Techgame.pl
Ziemia

Google Earth

Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

18 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Timelapse to funkcja aplikacji Google Earth, darmowej bazy zdjęć satelitarnych Ziemi. Nowa opcja pozwala na jeszcze więcej. Dzięki niej możemy zobaczyć zmiany, które zaszły w obrazie naszej planety przez ostatnie 36 lat. Momentami jest to niesamowi

Google Earth to niezwykłe narzędzie, działające już od 19 lat, choć dopiero od 2004 roku pod banderą Google. Program umożliwia wyświetlanie zdjęć satelitarnych, lotniczych oraz panoramicznych (robionych z poziomu ulicy) na trójwymiarowym modelu kuli ziemskiej.

Google Earth Timelapse

Sam program pozwalający nam wirtualnie odwiedzić dowolne miejsce na Ziemi nikogo już nie dziwi. A mimo to wielu z nas wciąż go nie docenia i nie korzysta z tego niesamowitego narzędzia, dzięki któremu możemy, dosłownie i w przenośni, poszerzyć nasze spojrzenie na świat.

Tym razem Google postanowił postawić na to przenośne znaczenie poszerzania perspektywy. Timelapse pozwala bowiem obejrzeć dowolne miejsce na naszej planecie, ukazując jego historię od 1984 do 2020 roku. Możemy sprawdzić, jak jego wygląd zmieniał się każdego roku, co doprowadziło je do miejsca, w którym jest obecnie.

Podróż w czasie

Jak to możliwe, że Google posiada informacje na temat wyglądu całej planety niemal 4 dekady wstecz, kiedy sama firma istnieje zaledwie 23 lata? Oczywiście dzięki współpracy z instytucją, która już w latach 80. ubiegłego stulecia miała wgląd w sytuację na naszym globie. Mowa oczywiście o NASA.

Dzięki zdjęciom wykonywanym na bieżąco przez 36 lat, dziś możemy zobaczyć wygląd każdego zakątka Ziemi z tego okresu. Możemy włączyć upływ czasu, dzięki czemu zdjęcia wyświetlą nam się niczym film lub manualnie wybrać rok, który nas interesuje. Można obejrzeć swoje rodzinne miasteczko czy dom, a można także zobaczyć topniejące z roku na rok lodowce.

Planeta woła o pomoc

Jednym z głównych celów funkcji Timelapse jest właśnie uświadomienie internautom z całego świata, w jakim stanie znajduje się dziś nasza planeta, przy jednoczesnym ukazaniu, jak wyglądała kilkadziesiąt lat temu. I trzeba przyznać, że Google Earth Timelapse radzi sobie z tym doskonale.

Oprócz możliwości ręcznego wyboru fragmentu globu, Google oferuje nam gotowe pokazy poszczególnych zjawisk, które wyświetlą nam się od razu po włączeniu programu. Wśród nich są takie zjawiska jak wylesianie Madagaskaru, topnienie lodowca Columbia na Alasce, czy ewolucja Dubaju, który z małej mieściny stał się nowoczesnym kurortem.

O ile w wielu przypadkach zmiany nas zaciekawią, tak w kilku innych zwyczajnie zasmucą. Trudno patrzy się choćby na Madagaskar, który z pięknej, zielonej wyspy stał się niemal wysuszoną pustynią w ciągu zaledwie ostatnich trzech dekad. Miejmy nadzieję, że Google Earth Timelapse pomoże światu zrozumieć, z czym boryka się nasza planeta.

źródło: tech.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Dzięki heroicznej pracy człowieka elektronika wraca do sklepów. Nie dostał zapłaty

  • Wielka nowość w aplikacji mObywatel. Bilety komunikacji miejskiej na telefonie

  • Jak wygląda dziś Czarnobyl? Nagranie z miejsca katastrofy

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >