Toyta Land Cruiser na pustkowiach Islandii.
Źródło: Pikist

Samochody to za mało. Toyota rusza na podbój kosmosu

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
31 Sierpnia 2020

Toyota i Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) dołączają do wyścigu o eksplorację Księżyca. Producent samochodów z Kraju Kwitnącej Wiśni stworzył swój własny pojazd księżycowy.

Japonia na rynku kosmicznym uaktywniła się już jakiś czas temu. Niedawno Japończycy przeprowadzili misję, w której zbombardowali planetoidę, która potencjalnie zagrażała Ziemi, teraz rozpoczęli intensywne przygotowania do kolonizacji Srebrnego Globu.

Nietypowa współpraca z Toyotą

Amerykańska Agencja Kosmiczna coraz bliżej współpracuje z kosmiczną firmą Elona Muska, czyli SpaceX (do którego należy również Tesla, produkująca elektryczne samochody). Podobną ścieżkę postanowiła obrać Japońska Agencja Kosmiczna, która niedawno zleciła japońskiemu producentowi samochodów, Toyota, zaprojektowanie i zbudowanie księżycowego pojazdu, którym ich astronauci będą mogli przemieszczać się na duże odległości po powierzchni Srebrnego Globu. Projektanci z Toyoty wzięli sprawę na poważnie i stworzyli prawdziwą bazę kosmiczną na kołach.

Konflikt USA z Chinami się pogłębia. Państwo Środka ze zdecydowaną odpowiedziąKonflikt USA z Chinami się pogłębia. Państwo Środka ze zdecydowaną odpowiedziąCzytaj dalej

Kosmiczny samochód jak dom. Toyota się spisała

Zaprojektowany przez Toyotę pojazd robi ogromne wrażenie. Jest to sześciokołowiec, na którym czterech astronautów będzie miało możliwość korzystania z 13 metrów kwadratowych przestrzeni życiowej. Sam pojazd będzie dysponował zasięgiem 10 000 km, a na pokładzie będą panowały warunki umożliwiające przebywanie w nim bez skafandrów ochronnych i zostanie on wyposażony w zaawansowany system podtrzymywania życia.

Czesi i Niemcy protestują. Chcą wstrzymania wydobycia węgla w PolsceCzesi i Niemcy protestują. Chcą wstrzymania wydobycia węgla w PolsceCzytaj dalej

Lunar Cruiser jeszcze w tej dekadzie

Ponadto samochód będzie mógł poruszać się dzięki ogniwom paliwowym oraz energii słonecznej. Toyota od lat rozwija obydwie technologie, nie dziwi więc fakt, że producent zdecydował się na to rozwiązanie, z resztą na Księżyciu nie brakuje ani energii słonecznej, ani wodoru, więc takie rozwiązanie jest jak najabrdziej logiczne. Japończycy planują wyprawę na Księżyc pod koniec lat 20. XXI wieku. Właściciele firmy zadecydowali o nazwaniu swojego księżycowego pojazdu w nawiązaniu do popularnej serii ich samochodów terenowych, a więc modelu Land Cruiser. Księżycowa Toyota będzie więc nosiła nazwę Lunar Cruiser.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Absurdalne nagranie. Wjechał traktorem na najsłynniejszy tor wyścigowy świata
  2. Konflikt USA z Chinami się pogłębia. Państwo Środka ze zdecydowaną odpowiedzią
  3. Czesi i Niemcy protestują. Chcą wstrzymania wydobycia węgla w Polsce
  4. Atomowa forteca ZSRR. K-278 Komsomolec miał być nuklearną dumą, ale zatonął

Następny artykuł