Techgame.pl > Technologie > NASA podjęła decyzję. Na Księżycu powstanie pierwszy pozaziemski radioteleskop
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:15

NASA podjęła decyzję. Na Księżycu powstanie pierwszy pozaziemski radioteleskop

Wizualizacja teleskopu LCRT
youtube.com/Saptarshi Bandyopadhyay/kadr z filmu

Zarówno na Ziemi, jak i jej orbicie, znajduje się już kilka zaawansowanych instrumentów naukowych, dzięki którym możemy zbadać odległe rubieże Wszechświata, do których prawdopodobnie nie będziemy nigdy mogli się zapuścić. Odległości w kosmosie są jednak tak ogromne, że z naszej planety nie dostrzeżemy wszystkiego, co chcielibyśmy zobaczyć.

Księżycowy teleskop

Załogowe misje na Księżyc zbliżają się wielkimi krokami. W ramach programu Artemis w 2024 roku nasz satelita zacznie przechodzić poważną transformację. Wówczas ma się rozpocząć budowa pierwszej księżycowej bazy, która w dalszej kolejności poprowadzi ludzkość ku kolonizacji Srebrnego Globu.

Oprócz siedlisk ludzkich i placówek stricte naukowych, Księżyc prawdopodobnie dostarczy nam surowców, których próżno szukać na naszej planecie. Już teraz prowadzone są badania nad rozpoczęciem wydobycia regolitu, minerału, w który obfituje powierzchnia ziemskiego satelity. 

Nad metodami wydobycia i sposobami wykorzystania regolitu pracują między innymi polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Kolonizacja, badania Księżyca i wydobycie surowców to jednak nie wszystko. NASA zamierza wykorzystać dodatkową odległość, którą daje nam Księżyc i stworzyć na jego powierzchni radioteleskop.

Teleskop księżycowy LCRT

Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) NASA w Pasadenie stanęło na czele projektu o nazwie Lunar Crater Radio Telescope (LCRT), czyli budowy ogromnego radioteleskopu, którego czasza będzie umieszczona w jednym z kraterów na powierzchni Srebrnego Globu.

Możliwości, które zapewni ludzkości taki teleskop są olbrzymie. Wystarczy zaznaczyć, że jego czasza mogłaby mieć nawet 5 kilometrów średnicy, podczas gdy największe obserwatoria na Ziemi liczą sobie zaledwie kilkaset metrów.

Odległe rubieże Wszechświata

W dodatku teleskop byłby umieszczony znacznie dalej niż te, które krążą po orbicie okołoziemskiej. Wraz z zaletami konstrukcyjnymi, umożliwiłoby to obserwację pierwotnych gwiazd - tych, które powstały na samym początku Wszechświata, zaraz po Wielkim Wybuchu.

Dziś nie jesteśmy w stanie ich dostrzec, gdyż po prostu żaden z teleskopów dotychczas stworzonych przez człowieka nie jest w stanie “spojrzeć” tak daleko. Jeśli jednak uda nam się zbudować radioteleskop na Księżycu, a wszystko na to wskazuje, prawdopodobnie będziemy w końcu w stanie dowiedzieć się, jak wyglądał Wszechświat niemal 14 miliardów lat temu.

źródło: geekweek.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Powiązane