Księżyc
Źródło: youtube.com/New China TV/kadr z filmu

Wiemy jak wyglądało lądowanie chińskiej maszyny na Księżycu. Wszystko się nagrało, historyczna chwila

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
4 Grudnia 2020

Próbnik misji Chang’e-5 prowadzonej przez Chińską Agencję Kosmiczną wylądował na Księżycu. Jego celem jest pobranie próbek do analizy i późniejszy powrót na Ziemię. Mamy nagranie historycznej chwili lądowania na Srebrnym Globie.

 • Chińska misja Chang’e-5 ląduje na Księżycu
 • Próbnik pobierze 2 kg materiałów z Oceanu Burz
 • W połowie grudnia próbnik ma wrócić na Ziemię
 • Wyścig kosmiczny między Chinami a USA zapowiada wiele mocnych wrażeń

Demonstracja siły astronomicznej Chin przebiega zgodnie z planem. Opublikowane nagranie lądowania próbnika misji Chang’e-5 jak najbardziej to potwierdza. Rywalizacja w wyścigu kosmicznym zaczyna się zaostrzać. NASA i SpaceX mają niezwykle potężnego konkurenta.


Lądowanie chińskiej misji na Księżycu


W ramach misji Chang’e-5 na powierzchnię Księżyca został wysłany sprzęt, którego zadaniem jest pobranie próbek z rejonu Oceanu Burz. Jest to ogromne księżycowe morze, które widzimy na zachodniej stronie naszego satelity podczas obserwacji z Ziemi. Obecnie gdzieś tam jest próbnik Chińskiej Agencji Kosmicznej.


Po kilku dniach spędzonych na powierzchni Srebrnego Globu próbnik zabierze około 2 kilogramy zebranych próbek i dołączy do rakiety stacjonującej na orbicie. Po kolejnych 10 dniach ważąca w sumie 8 ton konstrukcja wyruszy w podróż powrotną. Lądowanie na terenie Chin planowane jest na 15 lub 16 grudnia 2020.

Nowoczesny dron zbadał reaktor w Czarnobylu. Wnioski są jednoznaczneNowoczesny dron zbadał reaktor w Czarnobylu. Wnioski są jednoznaczneCzytaj dalej


Wielki krok dla Chin


Ostatnie próbki z Księżyca zostały zebrane przez rosyjską misję sprzed ponad 40 lat. Różnica między możliwościami technologicznymi pomiędzy tymi wydarzeniami jest gigantyczna. Analiza materiałów zebranych w ramach Chang’e-5, do której zostanie wykorzystana najnowsza dostępna aparatura, może sprawić, że ujrzymy Księżyc z zupełnie innej perspektywy.


To poważny krok w wyścigu kosmicznym, który rozgrywa się obecnie pomiędzy astronomicznymi mocarstwami Ziemi. Do niedawna Stany Zjednoczone, z NASA i Elonem Muskiem na czele, były murowanym faworytem do postawienia pierwszej bazy na Księżycu i kolonizacji Marsa.

Teksty wybrane dla Ciebie:


Chiny wylądowały na Księżycu jako pierwsze w XXI w.


Teraz na scenie pojawiły się Chiny i trzeba przyznać, że było to prawdziwe wejście smoka. Technologicznie Państwo Środka wcale nie odstaje od USA. Może nawet je przewyższać. Wszystko rozstrzygnie się w ciągu najbliższych lat. Lub dekad…


Niemniej Chiny nie zamierzają poprzestać na tym jednorazowym lądowaniu na Srebrnym Globie. Już gotowy jest próbnik, który w ramach misji Chang’e-6 ma zebrać próbki z okolic południowego bieguna naszego satelity. Start misji jest planowany na przyszły rok.

Mięso z laboratorium trafi do restauracji. Rewolucja jeszcze w tym rokuMięso z laboratorium trafi do restauracji. Rewolucja jeszcze w tym rokuCzytaj dalej


Wyścig kosmicznych zbrojeń


Dla fanów astronomii (i w zasadzie całej ludzkości) takie wyścigi mocarstw w podbijaniu kosmosu są niezwykle dobrą wiadomością. Konkurencja zawsze wpływa motywująco, więc możemy się w najbliższych latach spodziewać wielu nowych kamieni milowych w dziedzinie eksploracji Wszechświata.

SpaceX: Elon Musk z odważną zapowiedzią. Mars w zasięgu za dwa lata?SpaceX: Elon Musk z odważną zapowiedzią. Mars w zasięgu za dwa lata?Czytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Ich starsza córka jest niemal rówieśniczką swojej mamy. Pobili kolejny rekord
 2. Ukryta kamera nagrała owczarka w akcji. Nie uwierzysz kogo pogonił
 3. Antoni Macierewicz powiedział, gdzie powstanie polska elektrownia atomowa. Rząd milczy
 4. Samsung Galaxy S21 na pierwszych renderach. Rewolucji brak
 5. Wielkie problemy klientów Apple. iPhone 12 ma poważną wadę
 6. Dramat na skoczni. Gwiazda tragicznie upadła i mogła zginąć. Pilna interwencja lekarzy
 7. Warszawski prawnik opowiedział o byciu gejem i kontaktach z Jarosławem Kaczyńskim

Następny artykuł