Energia jądrowa – energia wydzielana podczas przemian jądrowych. Uwalnianie się energii podczas tych przemian związane jest z różnicami w energii wiązania poszczególnych jąder atomowych.
W ostatnim czasie na nowo rozpętała się dyskusja na temat właściwości budowy elektrowni atomowej w Polsce. Informacja o podpisaniu rządowego porozumienia w tej sprawie z władzami Stanów Zjednoczonych zbiegły się z informacją o planach Japońskich inżynierów o rozlaniu wody, która służyła do chłodzenia reaktorów elektrowni atomowej w Fukushimie do oceanu. Głos w sprawie zabrał ekspert.
Bill Gates lata temu oddał stery swojej największej firmy, a więc Microsoftu w inne ręce, samemu angażując się w rozwijanie swojej fundacji charytatywnej Bill & Melinda Gates Foundation. W tym czasie miliarder zajmował się już problemem dostępu do toalet i czystej wody, wyeliminowaniem polio, alzheimera czy grypy.
Niezwykle efektowny test zrzutu najnowocześniejszej bomby atomowej, z wykorzystaniem najlepszego myśliwca na świecie przeprowadzono w stanie Newada. Na poligon Tonopah Test Range spadła nieuzbrojona bomba atomowa.
Do katastrofy w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wówczas w wyniku błędnie przeprowadzonego testu oraz nieświadomości wad reaktorów RBMK 1000, doszło do wybuchu w bloku 4. Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku wypadku zginęło wielu ludzi, a setki tysięcy zostało przesiedlonych. Dziś zona jest miejscem odwiedzin turystów, choć nie każdy może wejść na jej teren, ze względu na fakt, że okolice Czarnobyla nadal nie należą do bezpiecznych.Czarnobyl - jedna z najstraszniejszych katastrof w historii ludzkościDramatyczne wydarzenia sprzed 35 lat stworzyły opuszczone po dziś dzień tereny, które są niepodważalnym świadectwem tego, co się stało. Katastrofy i realiów późnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Wszyscy jesteśmy świadomi ich istnienia, jednak niewiele osób faktycznie widziało obszar opustoszały przez wybuch reaktora jądrowego.Wyprodukowany w 2019 roku przez HBO serial Czarnobyl rzucił światło na wydarzenia sprzed 35 lat i zaszczepił Czarnobyl w kulturze światowej. Choć dla nas wydarzenia z Ukrainy są bardzo bliskie i stosunkowo dobrze znane, dla reszty świata istnienie Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia wcale nie jest taka oczywista. A przynajmniej nie była do czasu serialu, kiedy o okolicach Prypeci znów mówił cały świat.
Bomby atomowe to najbardziej przerażające i najpotężniejsze narzędzia zniszczenia kiedykolwiek stworzone przez człowieka. Choć najbardziej znanymi tego typu bombami są te, które zostały użyte do działań zbrojnych (Little Boy i Fat Man zrzucone w sierpniu 1945 roku przez Stany Zjednoczone na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki), były one nieporównywalnie mniej potężne niż radziecki Tsar.Tsar - najpotężniejsza bomba świataPo II wojnie światowej, której końcówka wstrząsnęła światem, gdy USA po raz pierwszy (i jak dotąd ostatni) wykorzystało bomby atomowe do walki zbrojnej, Związek Radziecki rozpoczął przygotowania własnego pokazu siły. Już w latach 40. ubiegłego wieku ZSRR pracowało nad stworzeniem czegoś, co zadziwi i przerazi świat.Efektem tych prac była bomba wodorowa Tsar - najpotężniejsza, jaką kiedykolwiek stworzono. Nie była skierowana w żaden konkretny cel. Jej detonacja miała być tylko (i aż) pokazem siły Związku Radzieckiego i trzeba przyznać, że jej potęga i widok eksplozji do dziś wprawia w przerażenie.