Fugaku
Źródło: youtube.com/ SankeiNews/kadr z filmu

Japończycy stworzyli najpotężniejszy komputer w historii. Bije wszelkie rekordy, nie do uwierzenia

Kuba WielochKuba Wieloch
18 Listopada 2020

Japończycy stworzyli najpotężniejszy superkomputer świata. Ich „Fugaku” bije wszelkie możliwe rekordy i pozostawia konkurencje daleko w tyle.

Wszystko wskazuje na to, że Japonia stała się niekwestionowanym światowym liderem i stworzyła najbardziej wydajny komputer świata. Zaawansowana maszyna licząca wręcza „zamiata” konkurencyjne superkomputery z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Potężny superkomputer Fugaku

Według doniesień inżynierów z firmy Fujitsu, udało im się stworzyć prawdziwego potwora, który jest niemal trzy razy szybszy od amerykańskiej maszyny Summit. Oznacza to, że japoński superkomputer stał się najpotężniejszym liczydłem świata.

To jednak nie wszystko, bo Faguku docelowo ma być aż 4 razy szybszy niż obecnie. Wszystko za sprawą zaawansowanych technologii. Równocześnie oznacza to, że maszyna japońskich inżynierów będzie niemal 10 razy szybsza niż amerykański Summit, która wcześniej była niekwestionowanym liderem na świecie.

14-latek podał dalej post w mediach społecznościowych. Do jego mieszkania wparowała policja, czuje się zastraszony14-latek podał dalej post w mediach społecznościowych. Do jego mieszkania wparowała policja, czuje się zastraszonyCzytaj dalej

Niezwykła moc obliczeniowa

Duma inżynierów z Kraju Kwitnącej Wiśni ma według projektów dysponować niezwykle wysoką mocą obliczeniową sięgającą nawet 1500 PFlop/s. Obecnie korzysta ona z „zaledwie” 1/3 docelowej mocy czyli 442 PFlop/s. Warto tutaj również nadmienić, że jeszcze w maju tego roku Fugaku korzystał z mocy obliczeniowej rzędu 412 PFlop, co oznacza, że pracownicy Fujitsu osiągają bardzo szybkie postępy w rozwoju sprzętu.

Tego typu komputery mają szerokie zastosowanie we wszelkiego rodzaju badaniach, wymagających potężnych obliczeń. Na działania, które superkomputery wykonują kilku sekund zwykłe komputery potrzebują wielu lat.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Nowatorski projekt rosyjskiej armii. Nowy myśliwiec będzie mógł latać w kosmosie?

2. Witaminowa "petarda" na odporność. Imbir w syropie z cytryną i miodem, najlepszy przepis

Szerokie zastosowanie sprzętu

Z tego typu technologii korzysta wiele agencji kosmicznych w celu przeprowadzenia zaawansowanych symulacji matematycznych i fizycznych. Dodatkowo, superkomputery mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i może generować gigantyczne zyski dla kraju.

Koszmarna wiadomość o cenach prądu. Portfele Polaków bardzo zagrożoneKoszmarna wiadomość o cenach prądu. Portfele Polaków bardzo zagrożoneCzytaj dalej

Do tej pory Japończycy korzystali z przestarzałego już K Computer, czyli superkomputera w instytucie badawczym Riken w Kobe. Fugoku jest prawdziwą rewolucja w Kraju Kwitnącej Wiśni i zdecydowanie usprawni wykonywanie skomplikowanych obliczeń. Sama nazwa tego superkomputera pochodzi od góry Fudżi, widocznej doskonale z gigantycznej metropolii Tokio.

Pierwsze miejsce w rankingu Green500

Warto tutaj również wspomnieć, że inżynierowie firmy Fujitsu zapewniają również o wysokim aspekcie ich superkomputera. Fugaku objął wszak prowadzenie w rankingu Green500, który odnosi się do maszyn, które oferują gigantyczną moc obliczeniową przy zachowaniu energooszczędności i wydajności.

Odpowiedź z USA

Amerykanie nie planują jednak pozostać w tyle na długo i zapowiadają premierę jeszcze potężniejszego superkomputera, a mianowicie El Capitan. Maszyna jest obecnie budowana przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych we współpracy firm Cray i AMD. Według zapowiedzi maszyna ma osiągnąć moc obliczeniową na poziomie 2000 PFlop/s.

Rząd USA zapewnia, że El Capitan ma znaleźć szerokie zastosowanie w symulacjach związanych z energetyką jądrową oraz szeroko pojętym bezpieczeństwem przy użytkowaniu reaktorów jądrowych.

Gigantyczne zmiany w sklepie Apple. Firma zmienia ceny prowizji w App Store, duże zaskoczenieGigantyczne zmiany w sklepie Apple. Firma zmienia ceny prowizji w App Store, duże zaskoczenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Aleksandra Kwaśniewska pokazała urocze zdjęcie z dzieciństwa. Fani wskazują na podobieństwo do taty
  2. Pan Marcin znalazł na drodze potrąconą sunię. Tylko on jeden się zatrzymał, rokowania są tragiczne
  3. Najbardziej zaawansowany myśliwiec świata ofiarą ataku hakerów. Chińczycy włamali się do jego systemów
  4. Nieudany start rakiety z ważnymi satelitami. Doszło do poważnych problemów w trakcie misji
  5. Największe kosmiczne zderzenie w historii naszej galaktyki. Odkrycie wprawiło astronomów w osłupienie
  6. Jerzy Brzęczek może zostać zwolniony z reprezentacji. Dyrektor TVP podał pilne informacje, dziś wszystko się wyjaśni
  7. Matka z dzieckiem wpadli pod koła. Na miejscu pojawiły się cztery radiowozy, policja wyjaśnia sprawę

Następny artykuł