Techgame.pl
Marienne, The Medium

youtube.com/Bloober Team/kadr z filmu

Polski horror z nawiązaniami do Strajku Kobiet 2020. Twórcy The Medium twierdzą, że o nich nie wiedzieli

2 Lutego 2021

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

The Medium to nowa gra polskiego studia Bloober Team, której akcja rozgrywa się w latach 90. ubiegłego wieku. Nawiązania do PRL-u są więc zupełnie naturalne. Jednakże twórcy postanowili odcisnąć również niewielkie ślady współcz

  • Polski horror The Medium zawiera nawiązania do Strajku Kobiet i Bestii z Wadowic

  • Twórcy gry zarzekają się, że nie wiedzieli o umieszczeniu symboli przez kogoś z developerów

  • Następna aktualizacja ma wyeliminować owe „błędy”

Gry wideo są pewnym środkiem przekazu. Formą sztuki. Ich tematyka oraz treści mogą nawiązywać do przeróżnych kwestii, wartości, wydarzeń. To właśnie te nawiązania są pewnym komentarzem lub dialogiem, który twórcy nawiązują z odbiorcami swojego dzieła. W tym przypadku - graczami. Jednakże gry zazwyczaj mają wielu „ojców”, którzy niekoniecznie muszą się ze sobą zgadzać.

Strajk Kobiet w horrorze The Medium

Easter eggi to pojawiające się w grach, serialach czy filmach subtelne (lub mniej subtelne) oczka puszczane przez twórców do odbiorców. Z założenia ich przesłanie zrozumieją ci, którzy znają oryginalny utwór, w którym dany element się pojawił. Nawiązywać można w zasadzie do wszystkiego - wszelkiej maści utworów, osób oraz wydarzeń.

Właśnie takie nawiązania pojawiły się w najnowszej grze studia Bloober Team, które osadziło akcję The Medium w Krakowie i okolicach. Poza wieloma smaczkami rodem z PRL-u oraz wcześniejszej historii Polski, pojawiły się tam też nawiązania do współczesnych wydarzeń. Niektórzy uważają, iż owe easter eggi są nie na miejscu, biorąc pod uwagę, iż akcja gry toczy się w latach 90. XX wieku.

Osiem gwiazdek i Bestia z Wadowic

Oczywiście elementy, o których mówimy, nie są rzucane graczowi w twarz. Pojawiają się subtelnie. W miejscu, na które większość graczy nawet nie zwróci uwagi. Są zaledwie graffiti, napisami wydrapanymi na murze jednej z lokacji w The Medium. Są niewielkie, lecz jakże symboliczne.

W pierwszej kolejności gracze spostrzegli charakterystyczny znak ośmiu gwiazdek, który kojarzony jest dziś przede wszystkim ze Strajkiem Kobiet 2020 w Polsce. O ile dla zagranicznych graczy prawdopodobnie nie będą one miały żadnego znaczenia, tak niemal każdy Polak będzie doskonale wiedział, co oznaczają.

Zaraz obok gwiazdek znajduje się wydrapany tytuł pewnego filmiku, który swego czasu okrył się sławą (i niesławą) w serwisie YouTube. Wideo pod tytułem Bestia z Wadowic było satyrycznym ukazaniem postaci Jana Pawła II, w którym Karol Wojtyła miał być seryjnym mordercą pochodzącym z Wadowic. Dziś już oczywiście owego filmu na YouTube nie znajdziemy, ale jeśli ktoś poszuka głębiej, to znajdzie.

Co na to twórcy?

Po znalezieniu easter eggów nawiązujących do współczesnych wydarzeń w Polsce gracze oczywiście pochwalili się swoimi odkryciami w Internecie. Odpowiedź twórców jest co najmniej zaskakująca.

Większość z nas w firmie dowiedziała się o tym fakcie z internetu. W Bloober Team pracuje ponad 100 osób – o różnych poglądach politycznych czy religijnych. Jako firma mamy zasadę tolerancji w stosunku do wszystkich bez względu na ich spojrzenie na świat i nie bawimy się w politykę. Błąd zostanie naprawiony w kolejnym updacie - komentuje sytuację Bloober Team.

Oczywiście usunięcie z gry owych nawiązań bardzo mocno kojarzy się z cenzurą, więc w sieci rozgorzały dyskusje na temat potencjalnej ingerencji polskiego rządu w treść The Medium. Internauci zastanawiają się również nad tym, czy deklaracja o niewiedzy większości zespołu o owych elementach jest prawdziwa. Jedno jest pewne - usuwając zawartość Bloober Team upewnił się, że o incydencie usłyszą również ci, którzy nie wiedzieli o istnieniu takiej gry, jak The Medium. A wszystko dzięki polityce! 

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

  • Japończycy rzucili się na dostawę PS5. Sklep zamknięto pod naporem wściekłego tłumu

  • Deficyt kart graficznych zbiera żniwo. Dochód z odsprzedaży przekracza 200 mln złotych

  • Techgame Newsy. Podsumowanie tygodnia

Podobne artykuły

play at home

Gry

Darmowe gry od Sony. Gigant przeznacza miliony dolarów na pomoc

Czytaj więcej >
Team Fortress 2

Gry

Zmarł Rick May - głos Żołnierza z Team Fortress 2

Czytaj więcej >
valorant

Gry

Valorant powoduje spadki płynności w innych grach. Riot się tłumaczy

Czytaj więcej >
crysis

Gry

Crysis Remaster czy nowa część? Powstawanie gry niemal pewne

Czytaj więcej >
the pope

Gry

Polskie studio zapowiada kontrowersyjny tytuł. Symulator papieża już w wkrótce

Czytaj więcej >
podpalil komputer na wizji

Gry

Pechowa transmisja na żywo. Podpalił komputer podczas składania

Czytaj więcej >