Techgame.pl
Lot Ingenuity

youtube.com/kadr z filmu/ NASA Jet Propulsion Laboratory

Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

20 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

NASA udostępniła nagranie pierwszego lotu na powierzchni Marsa. Mały sterowanie zdalnie helikopter wzniósł się na wysokość około 3 metrów. Zajście zostało uwiecznione przez kamery zamontowane w łaziku Perseverance.

Ludzkość dokonała gigantycznego kroku w kontekście przyszłej kolonizacji Czerwonej Planety. 19 kwietnia 2021 od powierzchni Marsa oderwał się helikopter Ingenuity.

Pierwszy lot na powierzchni Marsa

Lot nie trwał długo, bo zaledwie 40 sekund, jednakże dostarczył amerykańskiej agencji kosmicznej niezwykle cennych informacji.

Przede wszystkim naukowcy mają już pewność, że są w stanie tworzyć maszyny latające, przystosowane do warunków panujących na Czerwonej Planecie. Trzeba tu zaznaczyć, że różnią się one od tych, które znamy z Ziemi, ze względu na rzadką atmosferę i odmienną grawitację.

Jak donosi NASA lot maszyny Ingenuity stanowi gigantyczny sukces w procesie poznawania naszej sąsiedniej planety. Helikopter został przygotowany do lotu 4 kwietnia 2021 roku przez zdalnie sterowany łazik Perseverance.

Dziewiczy lot był jednak wielokrotnie przekładany, ze względu na problemy techniczne i warunki panujące na planecie. Na szczęście, dzięki nieustępliwości naukowców, wczoraj mogliśmy zaobserwować pierwszy lot maszyny. 

Nagranie lotu Ingenuity

NASA podzieliła się przełomowym nagraniem z powierzchni Marsa za pośrednictwem swoich social mediów. Poniżej możecie zaobserwować moment, w którym Ingenuity odrywa się od powierzchni Czerwonej Planety:

Agencja pochwaliła się również, że to nie pierwszy lot, jaki będziemy mieli okazję zaobserwować w ciągu najbliższych 30 dni. Planowo Ingenuity ma oderwać się od powierzchni łącznie 5 razy.

Każdy lot dostarczy badaczom gigantycznych pokładów danych do analizy. Tego typu badania tworzą podwaliny pod przyszłą kolonizację Marsa, do której pomimo pozorów z roku na rok drastycznie się zbliżamy.

Kolonizacja Czerwonej Planety

Atmosferę w kwestii załogowego lotu na Marsa bezustannie podgrzewa ekscentryczny miliarder i właściciel SpaceX, Elon Musk. Zapewnił on, że do 2026 roku ludzka stopa postawi pierwsze kroki na czerwonym piachu czwartej planety od Słońca.

Będzie się to, rzecz jasna, wiązało się z gigantycznymi kosztami i wieloma niepowodzeniami, aczkolwiek historia nas już nauczyła, że ludzkość nie akceptuje “nieprzekraczalnych granic”. 

Musk od wielu lat snuje futurystyczne wizje, związane z pierwszymi koloniami na Marsie. Równocześnie, dąży on do niezależności od Ziemi pierwszych marsjańskich miast, co ma doprowadzić do systemu odrębności planetarnej.

W tej chwili tego typu poglądy mogą wydawać się dość niedorzeczne. Należy się tu jednak ponownie odwołać do historii kolonializmu. Wszak Stany Zjednoczone, również były niegdyś wyłącznie obszarem pod jurysdykcją europejską. Każdy wie, jak się to później potoczyło.

Pozostaje wiele znaków zapytania

Warto jednak odrobinę ostudzić zapały miliardera. Mars jest planetą nieprzyjazną dla człowieka, ze względu na panujące tam warunki. Nadal nie wiemy, jak ludzkie organizmy poradzą sobie ze stałym przebywaniem w marsjańskiej grawitacji. Dodatkowo planeta ta będzie przez bardzo długi czas uzależniona od ziemskich zasobów. Także na pełne równouprawnienie poczekamy jeszcze bardzo długie lata.

Póki co, możemy być pewni jednej rzeczy Żyjemy w niezwykłych czasach, gdy ludzkość ponownie zaczęła sięgać swymi marzeniami w kosmos. Co z tego wyjdzie? Czas pokaże.

źródło: NASA

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Tagi:

Kuba WielochAutor

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >