Techgame.pl
Bombowiec B-52

youtube.com/saint1/kadr z filmu

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie

10 Listopada 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Samoloty są obecnie najbardziej powszechnym środkiem transportu na duże odległości. Podróżując przez ocean, mało kto chce (i może) sobie pozwolić na rejs statkiem. Samoloty są szybsze i tańsze. Są jednak uzależnione od warunków atmosferyczny

Choć loty pasażerskie są regularnie przekładane ze względu na niebezpieczne warunki pogodowe, nie w każdej branży można sobie na to pozwolić. Samoloty wojskowe muszą być gotowe do startu w każdej sytuacji. Piloci są do tego specjalnie szkoleni.

Niebezpieczny start podczas bocznego wiatru

Samolot Boeing B-52 to ciężki amerykański bombowiec z lat 50. ubiegłego stulecia. Latają już ponad 70 lat, a Stany Zjednoczone nie planują rezygnować z ich usług przynajmniej do 2050 roku. Na ten moment we flocie USA znajduje się 75 takich maszyn.

Bombowce B-52 pokazały swoje imponujące możliwości między innymi podczas wojny w Wietnamie oraz później, gdy Stany Zjednoczone posłały swoje maszyny do walki z Saddamem Husajnem. Samoloty zostały użyte w Operacji Pustynna Burza, przeprowadzonej w 1990 roku z inicjatywy ONZ, której celem było wyzwolenie Kuwejtu okupowanego przez Irak.

Siły zbrojne w czasie pokoju

By w sytuacjach zagrożenia wojennego wojska były w pełni gotowe do akcji, w czasach pokoju prowadzone są ćwiczenia. Dotyczy to również samolotów bojowych i ich pilotów. Bombowce B-52 i inne jednostki latające muszą być przygotowane do startu w każdych warunkach atmosferycznych.

W czasie wojny często trzeba reagować natychmiast. Bombowce są nieustannie przygotowywane na wypadek rozpoczęcia wojny. Szczególnie wymagające są manewry startu i lądowania, podczas których ryzyko katastrofy przy złych warunkach atmosferycznych jest wyjątkowo wysokie.

Samolot niemal zahaczył o ziemię

B-52, który wykonał niebezpieczny start przy bocznym wietrze, jest częścią Bomber Task Force Europe, w ramach którego bombowce z wielu krajów ćwiczą wspólne manewry, latając nad Europą.

Rzeczony Boeing startował z lotniska Royal Air Forces Fairford w Wielkiej Brytanii. Wiał wówczas silny boczny wiatr, który sprawił, że w pewnym momencie samolot niebezpiecznie przechylił się w prawo, niemal zahaczając końcówką skrzydła o podłoże.

Wyglądało to karkołomnie, jednak pilot poradził sobie znakomicie. Wykonał manewr zwany “krabem” i bez wahania wzbił się w powietrze. Pochylenie maszyny wynikało z jej konstrukcji, która ma umożliwiać B-52 start i lądowanie nawet przy bardzo silnym wietrze.

Warto obejrzeć nagranie tego startu. Nawet osoby niezaznajomione z manewrami lotniczymi, bez trudu dostrzegą to nieprawdopodobne zachowanie samolotu w czasie startu.

Tagi:

SamolotSiły Zbrojne

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

dron

Militaria

Wyjątkowy pomysł amerykańskich sił zbrojnych. Drony dostaną sztuczną inteligencję

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów

Czytaj więcej >
mysliwiec

Militaria

Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

Czytaj więcej >
Dwa myśliwce Su-57 w locie.

Militaria

Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Zadziwiający pomysł wojska. Żołnierze użyją gogli AR do sterowania psami

Czytaj więcej >
wojsko

Militaria

Niewiarygodne plany wojska USA. Kraj będzie miał najnowocześniejszą armię

Czytaj więcej >