Techgame.pl
Wizualizacja lądowania sondy kosmicznej na powierzchni Marsa.

needpix

Mars w jakości 8K. Japończycy pokażą Czerwoną Planetę jakiej nie znamy

14 Września 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

Rozwój kosmicznej technologii nie przestaje zachwycać. Jeszcze 50 lat temu sprzęt służący do eksploracji kosmosu miał słabszą moc obliczeniową niż nasze obecne telefony, teraz ludzkość przymierza się do kolonizacji innych planet.

Jedną z agencji kosmicznych, które w ostatnim czasie mocno przyspieszyły prace nad eksploracją kosmosu jest JAXA, czyli Japońska Agencja Kosmiczna. Naukowcy z Kraju Kwitnącej Wiśni pracują nad księżycowym pojazdem (za który odpowiadają inżynierowie z Toyoty), a po cichu zaczynają przygotowywać się również do własnej misji na Marsa.

Technologiczny rozwój z kosmosu. Mars na wyciągnięcie obiektywu

Do niedawna, zdjęcia obcych planet nie zachwycały. Były nieostre, ziarniste i mało atrakcyjne. Dzięki rozwojowi technologii i coraz większej liczbie wysyłanych w przestrzeń kosmiczną sond, jesteśmy w stanie robić zdjęcia w lepszej jakości, dzięki którym otaczający nas wszechświat staje się bardziej zrozumiały i piękniejszy. Do ideału jest jednak daleko, ale naukowcy z Japońskiej Agencji Kosmicznej oraz tamtejszej telewizji NHK chcą to zmienić wysyłając w kierunku Marsa kamerę rejestrującą obraz w jakości 8K.

Mars w jakości 8K

Na 2024 rok Japończycy zaplanowali start swojej misji kosmicznej wycelowanej w Marsa. Na Czerwoną Planetę wystrzelona ma zostać sonda kosmiczna MMX (Martian Moons eXploration), na pokładzie której znajdzie się kamera 8K “Super Hi-Vision Camera”. Jej zadaniem będzie obserwacja i fotografowanie zarówno Marsa, jak i jego księżyców. Sama sonda ma wylądować również na powierzchni jednego z księżyców Marsa – Fobosie – w celu pobrania próbek z jego powierzchni. Badania te będą miały na celu ustalenie genezy powstania marsjańskich księżyców. Sonda ma wrócić na Ziemię w lipcu 2029 roku i wtedy zobaczymy całościowe fotografie w niezwykle wysokiej jakości 8K. Na efekty pracy superzaawansowanej kamery nie będziemy musieli jednak czekać aż do końca lat 20. XXI wieku.

Kto podłączy Internet w kosmosie?

Jako że w kosmosie nie stworzyliśmy jeszcze szybkiej i niezawodnej infrastruktury doprowadzającej Internet, to przesyłanie jakichkolwiek danych jest dosyć problematyczne. Zdjęcia w jakości 8K ważą bardzo dużo i dlatego nie będą one wysyłane w całości. Na Ziemię dotrą one w częściach, a na miejscu odpowiedni naukowcy “poskładają je w jedną całość”. Oryginalne ujęcia ujrzymy dopiero po powrocie sondy na Ziemię, jednak wcześniej będziemy mieć wgląd we fragmentaryczne fotografie Czerwonej Planety i jej księżyców.

Podobne artykuły

Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >
Smart

Technologie

Bielizna monitorująca nasz organizm. Inteligentne majtki wchodzą na rynek

Czytaj więcej >
Oculus Quest 2

Technologie

Gogle Oculus Quest 2 bez obowiązkowej integracji z Facebookiem. Prywatność jednak kosztuje

Czytaj więcej >
Mars

Technologie

Znamy datę lądowania nowego łazika na Marsie. Chiny idą jak burza

Czytaj więcej >