Techgame.pl > Samolot

Samolot

Samoloty są załogowymi lub bezzałogowymi powietrznymi maszynami, które mają spełniać konkretne zadania. Samoloty mogą być choćby pasażerskie, służące do wykonywania długich lotów bądź wojskowe, których głównym zadaniem jest przeprowadzanie działań zbrojnych.

Kadr z gry Digital Combat Simulator
18.06.2022 02:02 DCS World z dodatkami kosztuje 8 tysięcy złotych. Niebawem ruszy darmowy okres testowy

Digital Combat Simulator World za darmo przez dwa tygodnieTrwa również wyprzedaż zawartości DCS, która w sumie warta jest 8 tysięcy złotychGrę można testować za darmo od 22 grudnia do 5 styczniaKońcówka roku 2020 bez wątpienia należy do symulatorów lotnictwa. Już za kilka dni będzie można odpalić Microsoft Flight Simulator w wirtualnej rzeczywistości i przenieść się na najwyższy dostępny poziom immersji. To jednak nie wszystko, bo rosyjskie studio Eagle Dynamics również szykuje coś specjalnego.

mysliwiec
15.06.2022 02:02 Amerykanie przetestowali tajemniczy myśliwiec przyszłości. Następca F-22 Raptor bije wszystkie możliwe rekordy

Myśliwiec F-35 zdawał się być najnowocześniejszym statkiem powietrznym przeznaczonym dla wojska, jaki kiedykolwiek powstał. Sytuacja jednak dynamicznie się zmieniła i teraz Amerykanie donoszą o sukcesach w testach jego następcy.

samolot
19.03.2022 05:22 Nowoczesny samolot naddźwiękowy, który ma być rewolucją. Niewiarygodne, czego dokonali inżynierowie

Technologia wciąż idzie naprzód, więc i czas na opracowywanie nowych form podróżowania. Choć latające taksówki już są testowane, to szykuje się inna lotnicza rewolucja. Chodzi tu o nowoczesny, dostosowany do zapewnienia komfortu samolot naddźwiękowy za który odpowiada amerykański startup Boom Supersonic. Ma być rewolucyjnie, zapewniają twórcy.

Bombowiec B-52
19.03.2022 05:21 Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

Choć loty pasażerskie są regularnie przekładane ze względu na niebezpieczne warunki pogodowe, nie w każdej branży można sobie na to pozwolić. Samoloty wojskowe muszą być gotowe do startu w każdej sytuacji. Piloci są do tego specjalnie szkoleni.

mysliwiec
19.03.2022 05:21 Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Rosyjskie media coraz chętniej i więcej mówią o nadchodzących technologiach związanych z wojskiem. Okazuje się, że zupełnie nowego rodzaju rakiety to niejedyne imponujące narzędzia nad którymi pracują tamtejsi inżynierowie.

mysliwiec
19.03.2022 05:21 Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Lockheed Martin F-35 Lightning II to prawdziwy myśliwiec przyszłości, mimo że reprezentuje powoli wychodzącą z użytku piątą generację tych maszyn. Problemy związane z pracami nad myśliwcem wciąż się jednak pogłębiają, a sama maszyna niekoniecznie może być tak bezpieczna, jak chcieliby tego inżynierowie.

Concorde
19.03.2022 05:20 "Nowy Concorde" coraz bliżej? Testy Boom Supersonic oficjalnie zaplanowane

Odrzutowiec XB-1 to dopiero wstęp do ostatecznego efektu, który chce osiągnąć firma Boom Supersonic. Jej celem jest stworzenie naddźwiękowych samolotów pasażerskich. W ramach projektu Overture mają powstać właśnie takie maszyny, które w dodatku będą w zasięgu finansowym większości ludzi. Brzmi jak bajka?

Bomba atomowa zrzucona przez myśliwiec F-35
19.03.2022 05:20 Myśliwiec F-35 zrzuca bombę atomową nowego typu. Niesamowite nagranie

Niezwykle efektowny test zrzutu najnowocześniejszej bomby atomowej, z wykorzystaniem najlepszego myśliwca na świecie przeprowadzono w stanie Newada. Na poligon Tonopah Test Range spadła nieuzbrojona bomba atomowa.

Wizualizacja lotu samolotu przyszłości
19.03.2022 05:20 Rosjanie szykują następcę legendarnego Antonowa. Zadziwiający projekt Ił-106 Słoń

Produkcja Ił-106 w końcu nabrała kształtówKoncept budowy tego modelu istnieje od niemal 40 latNowy Iljuszyn powinien zastąpić wiele wyeksploatowanych jednostekMówi się o zapotrzebowaniu na Iła-106 w okolicach 80 sztukIł-106 to model legendarny. Zapisał się w historii nie poprzez chwalebne wyczyny, a długi proces przygotowania. Pierwsze projekty zadebiutowały w latach 80-tych. Już wtedy samolot był szykowany na zastępstwo dla Ił-76 i An-22.

boeing
19.03.2022 05:20 A jednak. Feralne samoloty Boeinga znów pożądane, coraz więcej zamówień

Boeingi 737 MAX wracają do łaskCoraz więcej zamówień na feralne samolotyBoeing stanął w obliczu poważnego kryzysu na skutek wcześniejszych katastrofRyanair postanowił zakupić jeszcze więcej sztuk tych maszynOkryta złą sławą Boeingi 737 MAX wracają do służby. Samolot, który przez lata był kreowany na nad wyraz bezpieczny, uległ poważnym katastrofom. Z czasem wycofano go ze służby, jednak teraz wiemy, że modele te najpewniej już od następnego sezonu będą o wiele powszechniejsze.

samolot
19.03.2022 05:20 Chińczycy chcą dokonać przełomu. Niewiarygodna prędkość samolotów

Chińczycy stworzyli niewiarygodny napęd hipersonicznyPozwoli na rozpędzenie samolotu do około 20 tysięcy km/hSamoloty z Sodramjetem będą mogły opuszczać atmosferęPierwsze testy powietrzne odbędą się w 2021 rokuLot samolotem to zdecydowanie najszybszy i najczęściej wybierany środek transportu międzynarodowego. Zresztą nie tylko, bo nawet w Polsce niekiedy lepiej polecieć z Warszawy do Szczecina niż męczyć się wielogodzinną jazdą samochodem lub pociągiem. Za sprawą najnowszego wynalazku chińskich inżynierów, będzie można okrążyć ziemię w zaledwie 2 godziny.

technologia hipersoniczna
19.03.2022 05:20 Czy uważasz, że technologia hipersoniczna może stać się standardem w transporcie?

Hipersoniczna prędkość, czyli naddźwiękowa, przekraczająca wartość mach 5 staje się coraz bardziej dostępna. Choć mowa tu przede wszystkim o nowego rodzaju pociskach, również i maszyny mają dużo zyskać na takim postępie.

boeing
19.03.2022 05:18 Kiedyś ikona lotnictwa, dziś mało kto chce nim latać. Niezwykła historia Boeing 737

Boeingi 737 zrewolucjonizowały loty pasażerskieZ czasem okazało się, że to jedne z najpopularniejszych maszyn lotniczychBoeing 737 Max okazał się jednak jedną z najbardziej potępianych przez pasażerów maszynFeralne 737 Max wkrótce wznowią lotyHistoria Boeingów z serii 737 sięga jeszcze roku 1967. To właśnie wtedy pokazano pierwszy model przełomowego samolotu. Wtedy był on rewelacją, jednak jego "nowoczesna" wersja okazała się olbrzymią, tragiczną klapą.

Wrak samolotu
19.03.2022 05:17 Czy obserwujemy koniec epoki lotnictwa? Może nas czekać prawdziwa rewolucja

Samoloty odpowiadają za aż 6% globalnej emisji gazów cieplarnianychWielka Brytania wstrzymuje plany rozbudowy lotniska HeathrowWiele krajów europejskich nałożyło podatki na linie lotniczeTransport lotniczy będzie coraz bardziej ograniczanyPodróże samolotem są dla wielu dziś tak naturalne, jak przejażdżka pociągiem. Szybkie, stosunkowo wygodne, w dodatku wcale nie tak drogie, jak mogłoby się wydawać. Tak było jeszcze rok temu. Dziś wszelki ruch i turystyka są mocno ograniczone z powodu pandemii COVID-19. Ale czy po niej wszystko wróci do poprzedniego stanu? Prawdopodobnie nie.Samoloty pójdą w odstawkę?Problemem transportu lotniczego jest jego wysoka emisja CO2. Dekadę temu tępiono kopalnie węgla, gdyż były bezpośrednim zagrożeniem dla naszej planety. Polska jako jedna z nielicznych zupełnie przegapiła ten etap i dziś jest niczym czarna plama zacofania energetycznego na mapie Europy. Teraz podobny los może czekać lotniska.W obecnej chwili transport lotniczy odpowiada za około 6% gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery. To dużo. Na tyle dużo, że coraz więcej krajów zaczyna sobie uświadamiać, że prędzej czy później trzeba będzie podróże samolotem mocno ograniczyć. Dobitnie uświadomiła sobie to Wielka Brytania, kiedy rok temu zablokowała fundusze, które miały posłużyć na rozbudowę lotniska Heathrow.

Fragment silnika Boeinga 777
19.03.2022 05:16 Silnik Boeinga 777 zaczął się rozpadać na oczach pasażerów. Nagranie wywołuje dreszcze

Boeing 777 linii United Airlines uległ awariiZaraz po starcie maszyny silnik stanął w płomieniachZałoga zdołała bezpiecznie zawrócić i wylądować w DenverSamoloty są niestety maszynami. A maszyny się psują. Niemal każdy przekonał się o tym na własnej skórze, dzwoniąc po lawetę, gdy jego samochód odmówił posłuszeństwa, lub stojąc w ogromnym korku spowodowanym awarią tramwaju na środku skrzyżowania w centrum miasta. W przypadku samolotów konsekwencje zawodności techniki mogą być katastrofalne.Awaria Boeinga 777 linii United AirlinesSamolot pasażerski Boeing 777 wyruszający z Denver, miał po niespełna ośmiu godzinach lotu wylądować bezpiecznie na Hawajach. Niestety do tego nie doszło. Samolot ledwie zdążył wznieść się w powietrze, gdy jeden z jego silników stanął w płomieniach. W wyniku pożaru zaczęły odpadać od niego kolejne części. Wszystko widoczne jest na poniższym nagraniu.Na szczęście załoga Boeinga zareagowała natychmiast. Od razu po wykryciu awarii pilot rozpoczął procedurę lądowania awaryjnego. Maszyna bezpiecznie wróciła i wylądowała na lotnisku w Denver. Nikt z pasażerów ani załogi nie ucierpiał.

Boeing 777 z płonącym silnikiem
19.03.2022 05:16 Linie lotnicze na całym świecie uziemiają Boeinga 777. Wadliwe silniki stanowią poważne zagrożenie

Linie lotnicze wycofują Boeingi 777 z eksploatacjiPowodem są awaryjne silniki PW4000Producent maszyn i FAA zalecają przynajmniej tymczasowe wycofanie potencjalnie wadliwych maszyn z użytkuNie jest to pierwszy przypadek katastrofy lotniczej z udziałem samolotu Boeing 777. Co więcej, nie jest to też odosobniona sytuacja, w której silnik tego modelu z różnych przyczyn zawiódł. Aż trzy awarie silników Boeinga 777 miały miejsce w 2008 roku, kiedy silniki Trent 895 traciły w pewnym momencie swój ciąg, co, jak się później okazało, było spowodowane kryształami lodu zbierającymi się na wymiennikach ciepła.Silniki w samolotach Boeing 777Po trzech awariach z 2008 roku silniki Boeinga 777 zostały zmodernizowane. Warto wspomnieć, że 777 to największy na świecie samolot dwusilnikowy, który może pochwalić się również silnikami o największej średnicy, jakie kiedykolwiek zamontowano w samolocie. Niestety, jak się z biegiem lat okazuje, są one powodem wielu awarii, z których ostatnia miała miejsce kilka dni temu.Boeing 777 lecący w sobotę z Denver do Honolulu opuścił macierzyste lotnisko tylko na chwilę. Zaraz po starcie jeden z silników zajął się ogniem i zaczął rozpadać na oczach pasażerów. Na szczęście załodze udało się natychmiast zawrócić i nikt nie ucierpiał w wyniku tej niebezpiecznej awarii. Śledztwo Federalnej Administracji Lotniczej (FAA) wykazało, że przyczyną awarii były pęknięcia dwóch łopatek wentylatora. W związku z tym FAA wydała zalecenie inspekcji samolotów Boeing 777, posiadających silniki Pratt & Whitney PW4000. Co więcej, sam Boeing również zalecił wstrzymanie rejsów tych samolotów. Coraz więcej firm branży lotniczej zaczyna mówić o całkowitym wycofaniu Boeingów 777 z dalszego użytku.

Silnik Boeinga 777 linii Japan Airlines
19.03.2022 05:16 Fragmenty skrzydła rozpadały się na oczach pasażerów. Boeing ma poważne problemy ze swoim samolotem

Boeing 777 ma problemy z silnikami podatnymi na awarieUjawniono nowe fakty o usterce w samolocie linii Japan AirlinesPrzyczyny awarii japońskiego samolotu pokrywają się z tymi, które stwierdzono w AmeryceProblemy samolotu Boeing 777 nabrały rozgłosu w ubiegły weekend, kiedy lot amerykańskiej linii Uniter Airlines z Denver do Honolulu, niespodziewanie zakończył się chwilę po starcie maszyny. Jeden z silników zajął się ogniem i zaczął rozpadać się na oczach przerażonych pasażerów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.Samoloty Boeing 777Po głośnej awarii podczas rejsu samolotu Boeing 777 z Denver Federalna Administracja Lotnicza (FFA) zleciła natychmiastowe uziemienie i inspekcję pod kątem bezpieczeństwa wszystkich samolotów tego modelu wśród amerykańskich linii. Producent samolotów Boeing również zalecił tymczasowe wycofanie z eksploatacji egzemplarzy z silnikami PW4000, które najwyraźniej charakteryzują się pewnymi wadami konstrukcyjnymi.Wraz z amerykańskimi liniami, za radą Boeinga poszły również linie japońskie. All Nippon Airways oraz Japan Airlines uziemiły w sumie kilkadziesiąt samolotów, by przeprowadzić dogłębną inspekcję silników. Dlaczego akurat Japonia? Dziś ujawniono wyciszoną dotąd awarię jednego z japońskich Boeingów 777.

Boeing 737 MAX
19.03.2022 05:15 Kolejne problemy z samolotami Boeing 737 MAX. Maszyny znów będą uziemiane

Niektóre samoloty, podobnie jak każdy inny sprzęt, mają wady technologiczne. Nie da się ich uniknąć. Niestety są one znacznie bardziej problematyczne i kosztowne w porównaniu do większości innych sprzętów czy pojazdów.Boeing 737 MAX znów na drodze do uziemieniaW przypadku samolotów problemem jest koszt ich produkcji. Te ogromne maszyny są znacznie cenniejsze niż samochody, przez co jest ich również znacznie mniej. Zakup jednego samolotu pokroju Boeinga 737 to koszt tysięcy czterokołowców. Co w sytuacji, gdy trafi się wadliwa seria?W przypadku samochodów, nie jest to wielki problem. Jest przecież wiele innych do wyboru. Z samolotami nie jest tak łatwo. Boeingi 737 Max zostały sprzedane w ponad 200 egzemplarzach (dane z 2018 roku), podczas gdy w kolejce czekało jeszcze niemal 5 tysięcy zamówień tego modelu. Polskie Linie Lotnicze LOT również mają pięć Boeingów 737 MAX w swojej flocie.

London City Airport
19.03.2022 05:15 London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Zdalnie obsługiwane wieże kontroli lotów nie są nowym wynalazkiem - wiele mniejszych lotnisk korzysta z nich od lat. Takie rozwiązanie stało się szczególnie popularne w krajach skandynawskich, gdzie stosuje się je często w średnich i małych portach lotniczych.Londyn City AirportPort lotniczy Londyn-City to otwarte w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku lotnisko, położone w dzielnicy Royal Docks, w pobliżu północnego brzegu rzeki Tamizy. W ostatnich latach przed pandemią jego roczna przepustowość sięgała 4,5-5 milionów pasażerów. Obecnie lotnisko jest jeszcze niemal całkowicie uśpione, jednak od 17 maja bieżącego roku restrykcje dotyczące ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii zostaną rozluźnione i samoloty powrócą na pasy startowe. A wraz z nimi London City Airport będzie mogło poszczycić się zdobytą palmą pierwszeństwa w kategorii dużych portów lotniczych ze zdalnie sterowaną, cyfrową wieżą kontroli lotów.

Kokpit F-16
19.03.2022 05:15 Zapalony gracz zbudował w domu kokpit samolotu F-16. Budowa zajęła mu 20 lat

Gry wideo to pasja, która często nie ogranicza się jedynie do siedzenia przed ekranem i klikania w sposób skoordynowany przycisków myszy, klawiatury lub kontrolera. Niektórzy zapaleni gracze kolekcjonują pudełka z płytami ulubionych gier. Inni inwestują w personalizowane kontrolery. A jeszcze inni budują realistyczne stanowiska do gry w symulatory.Zbudował kokpit F16Kurt Andersen należy do tych, którzy potrafią zainwestować tysiące złotych i bardzo dużo czasu, by przekuć swoją wizję w rzeczywistość. Duńczykowi zajęło 20 lat stworzenie stanowiska do gry w Falcon 4.0 - zaawansowany symulator pilota myśliwca F-16, wydanym w 1998 roku przez Hasbro Interactive.Kurt Andersen rozpoczął budowę swojego profesjonalnego kokpitu od joysticka Hotas firmy Thrustmaster, doskonale znanej fanom symulatorów lotniczych. Kontrolery Thrustmastera są drogie, jednak pozwalają na naprawdę niesamowite doznania podczas gry choćby w Microsoft Flight Simulator.