Techgame.pl
SkyDrive japoński latający samochód podczas testów.

Materiały prasowe

Pierwszy latający samochód wzbił się w powietrze [wideo]

30 Sierpnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Japoński startup SkyDrive przeprowadził pierwsze powietrzne testy swojego latającego samochodu. W zeszły piątek firma poinformowała, że ich samochód z powodzeniem wzbił się w powietrze.

O latającym samochodzie rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni informowaliśmy już wcześniej, na początku tego miesiąca. Od tego czasu jednak sporo się zmieniło, a najważniejsza zmiana dotyczy tego, że SkyDrive przeprowadził pierwszy, i co najważniejsze, udany lot z ludzkim pilotem.

Wizje przyszłości się spełniają

W różnego rodzaju książkach, filmach i grach, które traktują o przyszłości, nieodłącznym fragmentem takich wizji są latające pojazdy, którymi ludzkość porusza się w taki sam sposób, w jaki dzisiaj podróżujemy samochodami. Dotychczas technologia ta pozostawała jedynie w sferze marzeń, z pojedynczymi małymi projektami, które nie wzbudzały zbyt dużego zainteresowania poważnych przedsiębiorców. Obecnie na światowym rynku działa przynajmniej kilka firm, które opracowują swoje wersje latających “samochodów”.

Przyszłość nadchodzi. Latające samochody działają

SD-03 to nazwa pierwszego japońskiego, latającego samochodu. Jego testy odbyły się w bazie SkyDrive niedaleko Toyota City. Co prawda nazwa samochód jest tu użyta trochę nad wyraz, ponieważ pojazd bardziej przypomina drona. Posiada on cztery wirniki usytuowane po bokach kokpitu, które pozwalają pilotowi na wznoszenie się i latanie po okolicy. W ramach testów pilot SD-03 wzbił się na około 2 metry i latał po specjalnie zaprojektowanej klatce bezpieczeństwa.

Inni też pracują nad swoimi latającymi samochodami

Nie tylko Japończycy skrzętnie pracują nad opracowanie swojego własnego latającego pojazdu. Za naszą zachodnią granicą działa firma Lilium, której maszyna bardziej przypominająca malutki samolot niż samochód również powoli wchodzi w fazę testów. Lilium Jet jest wyposażony w aż 36 silników elektryczno-odrzutowych, które pozwalają na rozwinięcie prędkości nawet do 300 km/h. W Kalifornii z kolei swój pojazd latający opracowuje firma Joby Aviation. Firma zajmuje się awiacją od 2009 roku, a w 2020 roku potwierdziła współpracę z Toyotą, dzięki której kalifornijski producent stworzyć ma duży latający samochód, który będzie produkowany w Stanach Zjednoczonych.

Poniżej możecie zobaczyć pierwsze powietrzne testy japońskiego samochodu latającego.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >