W japońskim sklepie dochodzi do zamieszek podczas dostawy PS5Sklep obwinia scalperów za incydentOdtąd PS5 nie będzie sprzedawane osobom, które wcześniej dokonały zakupu konsoli lub zajmują się handlemPoważne deficyty na rynku technologii to fakt. Kilka dni temu pisaliśmy o katastrofalnej sytuacji rynku kart graficznych, a choć rynek GPU ma się prawdopodobnie najgorzej ze wszystkich spośród tych okołogamingowych, nowa generacja konsol również jest dość problematyczna. W szczególności zaś doskwiera niedobór konsol Sony.Scalperzy nie kupią już PS5 w JaponiiSieć sklepów elektronicznych Yodobashi Camera nie zamierza pozwolić scalperom na wykorzystywanie deficytu na rynku konsolowym. Z powodu braku odpowiedniej do popytu ilości konsol PS5 coraz bardziej powszechnie pojawiają się scalperzy - osoby, które kupują produkt w celu odsprzedania go później po wyższej cenie. Japoński sklep przypuszcza, że to właśnie oni byli odpowiedzialni za zamieszki sprzed kilku dni.Ponieważ dostawa PS5 do sklepu Yodobashi Camera w Tokio zawierała jedynie kilkaset sztuk urządzeń, sklep zdecydował się na sprzedaż w modelu „kto pierwszy, ten lepszy”. Niestety słynna japońska powściągliwość i uprzejmość ustąpiły brutalnym przepychankom w kolejce, które doprowadziły do zamieszek, w których ucierpiała część klientów, a nawet osoby z obsługi.Ostatecznie tłum musiał zostać rozgoniony przez policję, a Yodobashi Camera w Tokio nie sprzedało ani jednej konsoli owego pechowego dnia. Sieć przypuszcza, że to szukający łatwego zarobku scalperzy byli winni nieszczęsnemu incydentowi i nie zamierza zostawić tej sytuacji bez odpowiedzi.
Roboty stają się powoli nieodłączną częścią naszego życia. Większość z nich przypomina bardziej maszyny kojarzone z takich filmów jak Gwiezdne Wojny (np. Roomba), wielu inżynierów pracuje jednak nad robotami, które hiperrealistycznie przypominać będą ludzi.
O latającym samochodzie rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni informowaliśmy już wcześniej, na początku tego miesiąca. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło, a najważniejsza zmiana dotyczy tego, że SkyDrive przeprowadził pierwszy, i co najważniejsze, udany lot z ludzkim pilotem.
Japonia na rynku kosmicznym uaktywniła się już jakiś czas temu. Niedawno Japończycy przeprowadzili misję, w której zbombardowali planetoidę, która potencjalnie zagrażała Ziemi, teraz rozpoczęli intensywne przygotowania do kolonizacji Srebrnego Globu.
Powrót na Księżyc NASA zaplanowała na 2024 rok. Trwają przygotowania do misji Artemis, właśnie odbyły się testy rakiety SLS, a Amerykańska Agencja Kosmiczna opublikowała nagrania z przeprowadzonych ćwiczeń.
Jedną z agencji kosmicznych, które w ostatnim czasie mocno przyspieszyły prace nad eksploracją kosmosu jest JAXA, czyli Japońska Agencja Kosmiczna. Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni pracują nad księżycowym pojazdem (za który odpowiadają inżynierowie z Toyoty), a po cichu zaczynają przygotowywać się również do własnej misji na Marsa.
Pac-Man jest tytułem wyjątkowym. Nawet jeśli ktoś broni się rękoma i nogami to musi znać tę grę. Żółta buźka, której jedynym celem życiowym jest jedzenie i uciekanie przed duszkami, zapisała się w pamięci wszystkich graczy i niegraczy.
W przeciągu ostatnich paru lat eksploracja kosmosu stawała się coraz ważniejszym sektorem nauki. W obecnych czasach prowadzonych jest rekordowa liczba misji kosmicznych, w które zaangażowane są nie tylko dotychczasowe “kosmiczne” mocarstwa, takie jak Stany Zjednoczone, czy Rosja, ale dołączyły do nich również Chiny, Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Japonia.
Wszystko wskazuje na to, że Japonia stała się niekwestionowanym światowym liderem i stworzyła najbardziej wydajny komputer świata. Zaawansowana maszyna licząca wręcza „zamiata” konkurencyjne superkomputery z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Japończycy byli w szoku po tym jak 29 listopada w godzinach porannych niebo nad jednym z miast rozświetliło się z niesamowitą mocą. Odpowiedzialny za to był meteor, który spalił się, a następnie eksplodował w atmosferze nad Krajem Kwitnącej Wiśni. Japońskie media oszalały na punkcie tego zjawiska.
Nintendo opublikowało nagranie ze swojego parku rozrywkiSuper Nintendo World Theme Park wystartuje wiosną 2021 rokuGłówną tematyką prezentowanej części parku jest MarioPark rozrywki Super Nintendo World znajduje się w Universal Studios Japan w OsaceO zamiarach budowy przez japońskiego giganta parku rozrywki, który ma być naturalną odpowiedzią na niezwykle popularne parki rozrywki Disney World pisaliśmy już parę tygodni temu. Teraz po jednej z sekcji Super Nintendo World postanowił oprowadzić nas sam Shigeru Miyamoto.
Taxi Chaos mocno nawiązuje do legendarnej gry od Segi czyli Crazy TaxiSega jest częściowo zaangażowana w projektW rolę taksówkarza wcielimy się już na początku rokuGra wyjdzie na PS4, Xbox One oraz Nintendo SwitchCrazy Taxi było jedną z tych gier, które nie odniosły masowego sukcesu, ale gracze ciepło wspominają tę serię. Legendarna gra od Segi doczekała się swojego duchowego spadkobiercy pod postacią Taxi Chaos, za które odpowiada Team6 Game Studios.
Toriyama jest już trzecim producentem, który odszedł z SIE Japan StudioTeruyuki Toriyama odpowiadał za takie hity jak Bloodborne czy odświeżony Demon’s SoulW oficjalnym komunikacie Japończyk podkreślił, że zajmie się nowym projektemSony nie może zaliczyć ostatnich miesięcy do udanych pod względem kadrowym. Z japońskim studiem technologicznego giganta w ostatnim czasie pożegnało się trzech legendarnych twórców, w tym Toyama, który jest uznawany za ojca serii Silent Hill. Teraz do tego grona dołącza jeszcze Teruyuki Toriyama.
Światło dzienne ujrzały informacje na temat Nintendo Switcha z 2014 rokuWedług przecieków konsola miała posiadać wiele ciekawych funkcjiOprócz kompatybilności wstecznej, miała korzystać również z opcji Street PassKonsola znacząco różniła się wyglądemNintendo Switch debiutowało na sklepowych półkach w marcu 2017 roku. Prace nad stworzeniem konsoli ciągnęły się jednak latami. W sieci pojawiły się właśnie przecieki przedstawiające jak projektanci wyobrażali sobie tę japońską konsolę w 2014 roku.
Japończycy zamierzają pracować na drewnianymi satelitamiPomogłoby to rozwiązać problem z coraz większa liczbą kosmicznych śmieciAktualnie powstają różne koncepcje radzenia sobie ze sporym problememZaledwie paręnaście lat temu mało kto interesował się klimatem, zanieczyszczeniami, a już w ogóle jeżeli chodzi o kosmiczne śmieci. Trend ten na szczęście się zmienia i być może doczekamy się istotnego przełomu w tej kwestii.
Dostawa PS5 w Tokio nie przebiegła zbyt dobrzeJapończycy tłumnie przybyli do sklepu i napierali na kasyObsługa musiała wezwać policjęOstatecznie sklep zamkniętoTo, co stało się w jednym ze sklepów elektronicznych w Tokio, bije na głowę nawet promocje na kurtki zimowe w polskich Lidlach. Tłum japońskich fanów elektronicznej rozrywki rzucił się na dostawę PlayStation 5 w sklepie sieci Yodobashi Camera, co skutecznie uniemożliwiło jakąkolwiek sprzedaż. Już nie wspominając nawet, że panuje pandemia i bezpieczeństwo sanitarne zostało wdeptane w ziemię przez dziesiątki żądnych PS5 klientów.Japończycy w ogniu walki o PS5Po raz kolejny branża gamingowa cierpi z powodu pandemii. Choć fakt, że jej cierpienia są nieco innego rodzaju od tych, których doświadcza turystyka czy gastronomia. Największym problemem rynku technologii jest bowiem gigantyczny popyt przy jednoczesnej nędznej podaży. Jedno i drugie jest pośrednim skutkiem koronawirusa.Producenci mają problemy z zapewnieniem odpowiedniej ilości sprzętu. Produkcja idzie wolniej, brakuje komponentów, wszystko się opóźnia. A chętnych na elektronikę jest coraz więcej, gdyż cały świat siedzi w domu. A jak się siedzi w domu, to coś trzeba robić. A że gaming jest bardzo wygodnym hobby… Cóż, dzieje się to, co się dzieje na przykład w Tokio.
Boeing 777 ma problemy z silnikami podatnymi na awarieUjawniono nowe fakty o usterce w samolocie linii Japan AirlinesPrzyczyny awarii japońskiego samolotu pokrywają się z tymi, które stwierdzono w AmeryceProblemy samolotu Boeing 777 nabrały rozgłosu w ubiegły weekend, kiedy lot amerykańskiej linii Uniter Airlines z Denver do Honolulu, niespodziewanie zakończył się chwilę po starcie maszyny. Jeden z silników zajął się ogniem i zaczął rozpadać się na oczach przerażonych pasażerów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.Samoloty Boeing 777Po głośnej awarii podczas rejsu samolotu Boeing 777 z Denver Federalna Administracja Lotnicza (FFA) zleciła natychmiastowe uziemienie i inspekcję pod kątem bezpieczeństwa wszystkich samolotów tego modelu wśród amerykańskich linii. Producent samolotów Boeing również zalecił tymczasowe wycofanie z eksploatacji egzemplarzy z silnikami PW4000, które najwyraźniej charakteryzują się pewnymi wadami konstrukcyjnymi.Wraz z amerykańskimi liniami, za radą Boeinga poszły również linie japońskie. All Nippon Airways oraz Japan Airlines uziemiły w sumie kilkadziesiąt samolotów, by przeprowadzić dogłębną inspekcję silników. Dlaczego akurat Japonia? Dziś ujawniono wyciszoną dotąd awarię jednego z japońskich Boeingów 777.
Budowa nowego miasta od zera to rzadkie w obecnych czasach przedsięwzięcie. Niedawno Elon Musk powiedział, że planuje stworzyć własne miasteczko kosmiczne, zlokalizowane w teksańskim Boca Chica, gdzie obecnie mieści się kompleks badawczy firmy SpaceX, który miliarder chciałby rozwinąć do pełnoprawnej jednostki administracyjnej. Wygląda jednak na to, że Toyota uprzedzi filantropa w stworzeniu własnego miasta przyszłości.Woven City - inteligentne miasto w JaponiiWoven City powstaje nieopodal góry Fuji w Japonii, w prefekturze Shizouka. Za jego stworzenie odpowiadają Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings, obie należące do Toyota Group. Powstające miasto będzie w pełni autonomicznym, cyfrowo zarządzanym miejscem, w którym docelowo ma zamieszkać 2000 osób. Woven City zasiedlić mają pracownicy Toyota Group z rodzinami, ochotnicy oraz naukowcy, którzy są gorąco zachęcani przez koncern do prowadzenia badań w tym “laboratorium”, którym poniekąd ma być stworzone miasto. Będzie to w pełni funkcjonalny, zintegrowany ekosystem, w którym życie ułatwiać będą zastosowane technologie, roboty, inteligentne domy i bezemisyjna motoryzacja.- Budowa od podstaw kompletnego miasta, nawet w małej skali, to wyjątkowa szansa dla rozwoju nowoczesnych technologii, w tym także systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury. Połączenie w chmurze budynków, pojazdów, robotów i urządzeń osobistych mieszkańców umożliwi ich efektywną komunikację poprzez wymianę danych oraz system czujników. Jednocześnie takie złożone środowisko pozwoli nam testować sztuczną inteligencję zarówno w wirtualnym, jak i realnym świecie - opisuje przedsięwzięcie Akido Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.
Zapowiada się rychły koniec przecenowej posuchy, która trwała uparcie przez ostatnie tygodnie. Od ostatnich wyprzedaży minęło już sporo czasu, gry wyłapane na poprzednich promocjach z pewnością też już ograne… Nic tylko czekać na kolejne obniżki. A te już niedługo, jeśli wierzyć informacjom serwisu SteamDB.Japoński Golden Week Tej akurat promocji spodziewaliśmy się od dawna, jest to wszak coroczna tradycja Steama, by przecenić gry, zwłaszcza te pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni, w tym jakże ważnym dla Japończyków okresie. Golden Week (jap. Gōruden Wīku) to poniekąd japoński odpowiednik naszej majówki, z tym że na Dalekim Wschodzie świętowanie trwa cały tydzień i zawiera kilka ważnych w tamtejszych stronach rocznic.Golden Week rozpoczyna się tam 29 kwietnia. Wówczas obchodzony jest Dzień Showa, urodziny poprzedniego cesarza Japonii, który kojarzony jest z trudnym dla kraju okresem II wojny światowej i późniejszej odbudowy państwa. Kolejne święto, obchodzony 3 maja Dzień Konstytucji również wiąże się ze wspomnianym cesarzem, gdyż to właśnie wprowadzenie tej konstytucji w 1945 roku pozbawiło głowę państwa boskości, czyniąc Showa pierwszym cesarzem będącym symbolem narodowym, a nie istotą boską.Następne święta to Dzień Zieleni obchodzony 4 maja oraz Dzień Dziecka, który 5 maja kończy japońską majówkę, która poniekąd bardzo przypomina tę Polską. Pod względem urlopów i ruchu turystycznego. Choć oczywiście nie w dobie pandemii.