Techgame.pl
Fragment filmu, pt. Mysterious fireball lights up sky over Japan

YouTube/What's New - Weather Channel

Meteor eksplodował nad Japonią. Całe niebo się rozświetliło

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

29 listopada doszło do niezwykle spektakularnego i niebezpiecznego zjawisko nad jednym z japońskich miast. Nocne niebo nagle się rozświetliło, a powodem takiego zjawiska był eksplodujący nad Japonią meteor.

Japończycy byli w szoku po tym jak 29 listopada w godzinach porannych niebo nad jednym z miast rozświetliło się z niesamowitą mocą. Odpowiedzialny za to był meteor, który spalił się, a następnie eksplodował w atmosferze nad Krajem Kwitnącej Wiśni. Japońskie media oszalały na punkcie tego zjawiska.

Kosmiczny bolid

Mianem “bolidu” określane są meteory charakteryzujące się jasnością większą niż -4m. Obiekty tego typu są więc jaśniejsze od Wenus. Zjawisko jest niezwykle rzadkie, ponieważ meteor, który spala się w atmosferze musi być znacznie większy niż standardowe obiekty, które mają średnicę kilku centymetrów.

Bolid wchodząc w ziemską atmosferę przy prędkości kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu kilometrów na sekundę rozgrzewa się do temperatury kilku tysięcy stopni. Dzieje się tak, ponieważ powietrze przed czołem meteoru ulega silnemu sprężeniu. Bolid zaczyna świecić niezwykle jasnym światłem, a jego przelotowi towarzyszy donośny, dudniący dźwięk.

Chociaż zazwyczaj bolidy towarzyszą przelotom rojów meteorytów, np. Perseidów lub Geminidów, to czasami zdarza się również, że pojawiają się one znienacka jako pojedyncze przypadki. Jeżeli bolid jest wystarczająco duży, to może się nie spalić w całości w atmosferze i spaść na Ziemię w postaci meteorytu.

Meteoryt jasny, jak Księżyc w pełni

Dyrektor Miejskiego Planetarium Akashi w Prefekturze Hyogo, Takeshi Inoue, podkreślił, że bolid zarejestrowany nad Japonią ostatniej nocy był wyjątkowy pod względem jasności. "Uważamy, że ostatni błysk światła był tak jasny, jak Księżyc w pełni" - mówił, dodając jednocześnie, że jest to niezwykle rzadkie zjawisko.

Meteor zarejestrowało wiele kamer, najpopularniejsze nagranie pochodzi ze smartfona Japończyka zamieszkującego Prefekturę Gifu. Również użytkownicy Twittera opisywali zaobserwowane zjawisko. Jeden z obserwatorów tłumaczył, że przelotowi bolidu towarzyszył głośny, dudniący dźwięk a niebo przez moment było jasne jak w dzień.

Japońskie media oszalały na punkcie tego niezwykle imponującego zjawiska, bolidy rzadko kiedy udaje się udokumentować na kamerze, a w tym przypadku pojawiło się bardzo wiele nagrań eksplozji i rozświetlenia. Naukowcy będą teraz poszukiwać pozostałości po meteorze.

Coraz więcej obserwacji

Jak informuje Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii, każdego miesiąca da się zaobserwować przynajmniej kilka podobnych kul ognia nad japońskim niebem, rzadko kiedy są jednak tak spektakularne.

W ostatnim czasie głośno było po przelocie bolidu nad Tokio. Miało to miejsce w lipcu 2020 roku, obiekt poruszał się on z południowego zachodu na północny wschód, był niezwykle jasny, a jego fragmenty odnaleziono nawet w sąsiadującej z Tokio, Prefekturze Chiba.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >