satelita
Źródło: Pixabay

Japończycy chcą stworzyć "ekologiczne" satelity. Powstaną z drewna

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Grudnia 2020

Nad naszymi głowami lata coraz więcej kosmicznych śmieci. Japońscy naukowcy chcą temu przeciwdziałać. Ich pomysł zakłada znalezienie najlepszego drewna do wybudowania drewnianego satelity. Ten nie pozostawiłby po sobie śladu w kosmosie.

  • Japończycy zamierzają pracować na drewnianymi satelitami
  • Pomogłoby to rozwiązać problem z coraz większa liczbą kosmicznych śmieci
  • Aktualnie powstają różne koncepcje radzenia sobie ze sporym problemem

Zaledwie paręnaście lat temu mało kto interesował się klimatem, zanieczyszczeniami, a już w ogóle jeżeli chodzi o kosmiczne śmieci. Trend ten na szczęście się zmienia i być może doczekamy się istotnego przełomu w tej kwestii.

Japoński drewniany satelita

Nie da się ukrywać, że kosmiczne śmieci to olbrzymi problem dla ludzkości - nie tylko utrudniają obserwacje kosmiczne, stanowią zagrożenie dla astronautów i ludzi na Ziemi, ale są kolejnym już, tym razem typowo kosmicznym zanieczyszczeniem. Przeciwdziałać temu zjawisku chcą Japończycy.

Badacze z firmy Sumitomo Forestry wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Kioto postanowili rozwiązać problem pozostawiania na orbicie okołoziemskiej śmieci przez ludzi. Te w znacznym stopniu składają się z nieużywanych już satelit, które zderzając się ze sobą stwarzają kolejne odpadki.

Japończycy wpadli na pomysł wykorzystania... drewna w budowie satelitów. W ten sposób urządzenie to mogłoby w pełnić zostać spalone podczas ponownego przechodzenia przez atmosferę bez tworzenia się szkodliwych związków. Nie ukrywajmy, że pomysł brzmi świetnie ale de facto nie ograniczyłby jakoś bardzo liczby śmieci w kosmosie.

Walka z zanieczyszczeniami

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że wszystkie satelity, które ponownie wchodzą w ziemską atmosferę, palą się i tworzą drobne cząsteczki tlenku glinu, które będą unosić się w górnej atmosferze przez wiele lat   - stwierdził Takao Doi, profesor na Uniwersytecie w Kioto w rozmowie z BBC.

Oznacza to, że ciekawy pomysł Japończyków nie tylko pozwoliłby na sprawniejszą utylizację kosmicznych odpadów, ale też w skutek ich pozbywania się nie tworzyłoby się aż tyle niebezpiecznych związków. Tylko zaraz - jakie drewno jest w stanie przetrwać w przestrzeni kosmicznej?

W tym celu mają zostać wysłane w przestrzeń kosmiczną sondy z różnymi rodzajami drewna, co ma pomóc wybrać to najwłaściwsze do skonstruowania przełomowego satelity. Sumitomo Forestry skupić się ma na opracowaniu drewna odpornego na światło słoneczne i regularne zmiany temperatury.

Problem jest naprawdę spory

Rozwiązanie Japończyków brzmi więc świetnie w kontekście przyszłych technologii zdolnych do bardziej przyjaznego środowisku przeprowadzaniu kosmicznych misji. Aktualnie jednak potrzeba też sposobu, który pozwoli na sprawniejszą utylizację kosmicznych śmieci i wszystko wskazuje na to, że taki właśnie jest opracowywany.

Cały problem z zanieczyszczeniami wokół Ziemi jest olbrzymi - na orbicie znajduje się obecnie około 6 tysięcy satelitów z czego nawet 60 procent jest nieaktywnych. Te się ze sobą ścierają, wchodzą w atmosferę czy zderzają z kosmicznymi skałami generując jeszcze więcej odpadków.

Następny artykuł