Techgame.pl > Księżyc

Księżyc

Naturalny satelita Ziemi

Astronauta chodzący po powierzchni Księżyca. W tle Ziemia.
20.06.2022 02:02 Księżyc może być trudniejszy do skolonizowania niż myśleliśmy. Naukowcy podają powód

Misja Artemis, za którą odpowiada NASA, ma na celu wysłanie ludzi na Księżyc. Kulminacyjny moment misji nastąpić ma w 2024 roku, kiedy to na powierzchni Srebrnego Globu zawita dwójka amerykańskich astronautów. Już teraz wiadomo, że będzie to również historyczna misja, ponieważ po raz pierwszy na Księżycu pojawi się kobieta.

Człowiek na Księżycu
18.06.2022 02:02 NASA chce kupić pył z Księżyca. Nie uwierzysz ile pieniędzy wydadzą, zaskakująca suma

NASA zapłaci firmom za księżycowy pyłCztery misje wyruszą na Srebrny Glob w 2022 i 2023 rokuZa próbki NASA zapłaci jedynie 25 tysięcy dolarówPierwsza placówka na Księżycu zacznie powstawać w 2024 rokuZaledwie kilka dni temu pisaliśmy o lądowaniu chińskiej misji Chang’e-5 na Księżycu, której celem jest pobranie próbek z powierzchni naszego satelity. Amerykańska Agencja Kosmiczna najwyraźniej postanowiła dotrzymywać kroku konkurentom w „kosmicznym wyścigu” i zapłacić innym za dostarczenie materiału do badań.

Start rakiety
19.03.2022 05:22 Europa zyska własne SpaceX. Siedziba tuż obok Polski

SpaceX jest obecnie liderem, jeżeli chodzi o prywatne firmy działające w branży kosmicznej. Z bliskiej współpracy z Amerykańską Agencją Kosmiczną korzyści czerpią obydwie strony, NASA otrzymuje niezwykle zaawansowane rakiety i statki kosmiczne, a SpaceX może testować swoje wynalazki i prowadzić swoje misje kosmiczne z amerykańskich kosmodromów.

Wizualizacja lądowania sondy kosmicznej na powierzchni Marsa.
19.03.2022 05:22 Mars w jakości 8K. Japończycy pokażą Czerwoną Planetę jakiej nie znamy

Jedną z agencji kosmicznych, które w ostatnim czasie mocno przyspieszyły prace nad eksploracją kosmosu jest JAXA, czyli Japońska Agencja Kosmiczna. Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni pracują nad księżycowym pojazdem (za który odpowiadają inżynierowie z Toyoty), a po cichu zaczynają przygotowywać się również do własnej misji na Marsa.

Wizualizacja zasiedlania Marsa. Misja z użyciem statków Crew Dragon od SpaceX.
19.03.2022 05:22 NASA zapowiedziało, kiedy wyśle kolonizatorów na Marsa. Elon Musk chce to zrobić dużo szybciej

W przeciągu ostatnich paru lat eksploracja kosmosu stawała się coraz ważniejszym sektorem nauki. W obecnych czasach prowadzonych jest rekordowa liczba misji kosmicznych, w które zaangażowane są nie tylko dotychczasowe “kosmiczne” mocarstwa, takie jak Stany Zjednoczone, czy Rosja, ale dołączyły do nich również Chiny, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Japonia.

Logo Artemis Accords na stronie internetowej NASA.
19.03.2022 05:22 Księżyc będzie czystszy niż Ziemia. Zadbała o to NASA

Kosmiczne porozumienie dotyczy między innymi wzajemnej pomocy podczas księżycowych misji oraz utylizacji śmieci, które będą generować, pracujący na powierzchni Księżyca, astronauci.

Fazy zaćmienia księżyca.
19.03.2022 05:21 Zaćmienie Księżyca i deszcze meteorytów. Listopadowe noce będą zachwycały. Kiedy i gdzie spojrzeć w niebo

Listopad na północnej półkuli, to okres zbliżającej się zimy. Noce stają się coraz mroźniejsze i dłuższe. Nocne niebo w tym miesiącu przygotowało dla nas kilka atrakcji, między innymi, deszcze meteorytów, dobrze widoczne planety Układu Słonecznego, a wisienką na kosmicznym torcie będzie zaćmienie Księżyca.

Księżyc
19.03.2022 05:21 Ogromny teleskop na Księżycu? Amerykanie chcą przywrócić projekt. Spojrzymy tam, gdzie jeszcze nikt nie zaglądał

Pomysł na postawienie ogromnego teleskopu na Srebrnym Globie pojawił się w 2008 roku. Zaprezentował go zespół astronomów z Uniwersytetu w Arizonie, któremu przewodził Roger Angel. Projekt teleskopu został wówczas nazwany LLMT (Lunar Liquid-Mirror Telescope).

Przelot rakiety z ciągnącym się za nią ogonem ognia
19.03.2022 05:20 Już niebawem Chiny polecą na Księżyc. Najambitniejsza misja w historii tego kraju

Chińczycy spróbują sprowadzić dwa kilogramy materiału badawczego. Ma on pochodzić z jeszcze niezbyt dobrze poznanego przez ludzi obszaru, zwanego Oceanem Burz

Księżyc
19.03.2022 05:20 Czeka nas niewiarygodnie rzadkie zjawisko. Będzie widoczne gołym okiem, chodzi o Księżyc

Zaćmienie księżyca to zawsze wydarzenie, które przyciąga wielu amatorów astronomii. Nie jest może tak spektakularne, jak zaćmienie Słońca, niemniej zdecydowanie łatwiej je oglądać bez konieczności posiadania specjalistycznego sprzętu.

ksiezyc
19.03.2022 05:20 Niedługo odbędzie się rajd samochodowy na Księżycu. Niewiarygodne plany prywatnej firmy

Na Księżycu odbyć się ma prawdziwy kosmiczny wyścig zdalnie sterowanych samochodów rajdowychUdział w nim wezmą dwie drużyny licealistów wyłonione w specjalnym konkursieCelem całego przedsięwzięcia jest nie tylko dobra zabawa, ale także lepsze poznanie Srebrnego Globu, w tym obszaru Vallis SchröteriZawody organizowane są przez prywatną firmę Moon Mark, wraz ze SpaceX, w projekt zaangażowano inżynierów F1Start wyjątkowej misji zaplanowany jest na przyszły rokWszystko to brzmi niedorzecznie i dość abstrakcyjnie, ale... Wyobrażaliście sobie kiedyś, jak byłoby ścigać się zdalnie sterowanymi samochodami na Księżycu? W wyjątkowych zawodach udział wezmą licealiści.

Maszyna górnicza od Caterpillar.
19.03.2022 05:20 Kopalnie na Księżycu coraz bliżej. Caterpillar stworzy maszyny dla NASA

Kolejne firmy włączają się do projektu Artemis.Caterpillar rozpoczyna współpracę z NASA.Spółka stworzy dla Amerykańskiej Agencji Kosmicznej księżycowe maszyny górnicze.W osiągnięciu tego celu pomóc ma amerykańska firma zajmująca się tworzeniem sprzętu do ciężkich robót, czyli Caterpillar. Spółka właśnie poinformowała, że stworzy dla NASA księżycowe maszyny górnicze.

Księżyc
19.03.2022 05:20 Wiemy jak wyglądało lądowanie chińskiej maszyny na Księżycu. Wszystko się nagrało, historyczna chwila

Chińska misja Chang’e-5 ląduje na KsiężycuPróbnik pobierze 2 kg materiałów z Oceanu BurzW połowie grudnia próbnik ma wrócić na ZiemięWyścig kosmiczny między Chinami a USA zapowiada wiele mocnych wrażeńDemonstracja siły astronomicznej Chin przebiega zgodnie z planem. Opublikowane nagranie lądowania próbnika misji Chang’e-5 jak najbardziej to potwierdza. Rywalizacja w wyścigu kosmicznym zaczyna się zaostrzać. NASA i SpaceX mają niezwykle potężnego konkurenta.

Ludzie na Księżycu
19.03.2022 05:18 NASA wybuduje na Księżycu placówkę badawczą. Podobne plany istniały ponad 60 lat temu

W 2024 roku na powierzchni Księżyca wylądować mają kolejni ludzieNASA już w latach 50. XX wieku planowała podobne misjeSporządzono dokładną dokumentację całego planuNASA obecnie przoduje jeżeli chodzi o różnego rodzaju kosmiczne misje i badania. W śmiałych planach agencji jest w końcu utworzenie bazy na Księżycu. Co ciekawe, pomysł ten narodził się dawno temu, jednak został porzucony przez władzę.

NASA - rakieta SLS
19.03.2022 05:18 Zbliża się kluczowy test rakiet SLS. NASA chce nimi zabrać ludzi na Księżyc i Marsa

NASA planuje ostateczny test nowych rakiet SLS w styczniu bieżącego rokuPod koniec tego roku SLS polecą wokół KsiężycaRakiety mają także posłużyć do transportowania potrzebnych materiałów w kosmosPóźniej SLS mogą także zostać wykorzystane do podboju MarsaO rakietach SLS zrobiło się głośno już wiele lat temu. Największe rakiety kosmiczne jakie kiedykolwiek stworzono okazywały się jednak wielokrotnie problematyczne. Do tego stopnia, że nie do końca było wiadomo, czy misja Artemis w ogóle się powiedzie.

Księżyc
19.03.2022 05:16 Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Regolit to zwietrzała skała, która pokrywa planety i inne skaliste obiekty w kosmosie. Składa się przede wszystkim z tlenu, z domieszką krzemu, żelaza, wapnia, tytanu, magnezu, glinu i procenta innych pierwiastków. Na Ziemi praktycznie nie występuje, podczas gdy powierzchnia Księżyca pokryta jest jego kilkumetrową warstwą.Wydobycie regolitu na KsiężycuNad projektem: “Wydobycie regolitu na powierzchni Księżyca w obniżonej grawitacji” pracuje zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, któremu przewodzi profesor Jacek Katzer z Wydziału Geoinżynierii. Projekt, nad którym pochylają się polscy badacze jest szczególnie ważny, gdyż regolit ma potencjał stać się źródłem paliwa rakietowego oraz materiałem budowlanym, co pozwoliłoby wytwarzać potrzebne surowce na samym Księżycu, bez konieczności transportowania ich z Ziemi.- Powodzenie tego projektu tak naprawdę pokaże, na ile możliwe jest funkcjonowanie poza naszą planetą: przebywanie na Księżycu, później na Marsie itd. Jeżeli nasze badania potwierdzą, że pokrywający całą powierzchnię księżyca regolit może być powszechnie używany, żeby to nasze pozaziemskie funkcjonowanie umożliwić i ułatwić, będzie to prawdziwy przełom - komentuje dowodzący zespołem pracującym nad projektem prof. Jacek Katzer.

Wizualizacja teleskopu LCRT
19.03.2022 05:15 NASA podjęła decyzję. Na Księżycu powstanie pierwszy pozaziemski radioteleskop

Zarówno na Ziemi, jak i jej orbicie, znajduje się już kilka zaawansowanych instrumentów naukowych, dzięki którym możemy zbadać odległe rubieże Wszechświata, do których prawdopodobnie nie będziemy nigdy mogli się zapuścić. Odległości w kosmosie są jednak tak ogromne, że z naszej planety nie dostrzeżemy wszystkiego, co chcielibyśmy zobaczyć.Księżycowy teleskopZałogowe misje na Księżyc zbliżają się wielkimi krokami. W ramach programu Artemis w 2024 roku nasz satelita zacznie przechodzić poważną transformację. Wówczas ma się rozpocząć budowa pierwszej księżycowej bazy, która w dalszej kolejności poprowadzi ludzkość ku kolonizacji Srebrnego Globu.Oprócz siedlisk ludzkich i placówek stricte naukowych, Księżyc prawdopodobnie dostarczy nam surowców, których próżno szukać na naszej planecie. Już teraz prowadzone są badania nad rozpoczęciem wydobycia regolitu, minerału, w który obfituje powierzchnia ziemskiego satelity. Nad metodami wydobycia i sposobami wykorzystania regolitu pracują między innymi polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Kolonizacja, badania Księżyca i wydobycie surowców to jednak nie wszystko. NASA zamierza wykorzystać dodatkową odległość, którą daje nam Księżyc i stworzyć na jego powierzchni radioteleskop.

Księżyc
19.03.2022 05:15 Wkrótce będziemy obserwować zjawisko Superksiężyca. Wyjątkowa pełnia już za kilka dni

Pełnia Księżyca to niezwykły czas, który już w czasach antycznych miał ogromne znaczenie dla ludzkości. Choć niewiele dawnych rytuałów przetrwało, część osób reaguje na fazy Księżyca, którego położenie niekiedy wpływa na ich samopoczucie, nastrój czy jakość snu.Kwietniowa pełnia KsiężycaSuperksiężycem nazywamy moment, gdy Srebrny Glob znajduje się w perygeum, czyli w punkcie najbliższym Ziemi. Wówczas podczas pełni, Księżyc wydaje nam się większy niż zazwyczaj, a jego blask jest znacznie bardziej intensywny. Wówczas bezchmurne noce potrafią być naprawdę jasne.Najbliższy Superksiężyc towarzyszyć nam będzie już podczas kwietniowej pełni, czyli nocą z 26 na 27 kwietnia 2021. Wówczas nasz satelita znajdzie się najbliżej Ziemi. Według szacunków NASA, optycznie powiększy się on o około 14% względem jego zwykłej średnicy, zaś jego blask będzie 30% bardziej intensywny. Najprawdopodobniej będzie to najjaśniejsza księżycowa noc w 2021 roku.