Techgame.pl
Wizualizacja teleskopu LCRT

youtube.com/Saptarshi Bandyopadhyay/kadr z filmu

NASA podjęła decyzję. Na Księżycu powstanie pierwszy pozaziemski radioteleskop

11 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Eksploracja kosmosu postępuje i do przodu idą również plany ludzkości, dotyczące sięgania jeszcze dalej. Już Księżyc daje nam ku temu idealną okazję. NASA oficjalnie rozpoczęła prace nad olbrzymim radioteleskopem, który umieszczony zostanie

Zarówno na Ziemi, jak i jej orbicie, znajduje się już kilka zaawansowanych instrumentów naukowych, dzięki którym możemy zbadać odległe rubieże Wszechświata, do których prawdopodobnie nie będziemy nigdy mogli się zapuścić. Odległości w kosmosie są jednak tak ogromne, że z naszej planety nie dostrzeżemy wszystkiego, co chcielibyśmy zobaczyć.

Księżycowy teleskop

Załogowe misje na Księżyc zbliżają się wielkimi krokami. W ramach programu Artemis w 2024 roku nasz satelita zacznie przechodzić poważną transformację. Wówczas ma się rozpocząć budowa pierwszej księżycowej bazy, która w dalszej kolejności poprowadzi ludzkość ku kolonizacji Srebrnego Globu.

Oprócz siedlisk ludzkich i placówek stricte naukowych, Księżyc prawdopodobnie dostarczy nam surowców, których próżno szukać na naszej planecie. Już teraz prowadzone są badania nad rozpoczęciem wydobycia regolitu, minerału, w który obfituje powierzchnia ziemskiego satelity. 

Nad metodami wydobycia i sposobami wykorzystania regolitu pracują między innymi polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Kolonizacja, badania Księżyca i wydobycie surowców to jednak nie wszystko. NASA zamierza wykorzystać dodatkową odległość, którą daje nam Księżyc i stworzyć na jego powierzchni radioteleskop.

Teleskop księżycowy LCRT

Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA w Pasadenie stanęło na czele projektu o nazwie Lunar Crater Radio Telescope (LCRT), czyli budowy ogromnego radioteleskopu, którego czasza będzie umieszczona w jednym z kraterów na powierzchni Srebrnego Globu.

Możliwości, które zapewni ludzkości taki teleskop są olbrzymie. Wystarczy zaznaczyć, że jego czasza mogłaby mieć nawet 5 kilometrów średnicy, podczas gdy największe obserwatoria na Ziemi liczą sobie zaledwie kilkaset metrów.

Odległe rubieże Wszechświata

W dodatku teleskop byłby umieszczony znacznie dalej niż te, które krążą po orbicie okołoziemskiej. Wraz z zaletami konstrukcyjnymi, umożliwiłoby to obserwację pierwotnych gwiazd - tych, które powstały na samym początku Wszechświata, zaraz po Wielkim Wybuchu.

Dziś nie jesteśmy w stanie ich dostrzec, gdyż po prostu żaden z teleskopów dotychczas stworzonych przez człowieka nie jest w stanie “spojrzeć” tak daleko. Jeśli jednak uda nam się zbudować radioteleskop na Księżycu, a wszystko na to wskazuje, prawdopodobnie będziemy w końcu w stanie dowiedzieć się, jak wyglądał Wszechświat niemal 14 miliardów lat temu.

źródło: geekweek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >