Techgame.pl > Nauka > Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:16

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Księżyc
Pixabay.com

Regolit to zwietrzała skała, która pokrywa planety i inne skaliste obiekty w kosmosie. Składa się przede wszystkim z tlenu, z domieszką krzemu, żelaza, wapnia, tytanu, magnezu, glinu i procenta innych pierwiastków. Na Ziemi praktycznie nie występuje, podczas gdy powierzchnia Księżyca pokryta jest jego kilkumetrową warstwą.

Wydobycie regolitu na Księżycu

Nad projektem: “Wydobycie regolitu na powierzchni Księżyca w obniżonej grawitacji” pracuje zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, któremu przewodzi profesor Jacek Katzer z Wydziału Geoinżynierii. Projekt, nad którym pochylają się polscy badacze jest szczególnie ważny, gdyż regolit ma potencjał stać się źródłem paliwa rakietowego oraz materiałem budowlanym, co pozwoliłoby wytwarzać potrzebne surowce na samym Księżycu, bez konieczności transportowania ich z Ziemi.

- Powodzenie tego projektu tak naprawdę pokaże, na ile możliwe jest funkcjonowanie poza naszą planetą: przebywanie na Księżycu, później na Marsie itd. Jeżeli nasze badania potwierdzą, że pokrywający całą powierzchnię księżyca regolit może być powszechnie używany, żeby to nasze pozaziemskie funkcjonowanie umożliwić i ułatwić, będzie to prawdziwy przełom - komentuje dowodzący zespołem pracującym nad projektem prof. Jacek Katzer.

Prace nad regolitem

Naukowcy pod wodzą profesora Katzera będą badać między innymi wpływ obniżonej grawitacji na procesy wydobywcze, analizować będą interakcje zachodzące między ziarnami regolitu podczas wydobycia oraz sprawdzać wpływ próżni na wydajność i niezawodność systemów wydobycia. Niestety wszystko to będą musieli zrobić “na sucho”, gdyż regolitu na Ziemi jest niezwykle mało.

- Będziemy korzystać z symulantów gruntów księżycowych, ponieważ oryginalnego, pochodzącego z Księżyca, materiału jest bardzo mało i jest on niezwykle rzadko udostępniany do badań - wyjaśnia profesor Katzer.

Docelowo projekt ma potrwać 3 lata, a ostatecznie w jego wyniku na Księżyc ma zostać wysłany specjalny pojazd kosmiczny do wydobywania regolitu na powierzchni naszego naturalnego satelity. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naukowcy Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk dokonają niesamowitego przełomu w eksploracji i ekspansji ludzkości w kosmos.

źródło: Puls Kosmosu

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Powiązane