Techgame.pl
Fugaku

youtube.com/ SankeiNews/kadr z filmu

Japończycy stworzyli najpotężniejszy komputer w historii. Bije wszelkie rekordy, nie do uwierzenia

18 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Japończycy stworzyli najpotężniejszy superkomputer świata. Ich "Fugaku" bije wszelkie możliwe rekordy i pozostawia konkurencje daleko w tyle.

Wszystko wskazuje na to, że Japonia stała się niekwestionowanym światowym liderem i stworzyła najbardziej wydajny komputer świata. Zaawansowana maszyna licząca wręcza „zamiata” konkurencyjne superkomputery z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Potężny superkomputer Fugaku

Według doniesień inżynierów z firmy Fujitsu, udało im się stworzyć prawdziwego potwora, który jest niemal trzy razy szybszy od amerykańskiej maszyny Summit. Oznacza to, że japoński superkomputer stał się najpotężniejszym liczydłem świata.

To jednak nie wszystko, bo Faguku docelowo ma być aż 4 razy szybszy niż obecnie. Wszystko za sprawą zaawansowanych technologii. Równocześnie oznacza to, że maszyna japońskich inżynierów będzie niemal 10 razy szybsza niż amerykański Summit, która wcześniej była niekwestionowanym liderem na świecie.

Niezwykła moc obliczeniowa

Duma inżynierów z Kraju Kwitnącej Wiśni ma według projektów dysponować niezwykle wysoką mocą obliczeniową sięgającą nawet 1500 PFlop/s. Obecnie korzysta ona z „zaledwie” 1/3 docelowej mocy czyli 442 PFlop/s. Warto tutaj również nadmienić, że jeszcze w maju tego roku Fugaku korzystał z mocy obliczeniowej rzędu 412 PFlop, co oznacza, że pracownicy Fujitsu osiągają bardzo szybkie postępy w rozwoju sprzętu.

Tego typu komputery mają szerokie zastosowanie we wszelkiego rodzaju badaniach, wymagających potężnych obliczeń. Na działania, które superkomputery wykonują kilku sekund zwykłe komputery potrzebują wielu lat.

Szerokie zastosowanie sprzętu

Z tego typu technologii korzysta wiele agencji kosmicznych w celu przeprowadzenia zaawansowanych symulacji matematycznych i fizycznych. Dodatkowo, superkomputery mają szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i może generować gigantyczne zyski dla kraju.

Do tej pory Japończycy korzystali z przestarzałego już K Computer, czyli superkomputera w instytucie badawczym Riken w Kobe. Fugoku jest prawdziwą rewolucja w Kraju Kwitnącej Wiśni i zdecydowanie usprawni wykonywanie skomplikowanych obliczeń. Sama nazwa tego superkomputera pochodzi od góry Fudżi, widocznej doskonale z gigantycznej metropolii Tokio.

Pierwsze miejsce w rankingu Green500

Warto tutaj również wspomnieć, że inżynierowie firmy Fujitsu zapewniają również o wysokim aspekcie ich superkomputera. Fugaku objął wszak prowadzenie w rankingu Green500, który odnosi się do maszyn, które oferują gigantyczną moc obliczeniową przy zachowaniu energooszczędności i wydajności.

Odpowiedź z USA

Amerykanie nie planują jednak pozostać w tyle na długo i zapowiadają premierę jeszcze potężniejszego superkomputera, a mianowicie El Capitan. Maszyna jest obecnie budowana przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych we współpracy firm Cray i AMD. Według zapowiedzi maszyna ma osiągnąć moc obliczeniową na poziomie 2000 PFlop/s.

Rząd USA zapewnia, że El Capitan ma znaleźć szerokie zastosowanie w symulacjach związanych z energetyką jądrową oraz szeroko pojętym bezpieczeństwem przy użytkowaniu reaktorów jądrowych.

Kuba Wieloch

Wydawca pełniący obowiązki redaktora naczelnego portalu Techgame. Absolwent socjologii na Uniwersytycie Warszawskim, wcześniej pisał dla portalu Esportmania. Zagorzały fan e-sportu, gier strategicznych i sprzętu komputerowego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >