Techgame.pl
Tłum podczas dostawy PS5 w Tokio

twitter.com/Dave Gibson ⠿/kadr z filmu

Po zamieszkach w Japonii sklep wstrzymuje sprzedaż PS5. Niektórzy nie będą mogli kupić konsoli

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Do czego ta pandemia doprowadza ludzi… W ubiegłym tygodniu w jednym ze sklepów z elektroniką w Tokio doszło do zamieszek podczas sprzedaży nowej dostawy konsol PlayStation 5. Klienci niemal bili się o urządzenia, przez co obsługa była zmuszo

  • W japońskim sklepie dochodzi do zamieszek podczas dostawy PS5

  • Sklep obwinia scalperów za incydent

  • Odtąd PS5 nie będzie sprzedawane osobom, które wcześniej dokonały zakupu konsoli lub zajmują się handlem

Poważne deficyty na rynku technologii to fakt. Kilka dni temu pisaliśmy o katastrofalnej sytuacji rynku kart graficznych, a choć rynek GPU ma się prawdopodobnie najgorzej ze wszystkich spośród tych okołogamingowych, nowa generacja konsol również jest dość problematyczna. W szczególności zaś doskwiera niedobór konsol Sony.

Scalperzy nie kupią już PS5 w Japonii

Sieć sklepów elektronicznych Yodobashi Camera nie zamierza pozwolić scalperom na wykorzystywanie deficytu na rynku konsolowym. Z powodu braku odpowiedniej do popytu ilości konsol PS5 coraz bardziej powszechnie pojawiają się scalperzy - osoby, które kupują produkt w celu odsprzedania go później po wyższej cenie. Japoński sklep przypuszcza, że to właśnie oni byli odpowiedzialni za zamieszki sprzed kilku dni.

Ponieważ dostawa PS5 do sklepu Yodobashi Camera w Tokio zawierała jedynie kilkaset sztuk urządzeń, sklep zdecydował się na sprzedaż w modelu „kto pierwszy, ten lepszy”. Niestety słynna japońska powściągliwość i uprzejmość ustąpiły brutalnym przepychankom w kolejce, które doprowadziły do zamieszek, w których ucierpiała część klientów, a nawet osoby z obsługi.

Ostatecznie tłum musiał zostać rozgoniony przez policję, a Yodobashi Camera w Tokio nie sprzedało ani jednej konsoli owego pechowego dnia. Sieć przypuszcza, że to szukający łatwego zarobku scalperzy byli winni nieszczęsnemu incydentowi i nie zamierza zostawić tej sytuacji bez odpowiedzi.

Japoński sklep nie sprzeda PS5 scalperom

Obecnie planowane jest wznowienie sprzedaży konsol PS5, jednakże tym razem na zupełnie innych warunkach. Przede wszystkim tym razem sklep nie zamierza nigdzie ogłaszać faktu, że w jego ofercie znajdą się nowe konsole Sony. Najwyraźniej marketing lepiej znosi ciszę niż bójki klientów w sklepie.

Ponadto konsole będą sprzedawane jedynie zweryfikowanym klientom - takim, którzy dokonają zakupu poprzez konta kredytowe do zakupu przedmiotów wartościowych. Na owych kontach rejestrowane są wcześniej dokonane zakupy, co pozwoli obsłudze sklepu zweryfikować, czy dany klient zakupił już wcześniej konsolę PS5. Jeśli tak, obsługa odmówi sprzedaży urządzeń Sony.

Co więcej, sklepy sieci Yodobashi Camera już rozwiesiły plakaty o zakazie sprzedaży asortymentu osobom zajmującym się handlem. Nie do końca jasne jest, w jaki sposób obsługa będzie weryfikowała tę informację, jednak pewne jest, że scalperzy w Japonii będą mieli teraz znacznie utrudnione życie. I dobrze.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Podobne artykuły

Elon Musk z profilu

Technologie

Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera

Czytaj więcej >
Samoloty zeroemisyjne od Airbusa - wizualizacja

Technologie

Airbus zaprezentował swoje samoloty przyszłości. Ta technologia zmieni lotnictwo

Czytaj więcej >
szczeniak

Technologie

Tańczący szczeniak-robot podbija internet. Niezwykłe dzieło, aż ciężko się nie uśmiechnąć

Czytaj więcej >
Elon Musk w trakcie wywiadu na konferencji.

Technologie

Elon Musk zapowiedział, kiedy rozpocznie kolonizować Marsa. Data zaskakuje

Czytaj więcej >
PlayStation 2 w dwóch wersjach

Technologie

PlayStation 5 może niebawem wrócić na półki sklepowe. Zapowiadana jest kolejna dostawa

Czytaj więcej >
Xbox Series X i S

Technologie

Nowe informacje o ulepszeniach dla Xbox series X i S. Znamy szczegóły

Czytaj więcej >