Techgame.pl
samolot

Pikist

Chińczycy chcą dokonać przełomu. Niewiarygodna prędkość samolotów

8 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

W Chinach stworzono silnik hipersoniczny, który pozwoli samolotom osiągnąć niewiarygodną prędkość. Maszynę będzie można rozpędzić nawet do 20 tysięcy km/h. To prawdziwy przełom w lotnictwie, który zmieni przyszłość transportu lotniczego.&nbs

  • Chińczycy stworzyli niewiarygodny napęd hipersoniczny

  • Pozwoli na rozpędzenie samolotu do około 20 tysięcy km/h

  • Samoloty z Sodramjetem będą mogły opuszczać atmosferę

  • Pierwsze testy powietrzne odbędą się w 2021 roku

Lot samolotem to zdecydowanie najszybszy i najczęściej wybierany środek transportu międzynarodowego. Zresztą nie tylko, bo nawet w Polsce niekiedy lepiej polecieć z Warszawy do Szczecina niż męczyć się wielogodzinną jazdą samochodem lub pociągiem. Za sprawą najnowszego wynalazku chińskich inżynierów, będzie można okrążyć ziemię w zaledwie 2 godziny.

Samolot z napędem hipersonicznym

Wynaleziony przez Chińczyków napęd nazwano Sodramjetem. Jest to usprawniona wersja silnika Scramjet - silnika strumieniowego z naddźwiękową komorą spalania. W nowym silniku wyeliminowano problem tłumienia spalania przez dźwięk, z którym zmagał się Scramjet.

Zobacz również: Zapłacisz nawet 2800 zł. W 2021 roku grzywny ostro w górę

Dotąd silniki tego typu były niezwykle kosztowne w utrzymaniu, gdyż przez niechciane tłumienie spalania drastycznie spadała ich wydajność, co czyniło je nieopłacalnymi finansowo. Sodramjet jest pozbawiony tej wady. Twórcy posunęli się nawet do stwierdzenia, iż jest to silnik ekologiczny.

Testy silnika Sodramjet

Przeprowadzono już testy nowego silnika hipersonicznego w tunelu aerodynamicznym. Niestety warunki stworzone przez Instytut Mechaniki Chińskiej Akademii Nauk nie pozwalają na osiągnięcie prędkości większej niż 12 tysięcy km/h. Potwierdzono więc jedynie, że przy tej prędkości napęd spisuje się bez zarzutu.

Zobacz również: "Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami

Jednakże autorzy napędu twierdzą, że 12 tysięcy km/h to zaledwie 60% prędkości, którą można rozwinąć za pomocą Sodramjeta. Obliczenia wykazały, że jego maksymalna prędkość oscyluje koło 20000 km/h.

Być może uda się to potwierdzić już w przyszłym roku, kiedy napęd zostanie zainstalowany w pojeździe testowym i przejdzie sprawdzian powietrzny. Na razie jest to jednak tylko w fazie planów.

Samolot transatmosferyczny

Dzięki tak wydajnemu napędowi hipersonicznemu samoloty będą w stanie opuścić atmosferę, by jeszcze sprawniej pokonywać ogromne odległości. Ideą ich działania jest opuszczenie atmosfery i podróż po niskiej orbicie Ziemi, by wejść w nią ponownie przed samym lądowaniem.

Dzięki samolotom transatmosferycznym wielokrotnego użytku możemy wystartować poziomo z pasa startowego lotniska, przyspieszyć na orbitę wokół Ziemi, następnie ponownie wejść w atmosferę, a na koniec wylądować na lotnisku - tłumaczą naukowcy Chińskiej Akademii Nauk.

Samolotem w kosmos

Choć wyobrażenie sobie podróży kosmicznej samolotem, wygląda na to, że już niebawem będzie ona poniekąd możliwa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze testy powietrzne pojazdu z napędem Sodramjet zostaną przeprowadzone już 2021 roku.

Chińczycy w błyskawicznym tempie zaliczają kolejne osiągnięcia technologiczne i naukowe. Ledwie kilka dni temu chiński próbnik wylądował na Księżycu. Państwo Środka prowadzi też prace nad technologią, która pozwoli zapanować nad pogodą.

Gabriela Sicińska

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >