Techgame.pl
Aplikacja mObywatel

youtube.com/mObywatel/kadr z filmu

Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Cyfryzacja w Polsce stoi na coraz wyższym poziomie. Aplikacja mObywatel właśnie zyskała nową funkcję, która pozwoli obywatelom korzystać z biletów autobusowych długookresowych. Dotyczy to mieszkańców Małopolski, którzy już tera

Aplikacja mObywatel początkowo powstała w celu zapewnienia Polakom stałego dostępu do dokumentu tożsamości, który można wyświetlić w telefonie. Dzięki tej przydatnej funkcji, nie trzeba nosić przy sobie oryginału dowodu osobistego. Wystarczy telefon z aplikacją, by wylegitymować się w dowolnym urzędzie i załatwić sprawy bez konieczności wyjmowania portfela.

Bilety w aplikacji mObywatel

Najnowsza funkcja mObywatela skierowana jest do posiadaczy Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, czyli po prostu karty “miejskiej”, pozwalającej na zakup biletów komunikacyjnych. Od teraz można będzie zostawić fizyczną kartę w domu i posługiwać się jedynie aplikacją mObywatel.

Aplikacja oczywiście będzie zawierała wszystkie potrzebne dane biletu, wraz z okresem jego ważności. By móc skorzystać z MKA w aplikacji rządowej, na początek musimy posiadać konto w systemie Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. 

Później, logując się Profilem Zaufanym w aplikacji mObywatel, wystarczy dodać ją jako “Nowy dokument”. Wówczas będziemy mogli cieszyć się wygodą posiadania biletów na komunikację w naszym telefonie, bez konieczności noszenia ze sobą fizycznej wersji karty MKA.

Cyfryzacja Polski

Coraz więcej Polaków przekonuje się dziś do korzystania ze zdalnych sposobów komunikacji z administracją kraju, jak i użytkowania oferowanych przez rząd narzędzi, mających ułatwić obywatelom funkcjonowanie w społeczeństwie. Aplikacja mObywatel i jej ciągły rozwój jest doskonałym przykładem takiego narzędzia.

Choć pierwotnie mogliśmy tylko korzystać z dowodu osobistego, aplikacja znacznie rozszerzyła swoją funkcjonalność, zwłaszcza w minionym roku. Jedną z rewolucyjnych zmian było wprowadzenie możliwości dodania prawa jazdy, dzięki czemu już nie musimy martwić się o noszenie dokumentu przy sobie, na wypadek konieczności jazdy samochodem.

Rozwój aplikacji mObywatel

Krzepiący jest również fakt, że aplikacja pozwala na współpracę z mniejszymi jednostkami administracyjnymi. Przykładem takiego zjawiska jest właśnie możliwość dodania Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

- To kolejny przykład dobrej współpracy Rządu RP z samorządami. Dzięki rozwiązaniom cyfrowym wypracowanym na poziomie centralnym ułatwiamy możliwość korzystania z usług publicznych w lokalnych społecznościach - komentuje minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Z pewnością współprace tego typu są w stanie zwiększyć grono użytkowników aplikacji mObywatel, co zdecydowanie działa na korzyść komunikacji z państwem i skłania rząd do opracowywania kolejnych technologii. A te są wyjątkowo potrzebne właśnie teraz, gdy najważniejsze jest pozostawanie w domu i unikanie niepotrzebnych wypraw do skupisk ludzkich.

źródło: dobreprogramy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Skandaliczne praktyki polskiego dostawcy jedzenia. Pyszne.pl szkodzi restauracjom?

  • Xiaomi zadziwia swoim nowym wynalazkiem. Już dziś można kupić inteligentną deskę klozetową

  • Nagrody BAFTA 2021 rozdane. Polakom nie poszło najlepiej

Podobne artykuły

dron w mieście

Technologie

We Włoszech drony krzyczą na ludzi na ulicy. Zaskakujący sposób kontrolowania kwarantanny

Czytaj więcej >
apple maps samochód

Technologie

Dobra wiadomość dla posiadaczy sprzętu Apple. Mapy pokażą miejsca gdzie można zrobić sobie test na obecność wirusa

Czytaj więcej >
budynek google

Technologie

Kontrowersyjny pomysł Google i Apple. Dane posiadaczy smartfonów pomogą w walce z wirusem

Czytaj więcej >
dostawa jedzenia

Technologie

Innowacyjna aplikacja pokaże temperaturę kuriera rozwożącego jedzenie

Czytaj więcej >
kabel internetowy

Technologie

Koronawirus negatywnie wpływa na prędkość internetu w Polsce. Jest najnowszy raport

Czytaj więcej >
nowy facebook

Technologie

Jak włączyć nowy wygląd Facebooka i skorzystać z ciemnego motywu? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >