samolot
Źródło: Pikist

Chińczycy chcą dokonać przełomu. Niewiarygodna prędkość samolotów

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
8 Grudnia 2020

W Chinach stworzono silnik hipersoniczny, który pozwoli samolotom osiągnąć niewiarygodną prędkość. Maszynę będzie można rozpędzić nawet do 20 tysięcy km/h. To prawdziwy przełom w lotnictwie, który zmieni przyszłość transportu lotniczego. 

 • Chińczycy stworzyli niewiarygodny napęd hipersoniczny
 • Pozwoli na rozpędzenie samolotu do około 20 tysięcy km/h
 • Samoloty z Sodramjetem będą mogły opuszczać atmosferę
 • Pierwsze testy powietrzne odbędą się w 2021 roku

Lot samolotem to zdecydowanie najszybszy i najczęściej wybierany środek transportu międzynarodowego. Zresztą nie tylko, bo nawet w Polsce niekiedy lepiej polecieć z Warszawy do Szczecina niż męczyć się wielogodzinną jazdą samochodem lub pociągiem. Za sprawą najnowszego wynalazku chińskich inżynierów, będzie można okrążyć ziemię w zaledwie 2 godziny.


Samolot z napędem hipersonicznym


Wynaleziony przez Chińczyków napęd nazwano Sodramjetem. Jest to usprawniona wersja silnika Scramjet - silnika strumieniowego z naddźwiękową komorą spalania. W nowym silniku wyeliminowano problem tłumienia spalania przez dźwięk, z którym zmagał się Scramjet.

Zobacz również:Zapłacisz nawet 2800 zł. W 2021 roku grzywny ostro w górę


Dotąd silniki tego typu były niezwykle kosztowne w utrzymaniu, gdyż przez niechciane tłumienie spalania drastycznie spadała ich wydajność, co czyniło je nieopłacalnymi finansowo. Sodramjet jest pozbawiony tej wady. Twórcy posunęli się nawet do stwierdzenia, iż jest to silnik ekologiczny.

Niepokojące zjawisko zaobserwowane w mgławicy płaszczki. Naukowcy przecierają oczy ze zdumieniaNiepokojące zjawisko zaobserwowane w mgławicy płaszczki. Naukowcy przecierają oczy ze zdumieniaCzytaj dalej


Testy silnika Sodramjet


Przeprowadzono już testy nowego silnika hipersonicznego w tunelu aerodynamicznym. Niestety warunki stworzone przez Instytut Mechaniki Chińskiej Akademii Nauk nie pozwalają na osiągnięcie prędkości większej niż 12 tysięcy km/h. Potwierdzono więc jedynie, że przy tej prędkości napęd spisuje się bez zarzutu.

Zobacz również:"Rolnik szuka żony": Magda i Kuba wyznali wszystko przed kamerami


Jednakże autorzy napędu twierdzą, że 12 tysięcy km/h to zaledwie 60% prędkości, którą można rozwinąć za pomocą Sodramjeta. Obliczenia wykazały, że jego maksymalna prędkość oscyluje koło 20000 km/h.


Być może uda się to potwierdzić już w przyszłym roku, kiedy napęd zostanie zainstalowany w pojeździe testowym i przejdzie sprawdzian powietrzny. Na razie jest to jednak tylko w fazie planów.

Ujawniono zaskakujące zdjęcia Ujawniono zaskakujące zdjęcia "UFO". Wojskowi piloci z USA aż osłupieliCzytaj dalej


Samolot transatmosferyczny


Dzięki tak wydajnemu napędowi hipersonicznemu samoloty będą w stanie opuścić atmosferę, by jeszcze sprawniej pokonywać ogromne odległości. Ideą ich działania jest opuszczenie atmosfery i podróż po niskiej orbicie Ziemi, by wejść w nią ponownie przed samym lądowaniem.


Dzięki samolotom transatmosferycznym wielokrotnego użytku możemy wystartować poziomo z pasa startowego lotniska, przyspieszyć na orbitę wokół Ziemi, następnie ponownie wejść w atmosferę, a na koniec wylądować na lotnisku - tłumaczą naukowcy Chińskiej Akademii Nauk.

Teksty wybrane dla Ciebie:


Samolotem w kosmos


Choć wyobrażenie sobie podróży kosmicznej samolotem, wygląda na to, że już niebawem będzie ona poniekąd możliwa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze testy powietrzne pojazdu z napędem Sodramjet zostaną przeprowadzone już 2021 roku.

Chińczycy w błyskawicznym tempie zaliczają kolejne osiągnięcia technologiczne i naukowe. Ledwie kilka dni temu chiński próbnik wylądował na Księżycu. Państwo Środka prowadzi też prace nad technologią, która pozwoli zapanować nad pogodą.

Smartfony celowo zarażone wirusem przez producenta. Ponad 20 milionów zainfekowanych urządzeńSmartfony celowo zarażone wirusem przez producenta. Ponad 20 milionów zainfekowanych urządzeńCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Mamy potwierdzenie, wszystko stanie się już jutro. MZ rozpoczyna wielką akcję
 2. Wyrzucili ją z MasterChefa, niewiarygodne co zrobiła
 3. Czy dzieci powinny mieć dzienne ograniczenia korzystania z technologii?
 4. Do premiery Cyberpunk 2077 zostały 3 dni. Uważasz, że polska gra będzie światowym sukcesem?
 5. Już wszystko jasne. Ujawniono godzinę premiery Cyberpunk 2077, gracze PC będą zawiedzeni
 6. "Popłakała się ze śmiechu, gdy usłyszała, co mówi husky. Pies nie przebierał w słowach "
 7. Fascynująca historia miłosna Katarzyny Łaniewskiej. Mało kto ją zna

Następny artykuł