Fragment filmu, pt. Mysterious fireball lights up sky over Japan
Źródło: YouTube/What's New - Weather Channel

Meteor eksplodował nad Japonią. Całe niebo się rozświetliło

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Listopada 2020

29 listopada doszło do niezwykle spektakularnego i niebezpiecznego zjawisko nad jednym z japońskich miast. Nocne niebo nagle się rozświetliło, a powodem takiego zjawiska był eksplodujący nad Japonią meteor.

Japończycy byli w szoku po tym jak 29 listopada w godzinach porannych niebo nad jednym z miast rozświetliło się z niesamowitą mocą. Odpowiedzialny za to był meteor, który spalił się, a następnie eksplodował w atmosferze nad Krajem Kwitnącej Wiśni. Japońskie media oszalały na punkcie tego zjawiska.

Przechadzali się po parku i nagle zapadła się ziemia. Zamarli gdy zobaczyli, co jest w tuneluPrzechadzali się po parku i nagle zapadła się ziemia. Zamarli gdy zobaczyli, co jest w tuneluCzytaj dalej

Kosmiczny bolid

Mianem “bolidu” określane są meteory charakteryzujące się jasnością większą niż -4m. Obiekty tego typu są więc jaśniejsze od Wenus. Zjawisko jest niezwykle rzadkie, ponieważ meteor, który spala się w atmosferze musi być znacznie większy niż standardowe obiekty, które mają średnicę kilku centymetrów.

Bolid wchodząc w ziemską atmosferę przy prędkości kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu kilometrów na sekundę rozgrzewa się do temperatury kilku tysięcy stopni. Dzieje się tak, ponieważ powietrze przed czołem meteoru ulega silnemu sprężeniu. Bolid zaczyna świecić niezwykle jasnym światłem, a jego przelotowi towarzyszy donośny, dudniący dźwięk.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Chociaż zazwyczaj bolidy towarzyszą przelotom rojów meteorytów, np. Perseidów lub Geminidów, to czasami zdarza się również, że pojawiają się one znienacka jako pojedyncze przypadki. Jeżeli bolid jest wystarczająco duży, to może się nie spalić w całości w atmosferze i spaść na Ziemię w postaci meteorytu.

Nie żartujemy. Cyberpunk 2077 będzie do kupienia w najpopularniejszej sieci sklepów spożywczychNie żartujemy. Cyberpunk 2077 będzie do kupienia w najpopularniejszej sieci sklepów spożywczychCzytaj dalej

Meteoryt jasny, jak Księżyc w pełni

Dyrektor Miejskiego Planetarium Akashi w Prefekturze Hyogo, Takeshi Inoue, podkreślił, że bolid zarejestrowany nad Japonią ostatniej nocy był wyjątkowy pod względem jasności. "Uważamy, że ostatni błysk światła był tak jasny, jak Księżyc w pełni" - mówił, dodając jednocześnie, że jest to niezwykle rzadkie zjawisko.

Meteor zarejestrowało wiele kamer, najpopularniejsze nagranie pochodzi ze smartfona Japończyka zamieszkującego Prefekturę Gifu. Również użytkownicy Twittera opisywali zaobserwowane zjawisko. Jeden z obserwatorów tłumaczył, że przelotowi bolidu towarzyszył głośny, dudniący dźwięk a niebo przez moment było jasne jak w dzień.

Japońskie media oszalały na punkcie tego niezwykle imponującego zjawiska, bolidy rzadko kiedy udaje się udokumentować na kamerze, a w tym przypadku pojawiło się bardzo wiele nagrań eksplozji i rozświetlenia. Naukowcy będą teraz poszukiwać pozostałości po meteorze.

iPhone z ogromną luką w bezpieczeństwie. Można zupełnie stracić kontrolę nad telefonemiPhone z ogromną luką w bezpieczeństwie. Można zupełnie stracić kontrolę nad telefonemCzytaj dalej

Coraz więcej obserwacji

Jak informuje Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii, każdego miesiąca da się zaobserwować przynajmniej kilka podobnych kul ognia nad japońskim niebem, rzadko kiedy są jednak tak spektakularne.

W ostatnim czasie głośno było po przelocie bolidu nad Tokio. Miało to miejsce w lipcu 2020 roku, obiekt poruszał się on z południowego zachodu na północny wschód, był niezwykle jasny, a jego fragmenty odnaleziono nawet w sąsiadującej z Tokio, Prefekturze Chiba.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Przed wojną kosztowały 8 groszy, dziś można dostać za nie fortunę. Lepiej odkurz rodzinne pamiątki
  2. Udała, że zasnęła. Jej golden retriever zrobił coś niesamowitego
  3. NASA już niedługo wyląduje na Marsie. Wszystko, co należy wiedzieć o misji łazika Perseverance
  4. Nieoficjalnie: iPhone 13 bez żadnych portów. Apple pracuje nad rewolucyjną technologią
  5. Koniec Układu Słonecznego szybciej niż się spodziewaliśmy. Naukowcy byli w błędzie
  6. Dziewczyna Milika bez ubrań przed tysiącami Polaków. Gorące zdjęcie (FOTO 18+)
  7. Znane marki znikają z Warszawy. Tych sklepów już nie odwiedzisz

Następny artykuł