Stemplowanie listów
Źródło: Poczta Polska materiały prasowe

Koniec ery znaczków pocztowych. Poczta Polska przerzuca się na kody kreskowe

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
6 Marca 2021

Rok 2021 będzie bez wątpienia rewolucyjny dla Poczty Polskiej. Już za dwa miesiące nie będziemy naklejać znaczków na listy polecone. Zostaną zastąpione kodami kreskowymi i literką R. Jednocześnie Poczta Polska zaznacza, że nie pozwoli znaczkom odejść w zapomnienie i filateliści nie mają powodu do obaw.

  • Poczta Polska wprowadzi kody kreskowe dla listów poleconych
  • Od 1 maja 2021 nie użyjemy już znaczków przy przesyłkach poleconych
  • Znaczki nadal będą funkcjonowały dla listów zwykłych i pocztówek

Wygląda na to, że pandemia koronawirusa skłoniła wiele polskich instytucji publicznych do wprowadzenia istotnych zmian w funkcjonowaniu, by upodobnić się nieco do norm panujących na Zachodzie. I słusznie. Poczta Polska ewidentnie idzie z duchem czasu, co cieszy, biorąc pod uwagę, że często Polacy są zmuszeni do korzystania z jej usług.

Poczta Polska rezygnuje ze znaczków

Od 1 maja 2021 roku oficjalnie przestaniemy opłacać listy polecone za pomocą znaczków pocztowych. Od tego momentu w miejscu przeznaczonym na opłatę znajdziemy jedynie naklejkę z kodem kreskowym i literą R. Czy to oznacza, że znaczki całkowicie wyjdą z użytku?

Oczywiście nie. Znaczkami nadal będziemy oklejać pocztówki oraz listy zwykłe. Jednakże od 1 maja bieżącego roku nie będą one honorowane jako opłata za listy polecone. W związku z tym ci, którzy mają zakupiony zapas znaczków, mogą z nich korzystać jeszcze przez 2 nadchodzące miesiące w przypadku wysyłki listów poleconych.

Rewolucja w systemach pocztowych

Poczta Polska unowocześnia się, wprowadza standaryzację opłat dla przesyłek listowych rejestrowanych, zarówno w obrocie krajowym, jak i zagranicznym. To kierunek zmian stosowany z powodzeniem u innych operatorów europejskich, który bardzo poprawia jakość obsługi klientów. Tradycyjny znaczek na liście poleconym doskonale zastąpi naklejka z kodem kreskowym, to nowoczesne i wygodne rozwiązanie - komentuje Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Wziął 50 dolarów za zniszczenie paczki kart. Nie spodziewał się, że była warta 2 tysiące złotychWziął 50 dolarów za zniszczenie paczki kart. Nie spodziewał się, że była warta 2 tysiące złotychCzytaj dalej

Trudno nie dostrzec prawdy w stwierdzeniu wiceprezesa. Kody kreskowe na listach poleconych są stosowane w wielu krajach europejskich, takich jak Węgry, Hiszpania, Szwajcaria, Niemcy, Francja czy Słowacja. Niewątpliwie ułatwi to nie tylko krajową rejestrację przesyłek, jak również i zagraniczną. Być może dzięki temu mniej przesyłek międzynarodowych będzie docierało do adresata?

Co z kolekcjonerami znaczków pocztowych?

Filateliści, którzy są bardzo liczną grupą hobbystów w Polsce, nie mają powodów do obaw. Znaczki nadal będą wydawane w formie arkuszy kolekcjonerskich. Zbieranie znaczków jest wszak w Polsce bardzo popularną pasją, jak również inwestycją - w wielu przypadkach można zarobić niemałe pieniądze na sprzedaży rzadkiej kolekcji.

Źródło: Poczta Polska

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł