Techgame.pl
London City Airport

flickr.com/ChiralJon

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Rozbudowa London City Airport postępuje. Zmniejszony ruch samolotów w ostatnich 12 miesiącach pozwolił na spokojne testy nowych technologii. Jedną z nich jest wprowadzenie cyfrowej, zdalnie sterowanej wieży kontroli lotów, która dotąd

Zdalnie obsługiwane wieże kontroli lotów nie są nowym wynalazkiem - wiele mniejszych lotnisk korzysta z nich od lat. Takie rozwiązanie stało się szczególnie popularne w krajach skandynawskich, gdzie stosuje się je często w średnich i małych portach lotniczych.

Londyn City Airport

Port lotniczy Londyn-City to otwarte w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku lotnisko, położone w dzielnicy Royal Docks, w pobliżu północnego brzegu rzeki Tamizy. W ostatnich latach przed pandemią jego roczna przepustowość sięgała 4,5-5 milionów pasażerów.

Obecnie lotnisko jest jeszcze niemal całkowicie uśpione, jednak od 17 maja bieżącego roku restrykcje dotyczące ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii zostaną rozluźnione i samoloty powrócą na pasy startowe. A wraz z nimi London City Airport będzie mogło poszczycić się zdobytą palmą pierwszeństwa w kategorii dużych portów lotniczych ze zdalnie sterowaną, cyfrową wieżą kontroli lotów.

Cyfrowa wieża kontroli lotów

Od teraz wieża kontroli lotów portu lotniczego Londyn-City będzie zdalnie sterowana z bazy we wsi Swanwick, znajdującej się w hrabstwie Hampshire, ponad 100 kilometrów od Londynu, nieopodal Southampton. Wszystko dzięki nowoczesnej technologii monitorowania lotniska w czasie rzeczywistym.

Nowa wieża portu lotniczego w Londynie ma 50 metrów wysokości i wyposażona jest w 16 kamer, pozwalających na uzyskanie 360-stopniowej panoramy całego lotniska w wysokiej rozdzielczości. Obraz może być również rozłożony na 14 ekranów, z których każdy ukaże obraz z innej kamery.

Dwie z 16 zainstalowanych kamer są wyposażone w funkcję pochylnego zooma, co pozwala uzyskać efekt ruchomej lornetki, pozwalającej operatorom wieży na przybliżenie konkretnego fragmentu lotniska. Obraz jest przesyłany kablami światłowodowymi, a pozyskiwane dane uzupełnione są także o warstwę audio oraz dane radarowe.

Przyszłość lotnictwa

Dyrektor portu lotniczego Londyn-City podkreśla, że wprowadzenie cyfrowej wieży kontroli lotów pozwoli zautomatyzować wiele procesów związanych z ruchem lotniczym, co zwiększy komfort pasażerów oraz wydajność samego lotniska.

Z pewnością w przyszłości tego typu wieże będą obsługiwane bez konieczności manualnej ingerencji człowieka. Oddanie sztucznej inteligencji pieczy nad koordynacją ruchu lotniczego w portach jest bez wątpienia jedynie kwestią czasu.

źródło: londoncityairport.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Tagi:

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

źródło: PayEye

Technologie

Polacy wprowadzają nowatorską technologię do zamku i muzeum

Czytaj więcej >
Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >