Techgame.pl
Bomba atomowa zrzucona przez myśliwiec F-35

youtube.com/ Sandia National Labs/kadr z filmu

Myśliwiec F-35 zrzuca bombę atomową nowego typu. Niesamowite nagranie

26 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Najbardziej nowowczesny myśliwiec na świecie zrzucił bezwładnościową bombę atomową na poligon w Newadzie, lecąc z prędkością naddźwiękową. Nagranie tego spektakularnego testu możliwości militarnych USA można obejrzeć w serwisie YouTube.

Niezwykle efektowny test zrzutu najnowocześniejszej bomby atomowej, z wykorzystaniem najlepszego myśliwca na świecie przeprowadzono w stanie Newada. Na poligon Tonopah Test Range spadła nieuzbrojona bomba atomowa.

Myśliwiec F-35 zrzuca bombę atomową

Nie można odmówić Stanom Zjednoczonym jednej rzeczy - potrafią się popisać. Nagranie myśliwca F-35 zrzucającego bombę atomową podczas lotu z prędkością ponaddźwiękową bije rekordy wyświetleń w Internecie.

Wielozadaniowy myśliwiec F-35 Lightning II to duma światowego lotnictwa militarnego. Projekt został sfinansowany przez Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię, które uzupełniły swoją flotę tymi niesamowitymi maszynami.

Bomba atomowa z ubiegłego wieku

W ramach testu myśliwiec zrzucił na poligon bombę atomową B61-12 z wysokości 3200 metrów nad ziemią. Projekt B-61 pochodzi z lat 60. ubiegłego stulecia. Najnowsza wersja nosi numer 12 i jest wyposażona w system nawigacji satelitarnej oraz bezwładnościowej. Cena jednej takiej bomby to około 28 milionów dolarów.

  1. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko

  2. Sałatka nie musi być nudna. Połącz ziemniaki, boczek oraz ogórki kiszone i delektuj się boskim smakiem

  3. NASA: sonda Juno przeleciała nad Jowiszem. Naukowców aż zatkało, wszystko się nagrało

Nagranie robi niesamowite wrażenie

Dzięki systemowi stabilizacji toru lotu bomba B61-12 podczas spadania może wprowadzić się w kontrolowany ruch wirowy, dzięki czemu można precyzyjnie wyznaczyć miejsce upadku na ziemię. Zachowanie bomby na nagraniu wygląda niesamowicie spektakularnie. 

Materiał został opublikowany przez Sandia National Laboratories - amerykańskie laboratorium atomowe, odpowiedzialne za testy przeprowadzane z udziałem bomby B61-12. Ten termojądrowy ładunek posiada głowicę atomową o sile rażenia aż 50 kiloton.

Bomba atomowa będzie kompatybilna z wieloma samolotami

Bomba wodorowa B61 jest niezwykle uniwersalnym ładunkiem wybuchowym. Jej bezproblemowe użycie zapewnią nie tylko myśliwce F-35, lecz także modele F-15E Strike Eagle i F/A-18E/F.

Poza wielozadaniowymi myśliwcami bomba wejdzie do wyposażenia bombowców B-2A Spirit oraz B-21 Raider już w 2023 roku. Departament Obrony planuje zakup aż 500 takich ładunków wybuchowych, co równa się wydatkowi około 14 miliardów dolarów.

Efektowny pokaz siły Stanów Zjednoczonych

Jak widać, Stany Zjednoczone nie oszczędzają na uzbrojeniu. Potęga zza oceanu zdaje się ostrzegać potencjalnych agresorów, prezentując pokaz siły poprzez publikację nagrania z testu myśliwca wielozadaniowego F-35 Lightning II. 

Tak wysoka klasa uzbrojenia jest niestety daleko poza zasięgiem finansowym i technologicznym polskiej floty powietrznej. Pozostaje zatem mieć nadzieję, iż nie znajdziemy się w przyszłości z USA po przeciwnych stronach barykady.

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

mysliwiec

Militaria

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Czytaj więcej >
Bombowiec B-52

Militaria

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

Czytaj więcej >
Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Militaria

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Zadziwiający pomysł wojska. Żołnierze użyją gogli AR do sterowania psami

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Niewiarygodne plany wojska USA. Kraj będzie miał najnowocześniejszą armię

Czytaj więcej >