Techgame.pl
Księżyc

Pixabay.com

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

13 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Centrum Badań Kosmicznych PAN właśnie rozpoczęło pracę nad niezwykle ważnym projektem, dzięki któremu w przyszłości być może będziemy w stanie zbudować stałą bazę na Księżycu. Wszystko za sprawą regolitu - surowca, który nie występuje na nas

Regolit to zwietrzała skała, która pokrywa planety i inne skaliste obiekty w kosmosie. Składa się przede wszystkim z tlenu, z domieszką krzemu, żelaza, wapnia, tytanu, magnezu, glinu i procenta innych pierwiastków. Na Ziemi praktycznie nie występuje, podczas gdy powierzchnia Księżyca pokryta jest jego kilkumetrową warstwą.

Wydobycie regolitu na Księżycu

Nad projektem: “Wydobycie regolitu na powierzchni Księżyca w obniżonej grawitacji” pracuje zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, któremu przewodzi profesor Jacek Katzer z Wydziału Geoinżynierii. Projekt, nad którym pochylają się polscy badacze jest szczególnie ważny, gdyż regolit ma potencjał stać się źródłem paliwa rakietowego oraz materiałem budowlanym, co pozwoliłoby wytwarzać potrzebne surowce na samym Księżycu, bez konieczności transportowania ich z Ziemi.

- Powodzenie tego projektu tak naprawdę pokaże, na ile możliwe jest funkcjonowanie poza naszą planetą: przebywanie na Księżycu, później na Marsie itd. Jeżeli nasze badania potwierdzą, że pokrywający całą powierzchnię księżyca regolit może być powszechnie używany, żeby to nasze pozaziemskie funkcjonowanie umożliwić i ułatwić, będzie to prawdziwy przełom - komentuje dowodzący zespołem pracującym nad projektem prof. Jacek Katzer.

Prace nad regolitem

Naukowcy pod wodzą profesora Katzera będą badać między innymi wpływ obniżonej grawitacji na procesy wydobywcze, analizować będą interakcje zachodzące między ziarnami regolitu podczas wydobycia oraz sprawdzać wpływ próżni na wydajność i niezawodność systemów wydobycia. Niestety wszystko to będą musieli zrobić “na sucho”, gdyż regolitu na Ziemi jest niezwykle mało.

- Będziemy korzystać z symulantów gruntów księżycowych, ponieważ oryginalnego, pochodzącego z Księżyca, materiału jest bardzo mało i jest on niezwykle rzadko udostępniany do badań - wyjaśnia profesor Katzer.

Docelowo projekt ma potrwać 3 lata, a ostatecznie w jego wyniku na Księżyc ma zostać wysłany specjalny pojazd kosmiczny do wydobywania regolitu na powierzchni naszego naturalnego satelity. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naukowcy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk dokonają niesamowitego przełomu w eksploracji i ekspansji ludzkości w kosmos.

źródło: Puls Kosmosu

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >