Techgame.pl

Staff Sgt. Kate Thornton/ USAF

Amerykanie przetestowali tajemniczy myśliwiec przyszłości. Następca F-22 Raptor bije wszystkie możliwe rekordy

15 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Myśliwiec F-35 zdawał się być najnowocześniejszym statkiem powietrznym przeznaczonym dla wojska, jaki kiedykolwiek powstał. Sytuacja jednak dynamicznie się zmieniła i teraz Amerykanie donoszą o sukcesach w testach jego następcy.

Bojowe myśliwce przyszłości 

Chiny i Rosja rzuciły wyzwanie Stanom Zjednoczonym jeżeli chodzi o wykorzystywanie najnowszych technologii w wojsku. Obie nacje chwalą się coraz to nowszymi modelami myśliwców czy helikopterów, ale Amerykanie mogą mieć asa w rękawie. Zanim jednak najnowszy wehikuł mógłby trafić na stałe do armii, trzeba przeprowadzić jego testy. Nowy model będzie reprezentował już szóstą generację bojowych myśliwców odrzutowych. Warto wiedzieć, że generacje w pojęciu myśliwców wojskowych liczy się od czasów II wojny światowej, czyli momentu, w którym na świecie pojawiły się pierwsze samoloty z napędem odrzutowym. Pierwszym tego typu wehikułem był niemiecki Messerschmitt Me 262 Schwalbe, a prawdziwy boom na tego typu maszyny przypadł w trakcie wojen koreańskich, gdy wielokrotnie dochodziło do starć między myśliwcami różnych stron konfilktu. Wszystko wygląda na to, że 6. generacja zaczyna się w prawdziwym przytupem.

Następca F-35

Gdy militarny koncern Lockheed Martin postanowił wyprodukować dla armii Stanów Zjednoczonych myśliwce F-35 Lightning II, wszystko się zmieniło. Samolot okazał się świetną maszyną, która zdobyła serca pilotów w armii amerykańskiej. Wszystko wskazywało na to, że jego popularność będzie utrzymywać się przez długi czas, jednak teraz już wiemy, że trwają prace nad jego następcą. A tak naprawdę "następcą następcy" legendarnego już F-22 Raptor, gdyż F-35 nie wszedł jeszcze do łask, a Amerykanie już pracują nad nowym pojazdem. Wszystko to odbywa się w ramach dość tajemniczego projektu wojska USA Next Generation Air Dominance (NGAD). Nie wiadomo niemal nic o szczegółach tego projektu, jednak wiemy, że pochłania bardzo duże ilości pieniędzy. Stany od kilku lat regularnie fundują badania nad myśliwcami 6. generacji kwotami, które dla wielu mogą okazać się wręcz szokujące - około miliard dolarów rocznie. Zdaniem specjalistów wojskowych technologii, nowa maszyna odbyła właśnie zakońćzone sukcesem testy. Maszyna opierać się będzie na nowoczesnych rozwiązaniach, których nigdy jeszcze nie wykorzystano w wojsku. O co dokładnie chodzi?

Technologia w słubie wojen

Z gdybań, które snują specjaliści, możemy dowiedzieć się, że nowy pojazd będzie zapewne niedościgniony w kwestii prędkości, a to za sprawą wykorzystania nowoczesnego silnika strumieniowego. Na pokładzie maszyny znajdzie się zapewne całe technologiczne zaplecze pozwalające na przeprowadzenie tajnych operacji. Rzekomo użyto również zmiennokształtne kompozyty, pozwalające na zachowanie wysokiej sterowności, jak i unikania nawet najnowocześniejszych radarów. Nie wiemy, kiedy najnowszy model odrzutowca przyszłości może trafić do służby, jednak szacuje się, że ufundowanie jego produkcji może nastąpić na początku 2022 roku, choć nikogo by nie zdziwiło, gdyby Kongres USA zdecydował się na przyspieszenie prac w razie wybuchu większej wojny lub konfliktu zbrojnego. Za pracę nad nim najpewniej odpowaida niedościgniony Lockheed Martin, jednak nic nie jest w tej kwestii pewne z prostego powodu - Amerykanie opracowali, wybudowali i przetestowali najnowocześniejszy myśliwiec bojowy w tajemnicy przed wszystkimi. O całym przedsięwzięciu dowiedzieliśmy się po fakcie...

Tagi:

SamolotLotnictwo

Podobne artykuły

Militaria

Sztuczna inteligencja groźniejsza niż człowiek. Pilot myśliwca był bez szans
Czytaj więcej >

Militaria

Akcja jak z Iron Mana. Mężczyźni w plecakach odrzutowych robią coś niesamowitego
Czytaj więcej >

Militaria

Psie roboty w amerykańskiej armii. Mają niezwykle ważne zadanie
Czytaj więcej >

Militaria

Polski przemysł wojskowy też ma powody do dumy. Sprzęt zatwierdzony przez NATO
Czytaj więcej >

Militaria

Elektromagnetyczna haubica wspomagana sztuczną inteligencją. Amerykanie testują przerażającą broń
Czytaj więcej >

Militaria

Amerykańskie myśliwce nad Polską. Ruszają ogromne ćwiczenia Astral Knight 2020
Czytaj więcej >
Artur Łokietek

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Militaria

Militaria

Redakcja Techgame

MOSFET w replikach airsoft. Do czego służy i czy warto go stosować?
Czytaj więcej >
Militaria

Artur Łokietek

Wyjątkowy pomysł amerykańskich sił zbrojnych. Drony dostaną sztuczną inteligencję
Czytaj więcej >
Militaria

Stanisław Janowski

Wybuch głowicy nuklearnej w kosmosie. Niesamowite nagranie amerykańskich testów
Czytaj więcej >
Militaria

Kuba Wieloch

Oto najszybszy bojowy dron świata. Osiąga naddźwiękową prędkość
Czytaj więcej >
Militaria

Stanisław Janowski

Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4K
Czytaj więcej >
Militaria

Artur Łokietek

Wojsko USA używa nowego materiału do mundurów. Jego właściwości potrafią zaskoczyć
Czytaj więcej >