Techgame.pl
satelita

Pixabay

Japończycy chcą stworzyć "ekologiczne" satelity. Powstaną z drewna

30 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Nad naszymi głowami lata coraz więcej kosmicznych śmieci. Japońscy naukowcy chcą temu przeciwdziałać. Ich pomysł zakłada znalezienie najlepszego drewna do wybudowania drewnianego satelity. Ten nie pozostawiłby po sobie śladu w kosmosie.

  • Japończycy zamierzają pracować na drewnianymi satelitami

  • Pomogłoby to rozwiązać problem z coraz większa liczbą kosmicznych śmieci

  • Aktualnie powstają różne koncepcje radzenia sobie ze sporym problemem

Zaledwie paręnaście lat temu mało kto interesował się klimatem, zanieczyszczeniami, a już w ogóle jeżeli chodzi o kosmiczne śmieci. Trend ten na szczęście się zmienia i być może doczekamy się istotnego przełomu w tej kwestii. 

Japoński drewniany satelita

Nie da się ukrywać, że kosmiczne śmieci to olbrzymi problem dla ludzkości - nie tylko utrudniają obserwacje kosmiczne, stanowią zagrożenie dla astronautów i ludzi na Ziemi, ale są kolejnym już, tym razem typowo kosmicznym zanieczyszczeniem. Przeciwdziałać temu zjawisku chcą Japończycy. 

Badacze z firmy Sumitomo Forestry wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Kioto postanowili rozwiązać problem pozostawiania na orbicie okołoziemskiej śmieci przez ludzi. Te w znacznym stopniu składają się z nieużywanych już satelit, które zderzając się ze sobą stwarzają kolejne odpadki. 

Japończycy wpadli na pomysł wykorzystania... drewna w budowie satelitów. W ten sposób urządzenie to mogłoby w pełnić zostać spalone podczas ponownego przechodzenia przez atmosferę bez tworzenia się szkodliwych związków. Nie ukrywajmy, że pomysł brzmi świetnie ale de facto nie ograniczyłby jakoś bardzo liczby śmieci w kosmosie. 

Walka z zanieczyszczeniami

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem, że wszystkie satelity, które ponownie wchodzą w ziemską atmosferę, palą się i tworzą drobne cząsteczki tlenku glinu, które będą unosić się w górnej atmosferze przez wiele lat   - stwierdził Takao Doi, profesor na Uniwersytecie w Kioto w rozmowie z BBC. 

Oznacza to, że ciekawy pomysł Japończyków nie tylko pozwoliłby na sprawniejszą utylizację kosmicznych odpadów, ale też w skutek ich pozbywania się nie tworzyłoby się aż tyle niebezpiecznych związków. Tylko zaraz - jakie drewno jest w stanie przetrwać w przestrzeni kosmicznej? 

W tym celu mają zostać wysłane w przestrzeń kosmiczną sondy z różnymi rodzajami drewna, co ma pomóc wybrać to najwłaściwsze do skonstruowania przełomowego satelity. Sumitomo Forestry skupić się ma na opracowaniu drewna odpornego na światło słoneczne i regularne zmiany temperatury. 

Problem jest naprawdę spory

Rozwiązanie Japończyków brzmi więc świetnie w kontekście przyszłych technologii zdolnych do bardziej przyjaznego środowisku przeprowadzaniu kosmicznych misji. Aktualnie jednak potrzeba też sposobu, który pozwoli na sprawniejszą utylizację kosmicznych śmieci i wszystko wskazuje na to, że taki właśnie jest opracowywany

Cały problem z zanieczyszczeniami wokół Ziemi jest olbrzymi - na orbicie znajduje się obecnie około 6 tysięcy satelitów z czego nawet 60 procent jest nieaktywnych. Te się ze sobą ścierają, wchodzą w atmosferę czy zderzają z kosmicznymi skałami generując jeszcze więcej odpadków.

Artur Łokietek

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe

Technologie

Najprzydatniejsze skróty klawiszowe w systemie Windows 10

Czytaj więcej >
Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Technologie

Jak przywrócić system Windows 10 do stanu początkowego?

Czytaj więcej >
Rakieta Długi Marsz 5B

Technologie

Chińska rakieta poza kontrolą. Wrak za kilkanaście dni spadnie na Ziemię

Czytaj więcej >
Astronauci na ISS

Technologie

Załoga misji Crew-1 powróciła na Ziemię. Wielki sukces SpaceX i NASA

Czytaj więcej >
London City Airport

Technologie

London City Airport wprowadza rewolucyjną technologię. Pierwsze duże lotnisko z cyfrową wieżą kontroli

Czytaj więcej >
Smartfon Cat S42 H+

Technologie

Idealne w czasie pandemii. Antybakteryjne smartfony już w sklepach

Czytaj więcej >