Techgame.pl > Gry > Pamiętacie jeszcze Pac-Mana? Kultowa gra skończyła w tym roku 40 lat
Kuba Wieloch
Kuba Wieloch 19.03.2022 05:22

Pamiętacie jeszcze Pac-Mana? Kultowa gra skończyła w tym roku 40 lat

Pac-man
wikimedia.com

Pac-Man jest tytułem wyjątkowym. Nawet jeśli ktoś broni się rękoma i nogami to musi znać tę grę. Żółta buźka, której jedynym celem życiowym jest jedzenie i uciekanie przed duszkami, zapisała się w pamięci wszystkich graczy i niegraczy.

Każdy zna Pac-Mana

Gra Pak-Man została stworzona w 1980 roku przez japońskie studio Namco. Tytuł był rozwijany prawie w całości przez jedną osobę - Tōru Iwatani, który jest nazywany ojcem Pak-Mana. Co ciekawe oryginalnie tytuł w Japonii wymawiano Pakku-man i był on zainspirowany onomatepoiczną frazu paku-paku taberu, co w przełożeniu na język polski może oznacza mniej więcej "jeść kłapiąc ustami". Później Iwatani postanowił zmienić nazwę gry na Puck Man.Warto tu wspomnieć, że ten tytuł nie przyjął się w krajach anglojęzycznych, ze względu na podobnie brzmiące przekleństwo. Dlatego też zdecydowano się na tytuł Pac-man, który jest zbliżony do oryginalnej nazwy gry.

Rozgrywka

Rozgrywka jest niezwykle prosta, a równoczesnie wymagająca. Gracz wciela się w zółtą kulkę (tutułowego Pac-Mana) i przemierza wielopoziomowe labirynty pełne białych kulek. Warunkiem przejścia poziomu jest zjedzenie ich wszystkich. Należy również unikać czterech duszków w różnyh kolorach, które stanowią dla gracza śmiertelne zagrożenie. Przewrotnośc gry polega na dodatkowej mechanice. Gdy gracz zje dodatkowo, większą kulkę Pac-Man staje się na chwilę nieśmiertelny i może zjadać również duszki, które gwarantują dodatkowe punkty.Co prawda wszystkie poziomy planszy wyglądają identycznie, jednakże żeby gra nie była zbyt powtarzalna i nudząca, zmienia się stale poziom trudności. Pojawiają się nowe bonusowe symbole, zwiększa się prędkośc duszków, a wzmocnienia trwają coraz krócej.

Rekord świata

Warto również wspomnieć, że rekord świata w Pac-Manie padł w 1999 roku i nie może być już pobity, gdyż gracz zebrał maksymalną ilość punktów. Dokonał tego Billy Mitchell, zdobywając 3 333 360 punktów, grając bez przerwy przez 6 godzin. Niezwykłym jest fakt, że Mitchell podczas bicia rekordu zjadł wszystkie kulki, specjalne kulki, wszystkie przestraszone duszki i premie z owoców, nie tracąc przy okazji ani jednego życia.

Multiplatformowy sukces

Początkowo Pac-Mana wydano na automaty do gier, stopniowo jednak, tyytuł zostawał konwertowany na platformy: Atari 2600, Commodore 64, Intellivision, Sega Game Gear, NES, SNES, Gameboy, PC i inne. W 2016 wydano konsolę NES Classic Edition, zawierającą fabrycznie zainstalowaną wersję Pac-Manaźródło: wikipedia.pl

Powiązane