Techgame.pl
mysliwiec

Pixabay

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

18 Listopada 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

F-35, czyli najnowocześniejszy obecnie myśliwiec padł ofiarą ataku hakerów. Za włamanie do systemów odpowiadają Chińczycy. Cała sytuacja jest o tyle kuriozalna, że sam myśliwiec ma reprezentować ideę bojowych maszyn zdolnych do udziału nie t

Lockheed Martin F-35 Lightning II to prawdziwy myśliwiec przyszłości, mimo że reprezentuje powoli wychodzącą z użytku piątą generację tych maszyn. Problemy związane z pracami nad myśliwcem wciąż się jednak pogłębiają, a sama maszyna niekoniecznie może być tak bezpieczna, jak chcieliby tego inżynierowie.

Włamanie do nowoczesnego myśliwca bojowego

Lockheed Martin F-35 Lightning II, bo tak nazywa się ostatnia ofiara ataku hakerskiego, ma być reprezentantem piątej generacji myśliwców bojowych, jednak wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt. To właśnie dzięki zaawansowanym systemom informatycznym możliwe staje się prowadzenie nie tylko wojny sensu stricto, ale także działań związanych z cyberbezpieczeństwem. 

Do tej pory powstały różne wersje Lightninga, jednak wciąż trwają prace nad ich ulepszaniem i wdrażaniem do wojska. Same prace wykonywane w ramach programu "Joint Strike Fighter" są jednak nieco kontrowersyjne. Choćby ze względu na wciąż wydłużający się proces produkcji i brak faktycznej zdolności operacyjnej włączonych już do użytku egzemplarzy. 

Do tego wciąż rosną koszty. Szacuje się, że w ciągu dekady urosły one aż o 70 procent. Problemy jednak wciąż narastają a niedawny atak hakerski na jednego z podwykonawców dolewa jedynie oliwy do ognia. O całej sprawie informuje amerykański ekspert ds. cyberbezpieczeństwa dr James Lewis

Niewykrywalny samolot, który został wykryty

W trakcie sprawozdania dla brytyjskiego departamentu obrony, dr Lewis poinformował o bardzo negatywnie odbijającym się na całej serii Lightning ataku hakerskim. Chińczycy zainfekowali wirusem systemy informatyczne jednego z podwykonawców projektu, który współpracuje z Lockheed Martin. 

Choć nie brzmi to groźne, jest tu jeden, dość ważny detal - zhackowane systemy miały zostać później zainstalowane w samym myśliwcu. Samolot, który ma być latającą fortecą informatyczną staje się sam atakiem hakerów? Nie brzmi to dobrze, nawet mimo tego, że ponoć sam koncern szybko poradził sobie z problemem. 

Lewis poinformował, że na ten moment nie stwierdzono jak głęboko udało się wgrać wirusa, a także jaka jest faktyczna skala problemu. Mimo wszystko pochwalił on firmę za szybką reakcję i zdecydowane działania defensywne. Wirusa usunięto, dziury załatano, a sam program napisano w dużej części od nowa

Myśliwiec (bez)przyszłości?

Problem w tym, że nie jest to ani pierwszy, ani jedyny atak wymierzony w nowego F-35. Zaledwie trzy lata temu udało się wykraść kilka terabajtów (sic!) danych, w tym szczegóły dotyczące prac nad projektem czy jego systemami informatycznymi. Nie wiadomo oficjalnie jednak, kto jest odpowiedzialny za poprzedni atak. 

Lockheed Martin zapowiadało już wcześniej, że F-35 jest jest najbardziej zaawansowanym obecnie myśliwcem bojowym, zdolnym do przeprowadzania także cyberataków. Programy myśliwca zostały napisane z myślą o zapewnieniu wysokiej niewykrywalności samej maszyny, jak i działań podejmowanych przez samego pilota.

Co ciekawe, w prace nad projektem zaangażowane są różne kraje z całego świata, a sam pojazd ma trafić także i do Polski mimo tego, że nie jesteśmy obecnie parterem rozwojowym. Szef MON już wcześniej informował, że planowany jest zakup aż 32 takich maszyn, za kwotę około 4,6 mld dolarów (17,3 mld złotych).

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

dron

Militaria

Wyjątkowy pomysł amerykańskich sił zbrojnych. Drony dostaną sztuczną inteligencję

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Czytaj więcej >
Bombowiec B-52

Militaria

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

Czytaj więcej >
Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Militaria

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Zadziwiający pomysł wojska. Żołnierze użyją gogli AR do sterowania psami

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Niewiarygodne plany wojska USA. Kraj będzie miał najnowocześniejszą armię

Czytaj więcej >