Techgame.pl
Elektrownia atomowa w Fukushimie.

flickr

Fizyk jądrowy ostro o przeciwnikach elektrowni atomowych: "Strach jako argument"

30 Października 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Profesor Andrzej Strupczewski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych zabrał głos w sprawie dyskusji na temat budowy elektrowni atomowych na terenie naszego kraju. Według niego, głównym kontrargumentem przeciwników takiego działania jest strach

W ostatnim czasie na nowo rozpętała się dyskusja na temat właściwości budowy elektrowni atomowej w Polsce. Informacja o podpisaniu rządowego porozumienia w tej sprawie z władzami Stanów Zjednoczonych zbiegły się z informacją o planach Japońskich inżynierów o rozlaniu wody, która służyła do chłodzenia reaktorów elektrowni atomowej w Fukushimie do oceanu. Głos w sprawie zabrał ekspert.

Elektrownia atomowa w Fukushimie – czemu doszło do tragedii

11 marca 2011 roku Japonie nawiedziło jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi, które odnotowano w tym kraju. W skutek tego zdarzenia elektrownia atomowa w Fukushimie, która została zbudowana w latach 60 XX wieku została zniszczona i doprowadziła do jednej z większych katastrof atomowych naszych czasów. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach, które towarzyszyły tej tragedii.

Energia trzęsienia ziemi była równa 336 megatonom TNT. Taką moc osiągnęłoby zdetonowanie kilku milionów bomb z okresu II wojny światowej jednocześnie. W skutek trzęsienia wszystkie linie wysokiego napięcia, które zasilały elektrownie zostały zerwane, a mosty i drogi zostały zniszczone. Trzęsienie i powódź zabrały z kolei życia ponad 20 000 osób. Pomimo tak ogromnej katastrofy, systemy bezpieczeństwa elektrowni dalej działały i w dalszym ciągu chłodziły reaktory. Po kilku godzinach nadeszła jednak fala tsunami. Wały ochronne były zaprojektowane do zablokowania fali o wysokości 5,7 metrów, ale były tak skonstruowane, żeby chroniły elektrownie przed falami o wysokości 10 metrów. Fala jednak miała 12 metrów czego nikt się nie mógł spodziewać. Na taką siłę nie było mocnych. Woda zalała generatory awaryjne i pomimo tego, że elektrownia powoli zaczęła się wyłączać w kontrolowany sposób, to doszło do skażenia. W wyniku kataklizmu zginęło jedynie trzech pracowników elektrowni. Jeden spadł z suwnicy w trakcie trzęsienia ziemi, dwóch się utopiło. W skutek awarii elektrowni nie odnotowano żadnych zgonów ani poważnych komplikacji zdrowotnych związanych z promieniowaniem.

Przeciwnicy elektrowni atomowych po prostu się boją?

Według polskiego profesora i eksperta w dziedzinie fizyki jądrowej, organizacje, które najgłośniej działają przeciwko tworzeniu elektrowni atomowych najczęściej nie mają pojęcia o czym mówią, nie rozumieją nauki, która stoi za tą technologią i zwyczajnie się jej boją. Przytaczany przez profesora Greenpeace głosi hasła pokroju „każdy atom jest niebezpieczny”. Jak tłumaczy w swoim liście prof. Strupczewski, osoby takie nie rozumieją promieniotwórczości i chemii trytu, który jest jedynym pierwiastkiem radioaktywnym, który zachował się w skażonej wodzie z Fukushimy.

Według ekspertów zajmujących się fizyką jądrową, pozbywanie się skażonej wody poprzez wylewanie jej do Oceanu Spokojnego na przestrzeni najbliższych dziesięciu lat jest najlepszych rozwiązaniem i na pewno ma więcej sensu niż przetrzymywanie tych zbiorników w nieskończoność na lądzie. Okres półtrwania pierwiastka jest zbyt krótki, aby mógł on wpłynąć na ekosystem, w organizmach ryb może się on utrzymać maksymalnie dwa dni. Co więcej lokalni japońscy rybacy już wyrazili zgodę na takie rozwiązanie.

Na koniec profesor podkreśla, że dla ekspertów zajmujących się energią atomową, najważniejszym jej aspektem jest bezpieczeństwo. Zarówno podczas działania elektrowni, jak i bezpieczeństwo ludzi, którzy dzięki takim instytucjom mogą oddychać czystym powietrzem. Energia atomowa nie jest uzależniona ani od siły wiatru, ani od pory dnia lub nocy (w przypadku paneli fotowoltaicznych) i jak pokazują przykłady różnych państw, gdzie takie rozwiązania funkcjonują od lat, jest bezpieczna i tania.

Stanisław Janowski

Wydawca portalu Techgame. Z wykształcenia dziennikarz i kulturoznawca. Wcześniej parałem się dziennikarstwem radiowym, teraz głównie działam w Internecie. Miłośnik retro-technologii i nowych smartfonów. W wolnych chwilach rozmawiam z Google Home.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >