Techgame.pl
Perseverance

NASA

Łazik Perseverance wyruszył w pierwszą wycieczkę po Marsie. Początek nowej epoki

7 Marca 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Przebywający na powierzchni Marsa od 18 lutego 2021 roku wybrał się na testową przejażdżkę. Nie była ona zbyt długa, jednak dowiodła pełnej sprawności jego sześciokołowego napędu, co w niedalekiej przyszłości zaowocuje znacznie dłuższymi wyprawami naukowy

  • Perseverance odbył pierwszą jazdę po powierzchni Marsa

  • Test przebiegł bez zarzutu

  • Łazik Perseverance jest najszybszą istniejącą maszyną tego typu

O eksploracji kosmosu mówi się obecnie bardzo często. Wynika to z faktu, że ludzkość właśnie weszła w etap, kiedy rozwój technologiczny pozwala nam na snucie nie tylko marzeń, lecz faktycznych planów, których celem są odległe o miliardy kilometrów obiekty. Dopiero teraz możemy poznać je bliżej niż tylko przez soczewki teleskopu.

Pierwsza jazda Perseverance

Łazik Perseverance jest właśnie jednym z tych niesamowitych dowodów na to, że ludzkość jest gotowa na poznawanie wszechświata. Ta supernowoczesna maszyna badawcza zapewni nam wiedzę o faktycznym stanie Marsa. Celem jego misji jest właśnie sprawdzenie planety pod kątem możliwości przetrwania człowieka na jej powierzchni.

Oprócz tego łazik będzie również analizował pobrane z marsjańskiej gleby próbki w kontekście niegdyś istniejącego tam prawdopodobnie życia. Jest duża szansa, że ślady pozostawione przez niegdysiejsze organizmy żyjące na Marsie, wciąż są do odszukania i tym właśnie zajmie się Perseverance.

Sukces testu mobilności

Łazik Perseverance jest powoli budzony do życia. Ta złożona machina zbudowana jest z wielu modułów i systemów, które sukcesywnie są uruchamiane i testowane przez naukowców NASA. Tym razem przyszedł czas na sprawdzenie mobilności łazika. Test wypadł znakomicie.

Poszło niewiarygodnie dobrze. Napęd na sześć kół spisał się doskonale. Jesteśmy teraz pewni, że system napędowy jest gotowy do pracy i w ciągu kolejnych dwóch lat pomoże dotrzeć wszędzie tam, dokąd zaprowadzi nas nauka - komentuje Anais Zarifian z NASA.

Najszybszy łazik na świecie

Tym razem Perseverance pokonał jedynie 6,5 metra, objeżdżając miejsce swojego lądowania. Odległość tę pokonał w 33 minuty, co może wydawać się dość długim czasem, jednakże musimy brać poprawkę na warunki panujące na obcej planecie i fakt, że jest to maszyna o masie 1025 kilogramów.

W przyszłości, gdy testy maszyny zostaną oficjalnie zakończone i rozpocznie ona penetrację dna krateru Jezero, w którym się obecnie znajduje, łazik będzie pokonywał nawet 200 metrów dziennie. Jest to wynik, który zapewnia mu bezkonkurencyjne pierwsze miejsce na niedługiej wciąż liście rekordów prędkości osiąganych przez kosmiczne łaziki. Zachęcamy do odwiedzin oficjalnej strony łazika, na której możecie zobaczyć pełną relację z pierwszych testów.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >