Concorde
Źródło: pixbay.com

"Nowy Concorde" coraz bliżej? Testy Boom Supersonic oficjalnie zaplanowane

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
25 Listopada 2020

Samolot naddźwiękowy XB-1, którego produkcją zajmuje się firma Boom Supersonic, niebawem odbędzie swój pierwszy, testowy lot. Ma to stanowić wstęp do dalszej pracy nad superszybkimi samolotami pasażerskimi w ramach projektu Overture.

Odrzutowiec XB-1 to dopiero wstęp do ostatecznego efektu, który chce osiągnąć firma Boom Supersonic. Jej celem jest stworzenie naddźwiękowych samolotów pasażerskich. W ramach projektu Overture mają powstać właśnie takie maszyny, które w dodatku będą w zasięgu finansowym większości ludzi. Brzmi jak bajka?


Concorde od Boom Supersonic


Wielu z nas pamięta legendarne samoloty Concorde, pasażerskie naddźwiękowe maszyny zaprojektowane i stworzone wspólnymi siłami Francji i Wielkiej Brytanii. Samoloty te przez 36 lat przenosiły zarówno cywilnych pasażerów jak i wojsko.


Zostały wycofane w 2003 roku. Powodów było kilka - drogie utrzymanie, przestarzałość technologiczna czy ograniczenie ruchu lotniczego po ataku na World Trade Center w 2001 roku. Największym gwoździem do trumny z napisem „Concorde” najprawdopodobniej była katastrofa lotu Air France 4590 z 25 lipca 2000 roku.

Rząd otworzył nową stronę pokazującą liczbę zakażeń. Brakuje ważnych danych, które dotychczas były przedstawianeRząd otworzył nową stronę pokazującą liczbę zakażeń. Brakuje ważnych danych, które dotychczas były przedstawianeCzytaj dalej


Katastrofa Air France 4590


Wówczas jeden z samolotów rozbił się wówczas nieopodal Paryża. Powodem była część z innego samolotu, startującego chwilę wcześniej z pasa, którym później pędził Concorde. W wyniku najechania na zgubiony fragment powstała dziura w zbiorniku paliwa, którego szybki wyciek doprowadził do katastrofy.


Przed katastrofą z 2000 roku, która była jedyną w historii Concorde, samolot ten był najbezpieczniejszym pojazdem powietrznym wszechczasów. Wspomniany wypadek był jedynym w jego 36-letniej służbie. Zginęło wówczas 113 osób.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko
  2. Włóż je do słoiczka i przechowuj całą zimę. Marynowane buraczki koniecznie powinny znaleźć się w twojej spiżarni
  3. NASA: sonda Juno przeleciała nad Jowiszem. Naukowców aż zatkało, wszystko się nagrało


Boom Supersonic szykuje następcę


W ramach projektu Overture firma Boom Supersonic planuje stworzyć samolot pasażerski, który będzie poruszał się z prędkością 2,2 Mach (2,2 prędkości dźwięku, czyli ok. 2,5 tys. km/h) i pomieści około 80 pasażerów.


XB-1 jest jedynie prototypem i to bardzo odległym od zamierzonego efektu końcowego. Jego kadłub liczy 22 metry, a wewnątrz zmieści się jedynie pilot-oblatywacz. Samolot został stworzony z kompozytu węglowego.


Niemniej przy stworzeniu XB-1 wykorzystano technologię druku 3D, która w przyszłości ma posłużyć do stworzenia samolotów Overture. Będzie to bardzo ważny test, który pokaże, czy całe przedsięwzięcie ma rację bytu.

Polski pomysł na fotowoltaikę. Technologia słoneczna coraz silniejsza w naszym krajuPolski pomysł na fotowoltaikę. Technologia słoneczna coraz silniejsza w naszym krajuCzytaj dalej


Nowy Concorde będzie szybszy i tańszy


Ponieważ Boom Supersonic chce uzyskać naddźwiękowe samoloty pasażerskie na kieszeń statystycznego podróżnika, musi zoptymalizować swoją maszynę, by była z jednej strony wytrzymała, a z drugiej stosunkowo tania w produkcji i utrzymaniu. Prezes firmy liczy, że z pomocą druku 3D jest to jak najbardziej możliwe.


Pierwsze loty testowe XB-1 odbędą się w drugiej połowie 2021 roku, przyjdzie nam więc jeszcze chwilę poczekać. Niemniej, superszybkie samoloty pasażerskie, które mają lecieć z Paryża do Montrealu w niespełna 4 godziny to wielki krok w kierunku usprawnienia podróży cywilnych.

Chiny wysłały rakietę na Księżyc. Ujawniono cel tajemniczej misji, wielkie zaskoczenieChiny wysłały rakietę na Księżyc. Ujawniono cel tajemniczej misji, wielkie zaskoczenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Warszawscy naukowcy badają geny Polaków. Wnioski są zaskakujące. Chodzi o podatność na choroby
  2. Najlepszy możliwy przepis na surówkę z kapusty pekińskiej. Idealny dodatek do dań
  3. Ogromny wyciek danych na Spotify. Hakerzy przejęli setki tysięcy haseł
  4. Czarna dziura z Drogi Mlecznej zachowuje się podejrzanie. Naukowcy tłumaczą dziwne zjawisko
  5. Mężczyzna kilkukrotnie nagrał dziwne światła na niebie. Zapytał, czy to UFO, władze lotniska odpowiedziały
  6. Robert Janowski adoptował psią seniorkę ze schroniska. Nic nie zwiastowało tragedii, bardzo współczujemy
  7. "Rolnik szuka żony": w sieci pojawiło się tajemnicze zdjęcie z Pawłem w roli głównej, wszystko wskazuje na jedno

Następny artykuł