Techgame.pl
Księżyc

youtube.com/New China TV/kadr z filmu

Wiemy jak wyglądało lądowanie chińskiej maszyny na Księżycu. Wszystko się nagrało, historyczna chwila

4 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Próbnik misji Chang’e-5 prowadzonej przez Chińską Agencję Kosmiczną wylądował na Księżycu. Jego celem jest pobranie próbek do analizy i późniejszy powrót na Ziemię. Mamy nagranie historycznej chwili lądowania na Srebrnym

  • Chińska misja Chang’e-5 ląduje na Księżycu

  • Próbnik pobierze 2 kg materiałów z Oceanu Burz

  • W połowie grudnia próbnik ma wrócić na Ziemię

  • Wyścig kosmiczny między Chinami a USA zapowiada wiele mocnych wrażeń

Demonstracja siły astronomicznej Chin przebiega zgodnie z planem. Opublikowane nagranie lądowania próbnika misji Chang’e-5 jak najbardziej to potwierdza. Rywalizacja w wyścigu kosmicznym zaczyna się zaostrzać. NASA i SpaceX mają niezwykle potężnego konkurenta.

Lądowanie chińskiej misji na Księżycu

W ramach misji Chang’e-5 na powierzchnię Księżyca został wysłany sprzęt, którego zadaniem jest pobranie próbek z rejonu Oceanu Burz. Jest to ogromne księżycowe morze, które widzimy na zachodniej stronie naszego satelity podczas obserwacji z Ziemi. Obecnie gdzieś tam jest próbnik Chińskiej Agencji Kosmicznej.

Po kilku dniach spędzonych na powierzchni Srebrnego Globu próbnik zabierze około 2 kilogramy zebranych próbek i dołączy do rakiety stacjonującej na orbicie. Po kolejnych 10 dniach ważąca w sumie 8 ton konstrukcja wyruszy w podróż powrotną. Lądowanie na terenie Chin planowane jest na 15 lub 16 grudnia 2020.

Wielki krok dla Chin

Ostatnie próbki z Księżyca zostały zebrane przez rosyjską misję sprzed ponad 40 lat. Różnica między możliwościami technologicznymi pomiędzy tymi wydarzeniami jest gigantyczna. Analiza materiałów zebranych w ramach Chang’e-5, do której zostanie wykorzystana najnowsza dostępna aparatura, może sprawić, że ujrzymy Księżyc z zupełnie innej perspektywy.

To poważny krok w wyścigu kosmicznym, który rozgrywa się obecnie pomiędzy astronomicznymi mocarstwami Ziemi. Do niedawna Stany Zjednoczone, z NASA i Elonem Muskiem na czele, były murowanym faworytem do postawienia pierwszej bazy na Księżycu i kolonizacji Marsa.

Chiny wylądowały na Księżycu jako pierwsze w XXI w.

Teraz na scenie pojawiły się Chiny i trzeba przyznać, że było to prawdziwe wejście smoka. Technologicznie Państwo Środka wcale nie odstaje od USA. Może nawet je przewyższać. Wszystko rozstrzygnie się w ciągu najbliższych lat. Lub dekad…

Niemniej Chiny nie zamierzają poprzestać na tym jednorazowym lądowaniu na Srebrnym Globie. Już gotowy jest próbnik, który w ramach misji Chang’e-6 ma zebrać próbki z okolic południowego bieguna naszego satelity. Start misji jest planowany na przyszły rok.

Wyścig kosmicznych zbrojeń

Dla fanów astronomii (i w zasadzie całej ludzkości) takie wyścigi mocarstw w podbijaniu kosmosu są niezwykle dobrą wiadomością. Konkurencja zawsze wpływa motywująco, więc możemy się w najbliższych latach spodziewać wielu nowych kamieni milowych w dziedzinie eksploracji Wszechświata.

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >