Techgame.pl
Gwint: Wiedźmińska Gra Karciana

igdb.com

Kod źródłowy Gwinta krąży na Twitterze. CD Projekt rozpoczyna walkę z nielegalnym procederem

23 Lutego 2021

(Ostatnia zmiana: 16 Stycznia 2022)

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Atak hakerski na CD Projekt RED zbiera żniwo. Na Twitterze zaczęły pojawiać się wpisy zawierające linki do wykradzionych danych. Polski producent rozpoczął walkę z nielegalnym rozpowszechnianiem jego danych. W ruch poszła niesławna amerykańska ustawa DMCA

  • Na Twitterze pojawiają się pliki z kodem źródłowym Gwinta

  • CD Projekt RED reaguje, powołując się na ustawę DMCA\

  • Tweety rozpowszechniające skradzione pliki są na bieżąco usuwane

W wyniku ataku hakerskiego z początku bieżącego miesiąca polska firma CD Projekt RED została okradziona z kodów źródłowych gier Cyberpunk, Wiedźmin 3, Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści oraz Gwint. Pierwsze trzy produkcje zostały prawdopodobnie sprzedane na aukcji za miliony dolarów, podczas gdy kod źródłowy Gwinta pojawił się na co najmniej dwóch znanych forach hakerskich

CD Projekt RED walczy z rozpowszechnianiem kodu źródłowego Gwinta

O ile nie wiemy, jak wygląda obecnie kwestia kodu Gwinta na forach hakerskich (organizacje zajmujące się monitorowaniem darknetu milczą na ten temat), o tyle na Twitterze zaczęło pojawiać się coraz więcej postów zawierających linki do pliku torrent, zawierającego wykradziony kod źródłowy.

Sytuacja jest bardzo nie na rękę z CD Projektowi. Trudno się więc dziwić, że polski developer postanowił rozpocząć czynną walkę z rozpowszechnianiem kodu źródłowego jego gry. Coraz więcej użytkowników udostępniających nielegalne pliki zobaczyło na swoich kontach informację o usunięciu tweeta z powodu naruszenia praw autorskich.

Na Twitterze pojawiły się linki do danych skradzionych w ataku hakerskim

Ponieważ Twitter jest firmą z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, podlega on pod amerykańskie prawo. Z tego faktu skwapliwie skorzystał CD Projekt RED, zgłaszając roszczenia co do tweetów zawierających plik z kodem źródłowym Gwinta. Serwis nie miał innej możliwości - musiał usunąć wpisy użytkowników rozpowszechniających nielegalnie zdobyte dane.

CD Projekt RED nie jest jedyną firmą korzystającą z prawa Digital Millenium Copyright Act (DMCA), które obowiązuje już od 1998 roku. Pozwala ono na zgłoszenie odpowiednich roszczeń do nielegalnie rozpowszechnianych plików, co skutkuje usunięciem treści naruszających prawa autorskie.

Jak na razie, zgodnie z informacjami serwisu Vice, tylko kilka kont na Twitterze otrzymało wiadomość o usunięciu ich posta, w związku z roszczeniami CD Projekt RED. Jednakże jeśli udostępnianie kodu źródłowego Gwinta stanie się bardziej powszechnym procederem, działania polskiej firmy mogą nie wystarczyć, by ugasić tak wiele płonących ognisk. Gwinta można chyba uznać za straconego. Najważniejsze, by podobny los nie spotkał kodów źródłowych pozostałych produkcji

źródło: vice.com

Artykuły polecane przez redakcję Techgame: 

Gabriela SicińskaAutor

Redaktor portalu Techgame, od lat związana z Radiem Aktywnym, gdzie wydawała audycję o grach video. Dawniej pracowała w branży IT jako tester urządzeń i oprogramowania. Od zawsze na czasie z grami i nowinkami astronomicznymi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Diablo II

Gry

Podsumowanie dnia. Otwarta beta dla Diablo II, nowa konkurencja dla FIFY, Pokemon Unite na urządzenia mobilne

Czytaj więcej >
Among us

Gry

Gamingowe Newsy - Nowy tryb w Fornite, Call of Duty Vanguard, Patch 1.9 dla Cyberpunk 2077

Czytaj więcej >
World of Warcraft

Gry

Czy obserwujemy śmierć gatunku MMORGP? Wiele na to wskazuje

Czytaj więcej >
GTA San Andreas

Gry

Nadchodzą remastery GTA. Czy rzeczywiście ich potrzebujemy?

Czytaj więcej >
Diablo II: Resurrected

Gry

Rusza beta do Diablo II: Resurrected. Czy to Ostatnia deska ratunku dla Blizzard?

Czytaj więcej >
Humankind

Gry

Czy Humankind podbije serca graczy? Tytuł pojawi się w Xbox Game Pass

Czytaj więcej >