Techgame.pl
Człowiek na Księżycu

Pixabay.com

NASA chce kupić pył z Księżyca. Nie uwierzysz ile pieniędzy wydadzą, zaskakująca suma

6 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Gabriela Sicińska

Udostępnij:

Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła przetarg na dostawcę próbek z Księżyca. Zgłosiły się 22 firmy, z których cztery zostały wybrane do wykonania misji. Każda z nich ma dostarczyć NASA od 50 do 500 gramów pyłu ze Srebrnego Globu. Ce

  • NASA zapłaci firmom za księżycowy pył

  • Cztery misje wyruszą na Srebrny Glob w 2022 i 2023 roku

  • Za próbki NASA zapłaci jedynie 25 tysięcy dolarów

  • Pierwsza placówka na Księżycu zacznie powstawać w 2024 roku

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o lądowaniu chińskiej misji Chang’e-5 na Księżycu, której celem jest pobranie próbek z powierzchni naszego satelity. Amerykańska Agencja Kosmiczna najwyraźniej postanowiła dotrzymywać kroku konkurentom w „kosmicznym wyścigu” i zapłacić innym za dostarczenie materiału do badań.

NASA płaci za próbki z Księżyca

22 firmy zgłosiły chęć dostarczenia NASA próbek z Księżyca. Większość z nich nie spełniała kryteriów Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, co zawęziło wybór do zaledwie ośmiu. Ostatecznie prawo do misji wywalczyły sobie cztery firmy.

Zobacz również: Możesz dostać emeryturę po zmarłej osobie. Jest tylko jeden warunek

Na Księżyc pod sztandarem NASA udadzą się próbniki firmy Masten Space System z Kalifornii, ispace Europe, ispace Japan oraz Lunar Outpost z Kolorado. Pierwsza z nich ma wyruszyć już w 2022 roku.

Będzie to ispace Japan z lądownikiem Hakuto-R, który zbierze próbki z Jeziora Snów - regionu położonego na północno-wschodniej części Księżyca, patrząc na stronę widoczną z Ziemi. Kolejne misje nie każą jednak zbyt długo na siebie czekać.

NASA wymieni pieniądze na informacje

Pozostałe trzy firmy wyruszą rok później. One z kolei zbiorą pył z okolic południowego bieguna Księżyca. Ten rejon jest szczególnie ważny dla NASA, gdyż to właśnie tam wyląduje w 2024 roku misja Artemis. W jej ramach dwójka astronautów ma spędzić tydzień na powierzchni Srebrnego Globu i rozpocząć zakładanie stałej placówki.

Tym, co najbardziej zaskakuje w całym przedsięwzięciu, jest cena, jaką NASA zapłaci za przywiezienie próbek z Księżyca. Kwota, którą przeznaczy na opłacenie usług wszystkich czterech firm to zaledwie 25001 dolarów.

W przeliczeniu na złotówki otrzymamy koszt ok. 92 tysięcy zł. To o wiele mniej niż kosztowałoby zorganizowanie całej misji osobiście, można więc powiedzieć, że NASA genialnie na tym wszyła.

Misja Artemis

Założenie bazy na Księżycu jest konieczne z czysto strategicznego punktu widzenia. Znacznie łatwiej będzie ludzkości dotrzeć na Marsa (i dalej), gdy na Srebrnym Globie będzie można zrobić przystanek w celu uzupełnienia paliwa czy zapasów.

Misja Artemis ma na celu rozpoczęcie procesu zakładania placówki księżycowej, by do 2028 roku obecność człowieka na Księżycu lub jego orbicie była niemal stała. Jedną z dwójki astronautów ma być kobieta, która będzie pierwszą przedstawicielką płci pięknej na Srebrnym Globie. Stąd też nazwa projektu, nawiązująca do greckiej bogini-dziewicy Artemidy.

Księżyc pierwszą osadą w kosmosie

Ludzkość coraz prężniej przymierza się do rozpoczęcia osadnictwa kosmicznego, a kolonizacja Księżyca jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Niemal równolegle z misją Artemis, wystartuje też statek Starship firmy SpaceX, który (jeszcze bez załogi) skieruje się na Marsa.

Podobne artykuły

Merkury na tle Słońca.

Nauka

Najdoskonalsze zdjęcia Słońca. Niewyobrażalne dokonanie nowego teleskopu

Czytaj więcej >
Uran z zaznaczonymi promieniami X

Nauka

Naukowcy odkryli promieniowanie X emitowane przez Uran. Wszystko dzięki zdjęciu sprzed lat

Czytaj więcej >
antonow an 225

Nauka

Artykuły medyczne do Polski dostarczy największy samolot świata. Będzie transmisja z lądowania Antonowa An-225

Czytaj więcej >
Michael

Nauka

Oto model gracza z przyszłości - Michael. Badacze zachęcają do robienia regularnych przerw w graniu

Czytaj więcej >
Zdjęcie Jowisza NASA

Nauka

Jowisz wygląda pięknie. NASA pokazała zapierające dech w piersi zdjęcie

Czytaj więcej >
Spadające gwiazdy

Nauka

Spadające gwiazdy z konstelacji Lutni już od dziś widoczne na nocnym niebie. Kosmiczny spektakl potrwa aż 10 dni

Czytaj więcej >