Techgame.pl
Fragment filmu, pt. Innovating to zero! | Bill Gates

YouTube/TED

Bill Gates chce budować nowoczesne reaktory jądrowe. Elektrownie atomowe na każdym osiedlu? Tak może wyglądać przyszłość

23 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Bill Gates od lat daje się poznać jako zaangażowany aktywistka, który próbuje na różne sposoby poprawić warunki życia na naszej planecie. Jednym z jego punktów zainteresowań jest technologia kompaktowych reaktorów jądrow

Bill Gates lata temu oddał stery swojej największej firmy, a więc Microsoftu w inne ręce, samemu angażując się w rozwijanie swojej fundacji charytatywnej Bill & Melinda Gates Foundation. W tym czasie miliarder zajmował się już problemem dostępu do toalet i czystej wody, wyeliminowaniem polio, alzheimera czy grypy.

Bill Gates chce reaktorów jądrowych na całym świecie

Kwestia ochrony klimatu i niedoprowadzenia do katastrofy klimatycznej jest również bardzo ważna dla Billa Gatesa. Założyciel Microsoftu zapowiedział, że jego firma stanie się zeroemisyjna już w 2030 roku. W ślad za gigantem technologii mają iść inne branże co znacząco poprawi jakość powietrza i zniweluje skutki zmian klimatu, które są już odczuwalne na całym świecie.

Kolejnym krokiem, który ma pozwolić no ochronę środowiska i zniwelowanie emisji CO2 do atmosfery jest najnowsza technologia związana z kompaktowymi reaktorami jądrowymi. Bill Gates namawia najbogatsze kraje świata do inwestowania w tę technologię i sam to z resztą robi. Miliarder chce również, by Stany Zjednoczone stały się liderem tej nowoczesnej metody pozyskiwania energii elektrycznej z atomu.

Nowe reaktory są bezpieczniejsze

Kompaktowe reaktory jądrowe, które działają w oparciu o zubożony uran i tor są według ekspertów nie tylko bezpieczniejsze od tradycyjnych elektrowni atomowych, ale będą również o wiele wygodniejsze. Nie będą zajmowały tyle miejsca, co ogromne elektrownie, które zajmują bardzo duże połacie terenu. Według Gatesa, kompaktowe reaktory będą mogły być stawiane na osiedlach mieszkalnych, obok domów, do których pozyskiwana w taki sposób energia będzie dostarczana.

Bill Gates twierdzi, że to właśnie energia jądrowa jest odpowiedzią na postępujące zmiany klimatyczne. Ta technologia w najszybszy sposób jest w stanie wprowadzić zeroemisyjną energię elektryczną do naszych domów. Energia czerpana z atomu jest jedynym bezwęglowym źródłem energii, które jest dostępne przez 24 godziny na dobę. Miliarder uważa również, że z tą technologią nie wiąże się już absolutnie żadne zagrożenie.

  1. Ujawniono wstrząsające informacje o Marsie. Badacze nie mogą uwierzyć, wielki przełom

  2. Często pijesz sok jabłkowy? Możesz się zdziwić odkrywając jakie ma właściwości

  3. Niewiarygodna oferta sieci Morele. Nowa konsola "za grosze", wiemy jak zdobyć

Reaktory wędrującej fali przyszłością energetyki

Według Billa Gatesa, przyszłość światowej energetyki to reaktory wędrującej fali (Traveling Wave Reactor – TWR). Chodzi o rektory czwartej generacji, które charakteryzują się tym, że materiały paliworodne są w nich transmutowane paliwo, a w międzyczasie wypala się paliwo rozszczepialne. Reaktory tego typu w teorii mogą działać przez długie dziesięciolecia bez potrzeby dokładania paliwa ani usuwania tego, co reaktor już zużył.

Dotychczas Gates testował reaktory tego typu w Chinach w ramach działania jego projektu TerraPower, jednak agresywna polityka Donalda Trumpa skutecznie utrudniła prace nad tą technologią. Teraz, kiedy Stany Zjednoczone wybrały nowego prezydenta, którym zostanie Joe Biden, Gates liczy na to, że dogada się z nowymi władzami USA i będzie mógł wprowadzić tę technologię do Stanów.

Eksperci mają wielkie nadzieje

Według ekspertów, technologia reaktory wędrującej fali są prawdziwą szansą na poprawę warunków życia milionów mieszkańców na całym świecie i jest o wiele lepszą alternatywą dla paliw kopalnianych niż OZE czy tradycyjne elektrownie atomowe. Kolejnym rewolucyjnym krokiem będzie stworzenie tak zwanych sztucznych słońc, czyli reaktorów fuzji jądrowej, na to jednak przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >