Techgame.pl
London City Airport

flickr.com/ChiralJon

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

1 Maja 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Rozbudowa London City Airport postępuje. Zmniejszony ruch samolotów w ostatnich 12 miesiącach pozwolił na spokojne testy nowych technologii. Jedną z nich jest wprowadzenie cyfrowej, zdalnie sterowanej wieży kontroli lotów, która dotąd

Zdalnie obsługiwane wieże kontroli lotów nie są nowym wynalazkiem - wiele mniejszych lotnisk korzysta z nich od lat. Takie rozwiązanie stało się szczególnie popularne w krajach skandynawskich, gdzie stosuje się je często w średnich i małych portach lotniczych.

Londyn City Airport

Port lotniczy Londyn-City to otwarte w drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku lotnisko, położone w dzielnicy Royal Docks, w pobliżu północnego brzegu rzeki Tamizy. W ostatnich latach przed pandemią jego roczna przepustowość sięgała 4,5-5 milionów pasażerów.

Obecnie lotnisko jest jeszcze niemal całkowicie uśpione, jednak od 17 maja bieżącego roku restrykcje dotyczące ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii zostaną rozluźnione i samoloty powrócą na pasy startowe. A wraz z nimi London City Airport będzie mogło poszczycić się zdobytą palmą pierwszeństwa w kategorii dużych portów lotniczych ze zdalnie sterowaną, cyfrową wieżą kontroli lotów.

Cyfrowa wieża kontroli lotów

Od teraz wieża kontroli lotów portu lotniczego Londyn-City będzie zdalnie sterowana z bazy we wsi Swanwick, znajdującej się w hrabstwie Hampshire, ponad 100 kilometrów od Londynu, nieopodal Southampton. Wszystko dzięki nowoczesnej technologii monitorowania lotniska w czasie rzeczywistym.

Nowa wieża portu lotniczego w Londynie ma 50 metrów wysokości i wyposażona jest w 16 kamer, pozwalających na uzyskanie 360-stopniowej panoramy całego lotniska w wysokiej rozdzielczości. Obraz może być również rozłożony na 14 ekranów, z których każdy ukaże obraz z innej kamery.

Dwie z 16 zainstalowanych kamer są wyposażone w funkcję pochylnego zooma, co pozwala uzyskać efekt ruchomej lornetki, pozwalającej operatorom wieży na przybliżenie konkretnego fragmentu lotniska. Obraz jest przesyłany kablami światłowodowymi, a pozyskiwane dane uzupełnione są także o warstwę audio oraz dane radarowe.

Przyszłość lotnictwa

Dyrektor portu lotniczego Londyn-City podkreśla, że wprowadzenie cyfrowej wieży kontroli lotów pozwoli zautomatyzować wiele procesów związanych z ruchem lotniczym, co zwiększy komfort pasażerów oraz wydajność samego lotniska.

Z pewnością w przyszłości tego typu wieże będą obsługiwane bez konieczności manualnej ingerencji człowieka. Oddanie sztucznej inteligencji pieczy nad koordynacją ruchu lotniczego w portach jest bez wątpienia jedynie kwestią czasu.

źródło: londoncityairport.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Ingenuity odbył pierwszy lot na Marsie. Wielki sukces NASA

  • Google wprowadził nową funkcję. Timelapse smuci, przeraża i uświadamia

  • NATO zainwestuje w fotowoltaikę. W planach są czołgi z panelami słonecznymi

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >