Techgame.pl
Aplikacja mObywatel

youtube.com/mObywatel/kadr z filmu

Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Cyfryzacja w Polsce stoi na coraz wyższym poziomie. Aplikacja mObywatel właśnie zyskała nową funkcję, która pozwoli obywatelom korzystać z biletów autobusowych długookresowych. Dotyczy to mieszkańców Małopolski, którzy już tera

Aplikacja mObywatel początkowo powstała w celu zapewnienia Polakom stałego dostępu do dokumentu tożsamości, który można wyświetlić w telefonie. Dzięki tej przydatnej funkcji, nie trzeba nosić przy sobie oryginału dowodu osobistego. Wystarczy telefon z aplikacją, by wylegitymować się w dowolnym urzędzie i załatwić sprawy bez konieczności wyjmowania portfela.

Bilety w aplikacji mObywatel

Najnowsza funkcja mObywatela skierowana jest do posiadaczy Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, czyli po prostu karty “miejskiej”, pozwalającej na zakup biletów komunikacyjnych. Od teraz można będzie zostawić fizyczną kartę w domu i posługiwać się jedynie aplikacją mObywatel.

Aplikacja oczywiście będzie zawierała wszystkie potrzebne dane biletu, wraz z okresem jego ważności. By móc skorzystać z MKA w aplikacji rządowej, na początek musimy posiadać konto w systemie Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej. 

Później, logując się Profilem Zaufanym w aplikacji mObywatel, wystarczy dodać ją jako “Nowy dokument”. Wówczas będziemy mogli cieszyć się wygodą posiadania biletów na komunikację w naszym telefonie, bez konieczności noszenia ze sobą fizycznej wersji karty MKA.

Cyfryzacja Polski

Coraz więcej Polaków przekonuje się dziś do korzystania ze zdalnych sposobów komunikacji z administracją kraju, jak i użytkowania oferowanych przez rząd narzędzi, mających ułatwić obywatelom funkcjonowanie w społeczeństwie. Aplikacja mObywatel i jej ciągły rozwój jest doskonałym przykładem takiego narzędzia.

Choć pierwotnie mogliśmy tylko korzystać z dowodu osobistego, aplikacja znacznie rozszerzyła swoją funkcjonalność, zwłaszcza w minionym roku. Jedną z rewolucyjnych zmian było wprowadzenie możliwości dodania prawa jazdy, dzięki czemu już nie musimy martwić się o noszenie dokumentu przy sobie, na wypadek konieczności jazdy samochodem.

Rozwój aplikacji mObywatel

Krzepiący jest również fakt, że aplikacja pozwala na współpracę z mniejszymi jednostkami administracyjnymi. Przykładem takiego zjawiska jest właśnie możliwość dodania Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

- To kolejny przykład dobrej współpracy Rządu RP z samorządami. Dzięki rozwiązaniom cyfrowym wypracowanym na poziomie centralnym ułatwiamy możliwość korzystania z usług publicznych w lokalnych społecznościach - komentuje minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Z pewnością współprace tego typu są w stanie zwiększyć grono użytkowników aplikacji mObywatel, co zdecydowanie działa na korzyść komunikacji z państwem i skłania rząd do opracowywania kolejnych technologii. A te są wyjątkowo potrzebne właśnie teraz, gdy najważniejsze jest pozostawanie w domu i unikanie niepotrzebnych wypraw do skupisk ludzkich.

źródło: dobreprogramy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Skandaliczne praktyki polskiego dostawcy jedzenia. Pyszne.pl szkodzi restauracjom?

  • Xiaomi zadziwia swoim nowym wynalazkiem. Już dziś można kupić inteligentną deskę klozetową

  • Nagrody BAFTA 2021 rozdane. Polakom nie poszło najlepiej

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >