Techgame.pl
Silnik Boeinga 777 linii Japan Airlines

youtube.com/FSX Aviation/kadr z filmu

Fragmenty skrzydła rozpadały się na oczach pasażerów. Boeing ma poważne problemy ze swoim samolotem

24 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Boeing 777 to samolot pasażerski o rekordowo wielkich silnikach, które dotąd były powodem do dumy producentów pojazdu. Niestety liczba awarii konkretnego modeli silników zainstalowanych w Boeingach 777 niepokojąco wzrosła. Właśnie uja

  • Boeing 777 ma problemy z silnikami podatnymi na awarie

  • Ujawniono nowe fakty o usterce w samolocie linii Japan Airlines

  • Przyczyny awarii japońskiego samolotu pokrywają się z tymi, które stwierdzono w Ameryce

Problemy samolotu Boeing 777 nabrały rozgłosu w ubiegły weekend, kiedy lot amerykańskiej linii Uniter Airlines z Denver do Honolulu, niespodziewanie zakończył się chwilę po starcie maszyny. Jeden z silników zajął się ogniem i zaczął rozpadać się na oczach przerażonych pasażerów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Samoloty Boeing 777

Po głośnej awarii podczas rejsu samolotu Boeing 777 z Denver Federalna Administracja Lotnicza (FFA) zleciła natychmiastowe uziemienie i inspekcję pod kątem bezpieczeństwa wszystkich samolotów tego modelu wśród amerykańskich linii. Producent samolotów Boeing również zalecił tymczasowe wycofanie z eksploatacji egzemplarzy z silnikami PW4000, które najwyraźniej charakteryzują się pewnymi wadami konstrukcyjnymi.

Wraz z amerykańskimi liniami, za radą Boeinga poszły również linie japońskie. All Nippon Airways oraz Japan Airlines uziemiły w sumie kilkadziesiąt samolotów, by przeprowadzić dogłębną inspekcję silników. Dlaczego akurat Japonia? Dziś ujawniono wyciszoną dotąd awarię jednego z japońskich Boeingów 777.

Nagranie pasażera zdobywa popularność

Podczas lotu samolotu Boeing 777 linii lotniczej Japan Airlines w grudniu ubiegłego roku miała miejsce awaria silnika PW4000, przez co samolot musiał awaryjnie lądować zaledwie 40 minut po starcie. Wszystko nagrał jeden z przerażonych pasażerów. Pomyślałem, że oszaleję, jeśli zaakceptuję myśl o śmierci, więc skupiłem się na filmowaniu tej sytuacji - opowiada Reuterowi Naru Kurokawa, pasażer pechowego lotu.

Po przeprowadzeniu śledztwa okazało się, że przyczyną awarii silnika japońskiego samolotu były dwie pęknięte łopatki wentylatora. Dokładnie tę samą usterkę zdiagnozowano w przypadku amerykańskiego lotu z Denver. Znając te fakty, trudno dziwić się, że Japonia tak skwapliwie zareagowała na zalecenia FAA i Boeinga.

Wygląda na to, że Boeing 777 prędko nie pojawi się znów na niebie żadnej linii lotniczej. Miejmy nadzieję. Warto sprawdzać przed podróżą model samolotu, który będzie obsługiwał nasz rejs. Zwłaszcza że kilka maszyn typu Boeing 777 lata w barwach Polskich Linii Lotniczych LOT.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >