Techgame.pl
Czarnobylska Strefa Wykluczenia

youtube.com/Nazar Dorosh/kadr z filmu

Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

10 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Czarnobyl to miejsce straszliwej katastrofy, która wydarzyła się w kwietniu 1986 roku. Od tego tragicznego wypadku minęło już 35 lat, lecz Strefa Wykluczenia obejmująca tereny przylegające do elektrowni do dziś jest niezdatna do zamieszkania. Nazar

Do katastrofy w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wówczas w wyniku błędnie przeprowadzonego testu oraz nieświadomości wad reaktorów RBMK 1000, doszło do wybuchu w bloku 4. Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku wypadku zginęło wielu ludzi, a setki tysięcy zostało przesiedlonych. Dziś zona jest miejscem odwiedzin turystów, choć nie każdy może wejść na jej teren, ze względu na fakt, że okolice Czarnobyla nadal nie należą do bezpiecznych.

Czarnobyl - jedna z najstraszniejszych katastrof w historii ludzkości

Dramatyczne wydarzenia sprzed 35 lat stworzyły opuszczone po dziś dzień tereny, które są niepodważalnym świadectwem tego, co się stało. Katastrofy i realiów późnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wszyscy jesteśmy świadomi ich istnienia, jednak niewiele osób faktycznie widziało obszar opustoszały przez wybuch reaktora jądrowego.

Wyprodukowany w 2019 roku przez HBO serial Czarnobyl rzucił światło na wydarzenia sprzed 35 lat i zaszczepił Czarnobyl w kulturze światowej. Choć dla nas wydarzenia z Ukrainy są bardzo bliskie i stosunkowo dobrze znane, dla reszty świata istnienie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia wcale nie jest taka oczywista. A przynajmniej nie była do czasu serialu, kiedy o okolicach Prypeci znów mówił cały świat.

Zona oczami drona

Choć serial HBO całkiem dobrze oddawał realia Czarnobyla, co innego oglądać coś, mając świadomość, że to tylko serial - bazujący na faktach, ale jednak tylko serial. Teraz mamy jednak szansę naprawdę zobaczyć, jak wygląda Czarnobylska Strefa Wykluczenia.

Wszystko dzięki Nazarowi Doroshowi - jednemu z najlepszych na świecie pilotów dronów sportowych. To on postanowił zrobić materiał, ukazujący ten niesamowity, dotknięty skażeniem teren, na który niewielu z nas miało kiedykolwiek okazję się zapuścić.

Nazar Dorosh postanowił nagrać materiał z Czarnobyla, poruszając się po zonie za pomocą drona. Nagrywanie obecnego stanu zony stanowi projekt, który najprawdopodobniej będzie obejmował znacznie więcej, niż opublikowany dotychczas materiał, co można wywnioskować po ujęciu kończącym film udostępniony przez Dorosha.

Film ze Strefy Wykluczenia

Ujęcia dzisiejszego Czarnobyla zapierają dech w piersiach i obnażają tragedię, która rozegrała się na Ukrainie 35 lat temu. Miasto wygląda niczym z filmu postapokaliptycznego. Trudno się dziwić. Wydarzenia z 1986 roku bez wątpienia można nazwać apokalipsą, bo tym właśnie były dla mieszkańców okolic elektrowni - prawdziwym końcem świata.

Zachęcamy do obejrzenia materiału Nazara Dorosha, który udostępniamy poniżej. Warto poświęcić chwilę zastanowienia Czarnobylskiej katastrofie. Wydarzenia te odcisnęły piętno w mentalności całego świata, lecz zwłaszcza w naszej - tych, którzy byli najbliżej tego miejsca. Warto pamiętać. I warto o tym mówić. By historia już nigdy się nie powtórzyła.

źródło: opracowanie własne

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Skandaliczne praktyki polskiego dostawcy jedzenia. Pyszne.pl szkodzi restauracjom?

  • Xiaomi zadziwia swoim nowym wynalazkiem. Już dziś można kupić inteligentną deskę klozetową

  • Nagrody BAFTA 2021 rozdane. Polakom nie poszło najlepiej

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >