Techgame.pl
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

NASA

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

12 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Mamy kolejne zdjęcia z Czerwonej Planety. Łazik Perseverance pojechał na swoją najdłuższą jak dotąd wycieczkę po okolicy, którą udokumentował korzystając z 23 kamer, w które został wyposażony. Wcześniejsze zdjęcia były aż trudne do uwierzeni

Łazik Perseverance przemierza Marsa już od niemal miesiąca. Jego kolejne moduły są uruchamiane i testowane przez naukowców z NASA, którzy chcą mieć pewność, że maszyna jest w pełni operacyjna. Wbrew pozorom nie jest to tylko rutynowa kontrola, lecz niezwykle ważna procedura, bez której cała misja byłaby bezcelowa.

Nowe drogi Perseverance

Konieczność sprawdzenia operacyjności wszystkich modułów łazika Perseverance wynika z faktu, że jest to nasza jedyna furtka na powierzchnię Marsa. Naukowcy muszą mieć absolutną pewność, że maszyna działa tak, jak ją zaprojektowali. Jak inaczej mogliby mieć pewność, że dane przesyłane przez Perseverance są zgodne ze stanem faktycznym?

Gdyby maszyna doświadczyła jakichkolwiek uszkodzeń, naukowcy nie mogliby dać wiary temu, co im przesyła. Zbyt wiele zależy od rzetelności misji powierzonej Perseverance, który ma sprawdzić Marsa pod kątem możliwości przetrwania człowieka na jego powierzchni. W tak ważnym punkcie nie możemy sobie pozwolić na błędne kalkulacje.

Zdjęcia z krateru Jezero

Tym razem naukowcy przeprowadzili test mobilności łazika. Pierwszy sprawdzian z jazdy zaliczył znakomicie, przebywając co prawda jedynie 6,5 metra, jednak było to postawienie pierwszego kroku. Drugi, znacznie dłuższy, postawiono w ostatnich dniach, gdy Perseverance przebył okrągłe 70 metrów, przemieszczając się po dnie krateru Jezero i dostarczając setki zdjęć z wycieczki.

Część z nich pochodzi jeszcze z lutego, gdyż dopiero teraz mamy dostęp do pełnej biblioteki przesłanych przez łazik zdjęć. Nie ujmuje im to jednak piękna. Znajduje się tu między innymi kolorowe zdjęcie spadochronu, towarzyszącego łazikowi podczas procedury lądowania. Poza tym dostajemy coraz więcej zdjęć Czerwonej Planety, z których każde jest jeszcze bardziej niesamowite od poprzedniego.

źródła: NASA, Komputer Świat

Tagi:

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Najnowsze

O tym się mówi

Militaria

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?

Czytaj więcej >
Materiał Partnerski

Technologie

Jak wybrać tablet? Najważniejsze wskazówki

Czytaj więcej >
Freepik.com

Gry

Wymagania gier na 2022 rok – jak im sprostać?

Czytaj więcej >
Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Gry

Esport zyskuje na popularności – dlaczego?

Czytaj więcej >
"Dr Google" vs HeyCzeker

Technologie

"Dr Google" vs HeyCzeker – sprawdź, co pomoże Ci bardziej, gdy Twoje zdrowie zacznie szwankować

Czytaj więcej >