Techgame.pl
Bombowiec Tupolew Tu-95W

youtube.com/Reuters/kadr z filmu/ https://www.youtube.com/watch?v=YtCTzbh4mNQ&ab_channel=Reuters

Eksplozja najpotężniejszej bomby w historii ludzkości. Nagranie wybuchu Tsar wciąż przeraża

23 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Tsar - najpotężniejsza bomba wodorowa w historii ludzkości została zdetonowana 70 lat temu. Nikt wcześniej, ani później nie odważył się uwolnić tak ogromnej siły na powierzchni naszej planety. Nagranie detonacji szokuje nawet po tak długim czasie o

Bomby atomowe to najbardziej przerażające i najpotężniejsze narzędzia zniszczenia kiedykolwiek stworzone przez człowieka. Choć najbardziej znanymi tego typu bombami są te, które zostały użyte do działań zbrojnych (Little Boy i Fat Man zrzucone w sierpniu 1945 roku przez Stany Zjednoczone na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki), były one nieporównywalnie mniej potężne niż radziecki Tsar.

Tsar - najpotężniejsza bomba świata

Po II wojnie światowej, której końcówka wstrząsnęła światem, gdy USA po raz pierwszy (i jak dotąd ostatni) wykorzystało bomby atomowe do walki zbrojnej, Związek Radziecki rozpoczął przygotowania własnego pokazu siły. Już w latach 40. ubiegłego wieku ZSRR pracowało nad stworzeniem czegoś, co zadziwi i przerazi świat.

Efektem tych prac była bomba wodorowa Tsar - najpotężniejsza, jaką kiedykolwiek stworzono. Nie była skierowana w żaden konkretny cel. Jej detonacja miała być tylko (i aż) pokazem siły Związku Radzieckiego i trzeba przyznać, że jej potęga i widok eksplozji do dziś wprawia w przerażenie.

Eksplozja nad Oceanem Arktycznym

Do detonacji doszło 30 października 1961 roku w rejonie archipelagu Nowej Ziemi na Oceanie Arktycznym. Bomba o masie 27 ton została wówczas zrzucona przez specjalnie zaprojektowany w tym celu bombowiec Tupolew Tu-95W. W pobliżu miejsca zrzutu znajdował się również drugi samolot, w na którego pokładzie znajdowała się jedna z sześciu ekip filmowych, mających uwiecznić największą eksplozję na świecie.

By wybuch nie uszkodził samolotu, bomba Tsar została wyposażona w spadochron spowalniający jej opadanie. Tylko dzięki niemu pilotowi udało się umknąć z pola rażenia na czas. Tsar została zdetonowana będąc na wysokości ponad 3 kilometrów nad powierzchnią ziemi, podczas gdy grzyb atomowy powstały w wyniku eksplozji wzniósł się na wysokość około 64 kilometrów.

Ogromna siła

Według szacunków Amerykanów bomba Tsar wyzwoliła siłę równą 58 megaton trotylu. Późniejsze źródła rosyjskie podały, że w istocie było to 50 megaton. Tak czy inaczej, jest to siła, która zmiotłaby z powierzchni ziemi miasto wielkości Paryża, a to byłaby jedynie średnica kuli ognia powstałej w wybuchu.

W istocie zniszczeniu uległ kilkanaście razy większy obszar. Sam grzyb objął powierzchnię o średnicy około 40 kilometrów, podczas gdy fala sejsmiczna wytworzona przez eksplozję obiegła Ziemię aż trzy razy, zaś wybuch był widoczny gołym okiem z odległości 900 km. Promieniowanie cieplne wytworzone przez Tsar spowodowałoby poparzenia trzeciego stopnia w promieniu 100 km od miejsca detonacji.

Tsar była najpotężniejszą bombą atomową w historii ludzkości i miejmy nadzieję, że już taką pozostanie. Poniższe nagranie doskonale ukazuje, jak niszczycielska jest to siła i możemy sobie tylko wyobrazić ogrom tragedii spowodowanej jej wybuchem w okolicach zamieszkanych przez ludzi.

źródło: web.archive.org

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >