną dokumentację całego planu

NASA obecnie przoduje jeżeli chodzi o różnego rodzaju kosmiczne misje i badania. W śmiałych planach agencji jest w końcu utworzenie bazy na Księżycu. Co ciekawe, pomysł ten narodził się dawno temu, jednak został porzucony przez władzę. 

NASA i podróż na Księżyc odcinek 1

Nie da się ukrywać, że amerykańska agencja kosmiczna od zawsze miała niezwykle ambitne plany związane z podbojem kosmosu. Świat zapewne mógłby dziś wyglądać znacznie inaczej, gdyby rząd USA pozwolił na ich realizację. No, jakby nie patrzeć to pozwolił, ale tylko po części. 

Zanim jednak narodził się program Apollo, w ramach którego pierwszy człowiek stanął na Księżycu i poznaliśmy wiele bezcennych informacji o kosmosie, NASA miała znacznie szerzej zakrojone plany. A wszystko na samym początku kosmicznego wyścigu, zaledwie parę lat po tym, jak ZSRR zaszokowała wszystkich swoim satelitą, który znalazł się nad Ziemią. 

W końcu USA nie mogło pozwolić sobie na tak łatwe oddanie pałeczki ZSRR i kraj ten nie mógł dokonywać jako pierwszy tak szeroko zakrojonych misji kosmicznych. No bo, zdaniem ówczesnych ludzi u władzy, "jakby to wyglądało w oczach opinii publicznej?:". Tak narodził się... 

Program Horizon

W 1959 roku NASA głowiła się jak mogła, co można by tu zrobić, żeby pokazać tym wrednym sowietom. Ostatecznie naukowcy i inżynierowie przedstawili władzom szeroko zakrojony plan podboju Księżyca, zwany programem Horizon. Trudno ukrywać, że główną motywacją było tu wygranie wojny psychologicznej. 

Amerykanie dostarczyli dokumenty dość szybko, gdyż to czas liczył się wtedy najbardziej, wszak nie można było pozwolić ZSRR na kolejne kosmiczne osiągnięcia. NASA chciała wybudować na Księżycu (przypominam - jeszcze zanim stopę na nim postawił pierwszy człowiek) placówkę badawczą, w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.

Autorzy pomysłu uznali, że cały obiekt będzie działał pod zarządem specjalnego kosmicznego dowództwa księżycowego, a także dokładnie opisali wszystkie niezbędne wymagania i kroki potrzebne do spełnienia ich wizji. 

Prezydent mówi: "Nie (teraz)!"

Dokumentacja zawierała więc wszystkie niezbędne wyliczenia, wzory, szacunki, a także tezy i pomysły dotyczące całego worka zagadnień - od zapewnienia tam sztucznej grawitacji po teorie opisujące pole magnetyczne Księżyca. Znalazło się nawet miejsce na szczegółowe plany budowy statków kosmicznych, kapsuł, kabin, pomieszczeń, oporządzenia czy wehikułów w postaci buldożerów (sic!). Cała ekspedycja miała wyznaczone hipotetyczne miejsca do lądowania, a ruszyć miało 10-20 osób, w sam raz aby wybudować placówkę. NASA więc wyprzedziła trochę swoją epokę przedstawiając koncepcje wspomnianych technologii. 

Dopiero później ówczesny prezydent USA Dwight D. Eisenhower kazał zaprzestać jakichkolwiek prac. Później powstał program Apollo i wszyscy wiemy, jak się to skończyło. Teraz NASA wraca do swoich śmiałych pomysłów i już w przyszłym roku (o ile znów władza nie stanie na przeszkodzie) na Księżyc ma polecieć pierwszy eksperymentalny lot załogowy kosmicznym wahadłowcem Orion. W 2024 roku zaś kolejni astronauci zaczną prace, aby wybudować na powierzchni Srebrnego Globu placówkę badawczą. 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Miasta z gier wideo, w których warto spędzić dłuższą chwilę

  • FarmVille oficjalnie kończy żywot. Popularna gra przeglądarkowa ofiarą Adobe Flash

  • Poco F2 w niecodziennej zapowiedzi. Szykuje się ciekawy średniak na rynku smartfonów

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >