Techgame.pl

youtube.com/kadr z filmu/ NASA Jet Propulsion Laboratory

Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Ludzkość dokonała gigantycznego kroku w kontekście przyszłej kolonizacji Czerwonej Planety. 19 kwietnia 2021 od powierzchni Marsa oderwał się helikopter Ingenuity.

Pierwszy lot na powierzchni Marsa

Lot nie trwał długo, bo zaledwie 40 sekund, jednakże dostarczył amerykańskiej agencji kosmicznej niezwykle cennych informacji.

Przede wszystkim naukowcy mają już pewność, że są w stanie tworzyć maszyny latające, przystosowane do warunków panujących na Czerwonej Planecie. Trzeba tu zaznaczyć, że różnią się one od tych, które znamy z Ziemi, ze względu na rzadką atmosferę i odmienną grawitację.

Jak donosi NASA lot maszyny Ingenuity stanowi gigantyczny sukces w procesie poznawania naszej sąsiedniej planety. Helikopter został przygotowany do lotu 4 kwietnia 2021 roku przez zdalnie sterowany łazik Perseverance.

Dziewiczy lot był jednak wielokrotnie przekładany, ze względu na problemy techniczne i warunki panujące na planecie. Na szczęście, dzięki nieustępliwości naukowców, wczoraj mogliśmy zaobserwować pierwszy lot maszyny. 

Nagranie lotu Ingenuity

NASA podzieliła się przełomowym nagraniem z powierzchni Marsa za pośrednictwem swoich social mediów. Poniżej możecie zaobserwować moment, w którym Ingenuity odrywa się od powierzchni Czerwonej Planety:

Agencja pochwaliła się również, że to nie pierwszy lot, jaki będziemy mieli okazję zaobserwować w ciągu najbliższych 30 dni. Planowo Ingenuity ma oderwać się od powierzchni łącznie 5 razy.

Każdy lot dostarczy badaczom gigantycznych pokładów danych do analizy. Tego typu badania tworzą podwaliny pod przyszłą kolonizację Marsa, do której pomimo pozorów z roku na rok drastycznie się zbliżamy.

Kolonizacja Czerwonej Planety

Atmosferę w kwestii załogowego lotu na Marsa bezustannie podgrzewa ekscentryczny miliarder i właściciel SpaceX, Elon Musk. Zapewnił on, że do 2026 roku ludzka stopa postawi pierwsze kroki na czerwonym piachu czwartej planety od Słońca.

Będzie się to, rzecz jasna, wiązało się z gigantycznymi kosztami i wieloma niepowodzeniami, aczkolwiek historia nas już nauczyła, że ludzkość nie akceptuje “nieprzekraczalnych granic”. 

Musk od wielu lat snuje futurystyczne wizje, związane z pierwszymi koloniami na Marsie. Równocześnie, dąży on do niezależności od Ziemi pierwszych marsjańskich miast, co ma doprowadzić do systemu odrębności planetarnej.

W tej chwili tego typu poglądy mogą wydawać się dość niedorzeczne. Należy się tu jednak ponownie odwołać do historii kolonializmu. Wszak Stany Zjednoczone, również były niegdyś wyłącznie obszarem pod jurysdykcją europejską. Każdy wie, jak się to później potoczyło.

Pozostaje wiele znaków zapytania

Warto jednak odrobinę ostudzić zapały miliardera. Mars jest planetą nieprzyjazną dla człowieka, ze względu na panujące tam warunki. Nadal nie wiemy, jak ludzkie organizmy poradzą sobie ze stałym przebywaniem w marsjańskiej grawitacji. Dodatkowo planeta ta będzie przez bardzo długi czas uzależniona od ziemskich zasobów. Także na pełne równouprawnienie poczekamy jeszcze bardzo długie lata.

Póki co, możemy być pewni jednej rzeczy Żyjemy w niezwykłych czasach, gdy ludzkość ponownie zaczęła sięgać swymi marzeniami w kosmos. Co z tego wyjdzie? Czas pokaże.

źródło: NASA

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Tagi:

Podobne artykuły

Technologie

Uwaga, wykradziono tysiące haseł. Dane wielu Polaków są zagrożone
Czytaj więcej >

Technologie

Hiperrealistyczny robo-delfin. Ten robot zastąpi żywe zwierzęta w ZOO
Czytaj więcej >

Technologie

Hakerzy zaatakowali Acer. Żądają najwyższego okupu w historii
Czytaj więcej >

Technologie

Elon Musk zmienił imię dziecka. Nie nazywa się już X Æ A-12, ale nowy pomysł jest równie dziwny
Czytaj więcej >

Technologie

Oto gadżet, który pokocha Twój kot. Xiaomi Youpin Petoneer, czyli kolejna innowacja od Chińczyków
Czytaj więcej >

Technologie

Rząd wspiera rozwój fotowoltaiki. Ogromne pieniądze czekają na Polaków
Czytaj więcej >
Kuba Wieloch

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Technologie

Technologie

Redakcja Techgame

Frontend Developer – czym się zajmuje? Ile zarabia?
Czytaj więcej >
Technologie

Artur Łokietek

Pamiętasz to logo? W pełni działający Windows 98 w przeglądarce internetowej
Czytaj więcej >
Technologie

Gabriela Sicińska

AMD zaskakuje. Firma pracuje nad kartą graficzną dla kopaczy kryptowalut
Czytaj więcej >
Technologie

Stanisław Janowski

"Kieruj się na południe", czyli Polacy wygrali spór z Google
Czytaj więcej >
Technologie

Artur Łokietek

Chiny inwestują gigantyczne sumy w fotowoltaikę. Nagranie wprawia w osłupienie, stworzyli coś niewiarygodnego
Czytaj więcej >
Technologie

Stanisław Janowski

Technologia, która przywraca do żywych. Hologramy zmarłych zyskują na popularności
Czytaj więcej >