SkyDrive japoński latający samochód podczas testów.
Źródło: Materiały prasowe

Pierwszy latający samochód wzbił się w powietrze [wideo]

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Sierpnia 2020

Japoński startup SkyDrive przeprowadził pierwsze powietrzne testy swojego latającego samochodu. W zeszły piątek firma poinformowała, że ich samochód z powodzeniem wzbił się w powietrze.

O latającym samochodzie rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni informowaliśmy już wcześniej, na początku tego miesiąca. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło, a najważniejsza zmiana dotyczy tego, że SkyDrive przeprowadził pierwszy, i co najważniejsze, udany lot z ludzkim pilotem.

Wizje przyszłości się spełniają

W różnego rodzaju książkach, filmach i grach, które traktują o przyszłości, nieodłącznym fragmentem takich wizji są latające pojazdy, którymi ludzkość porusza się w taki sam sposób, w jaki dzisiaj podróżujemy samochodami. Dotychczas technologia ta pozostawała jedynie w sferze marzeń, z pojedynczymi małymi projektami, które nie wzbudzały zbyt dużego zainteresowania poważnych przedsiębiorców. Obecnie na światowym rynku działa przynajmniej kilka firm, które opracowują swoje wersje latających “samochodów”.

Przyszłość nadchodzi. Latające samochody działają

SD-03 to nazwa pierwszego japońskiego, latającego samochodu. Jego testy odbyły się w bazie SkyDrive niedaleko Toyota City. Co prawda nazwa samochód jest tu użyta trochę nad wyraz, ponieważ pojazd bardziej przypomina drona. Posiada on cztery wirniki usytuowane po bokach kokpitu, które pozwalają pilotowi na wznoszenie się i latanie po okolicy. W ramach testów pilot SD-03 wzbił się na około 2 metry i latał po specjalnie zaprojektowanej klatce bezpieczeństwa.

Jak potężny był huragan Laura? Odwrócił bieg rzeki w TeksasieJak potężny był huragan Laura? Odwrócił bieg rzeki w TeksasieCzytaj dalej

Inni też pracują nad swoimi latającymi samochodami

Nie tylko Japończycy skrzętnie pracują nad opracowanie swojego własnego latającego pojazdu. Za naszą zachodnią granicą działa firma Lilium, której maszyna bardziej przypominająca malutki samolot niż samochód również powoli wchodzi w fazę testów. Lilium Jet jest wyposażony w aż 36 silników elektryczno-odrzutowych, które pozwalają na rozwinięcie prędkości nawet do 300 km/h. W Kalifornii z kolei swój pojazd latający opracowuje firma Joby Aviation. Firma zajmuje się awiacją od 2009 roku, a w 2020 roku potwierdziła współpracę z Toyotą, dzięki której kalifornijski producent stworzyć ma duży latający samochód, który będzie produkowany w Stanach Zjednoczonych.

We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćWe wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćCzytaj dalej

Poniżej możecie zobaczyć pierwsze powietrzne testy japońskiego samochodu latającego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Japonia z początków ubiegłego wieku. Niesamowite nagrania z Kraju Kwitnącej Wiśni
  2. We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwować
  3. Jak potężny był huragan Laura? Odwrócił bieg rzeki w Teksasie
  4. Bill Gates w zupełnie nowej roli. Świetna przemiana miliardera [wideo]

Następny artykuł