Techgame.pl > Technologie > Łazik Perseverance wyruszył w pierwszą wycieczkę po Marsie. Początek nowej epoki
Gabriela Sicińska
Gabriela Sicińska 19.03.2022 05:16

Łazik Perseverance wyruszył w pierwszą wycieczkę po Marsie. Początek nowej epoki

Perseverance
NASA
  • Perseverance odbył pierwszą jazdę po powierzchni Marsa

  • Test przebiegł bez zarzutu

  • Łazik Perseverance jest najszybszą istniejącą maszyną tego typu

O eksploracji kosmosu mówi się obecnie bardzo często. Wynika to z faktu, że ludzkość właśnie weszła w etap, kiedy rozwój technologiczny pozwala nam na snucie nie tylko marzeń, lecz faktycznych planów, których celem są odległe o miliardy kilometrów obiekty. Dopiero teraz możemy poznać je bliżej niż tylko przez soczewki teleskopu.

Pierwsza jazda Perseverance

Łazik Perseverance jest właśnie jednym z tych niesamowitych dowodów na to, że ludzkość jest gotowa na poznawanie wszechświata. Ta supernowoczesna maszyna badawcza zapewni nam wiedzę o faktycznym stanie Marsa. Celem jego misji jest właśnie sprawdzenie planety pod kątem możliwości przetrwania człowieka na jej powierzchni.

Oprócz tego łazik będzie również analizował pobrane z marsjańskiej gleby próbki w kontekście niegdyś istniejącego tam prawdopodobnie życia. Jest duża szansa, że ślady pozostawione przez niegdysiejsze organizmy żyjące na Marsie, wciąż są do odszukania i tym właśnie zajmie się Perseverance.

Sukces testu mobilności

Łazik Perseverance jest powoli budzony do życia. Ta złożona machina zbudowana jest z wielu modułów i systemów, które sukcesywnie są uruchamiane i testowane przez naukowców NASA. Tym razem przyszedł czas na sprawdzenie mobilności łazika. Test wypadł znakomicie.

Poszło niewiarygodnie dobrze. Napęd na sześć kół spisał się doskonale. Jesteśmy teraz pewni, że system napędowy jest gotowy do pracy i w ciągu kolejnych dwóch lat pomoże dotrzeć wszędzie tam, dokąd zaprowadzi nas nauka - komentuje Anais Zarifian z NASA.

Najszybszy łazik na świecie

Tym razem Perseverance pokonał jedynie 6,5 metra, objeżdżając miejsce swojego lądowania. Odległość tę pokonał w 33 minuty, co może wydawać się dość długim czasem, jednakże musimy brać poprawkę na warunki panujące na obcej planecie i fakt, że jest to maszyna o masie 1025 kilogramów.

W przyszłości, gdy testy maszyny zostaną oficjalnie zakończone i rozpocznie ona penetrację dna krateru Jezero, w którym się obecnie znajduje, łazik będzie pokonywał nawet 200 metrów dziennie. Jest to wynik, który zapewnia mu bezkonkurencyjne pierwsze miejsce na niedługiej wciąż liście rekordów prędkości osiąganych przez kosmiczne łaziki. Zachęcamy do odwiedzin oficjalnej strony łazika, na której możecie zobaczyć pełną relację z pierwszych testów.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Tagi: Mars NASA
Powiązane