Człowiek na Księżycu
Źródło: Pixabay.com

NASA chce kupić pył z Księżyca. Nie uwierzysz ile pieniędzy wydadzą, zaskakująca suma

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
6 Grudnia 2020

Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła przetarg na dostawcę próbek z Księżyca. Zgłosiły się 22 firmy, z których cztery zostały wybrane do wykonania misji. Każda z nich ma dostarczyć NASA od 50 do 500 gramów pyłu ze Srebrnego Globu. Cena zaskakuje.

 • NASA zapłaci firmom za księżycowy pył
 • Cztery misje wyruszą na Srebrny Glob w 2022 i 2023 roku
 • Za próbki NASA zapłaci jedynie 25 tysięcy dolarów
 • Pierwsza placówka na Księżycu zacznie powstawać w 2024 roku

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o lądowaniu chińskiej misji Chang’e-5 na Księżycu, której celem jest pobranie próbek z powierzchni naszego satelity. Amerykańska Agencja Kosmiczna najwyraźniej postanowiła dotrzymywać kroku konkurentom w „kosmicznym wyścigu” i zapłacić innym za dostarczenie materiału do badań.


NASA płaci za próbki z Księżyca


22 firmy zgłosiły chęć dostarczenia NASA próbek z Księżyca. Większość z nich nie spełniała kryteriów Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, co zawęziło wybór do zaledwie ośmiu. Ostatecznie prawo do misji wywalczyły sobie cztery firmy.

Zmarł wybitny wynalazca. Świat w ogromnej żałobie, wszyscy korzystają z jego patentówZmarł wybitny wynalazca. Świat w ogromnej żałobie, wszyscy korzystają z jego patentówCzytaj dalej

Zobacz również:Możesz dostać emeryturę po zmarłej osobie. Jest tylko jeden warunek


Na Księżyc pod sztandarem NASA udadzą się próbniki firmy Masten Space System z Kalifornii, ispace Europe, ispace Japan oraz Lunar Outpost z Kolorado. Pierwsza z nich ma wyruszyć już w 2022 roku.


Będzie to ispace Japan z lądownikiem Hakuto-R, który zbierze próbki z Jeziora Snów - regionu położonego na północno-wschodniej części Księżyca, patrząc na stronę widoczną z Ziemi. Kolejne misje nie każą jednak zbyt długo na siebie czekać.

Zobacz także:Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane dotyczące epidemii w Polsce. Niestety nie ma dla nas dobrych wieści


NASA wymieni pieniądze na informacje


Pozostałe trzy firmy wyruszą rok później. One z kolei zbiorą pył z okolic południowego bieguna Księżyca. Ten rejon jest szczególnie ważny dla NASA, gdyż to właśnie tam wyląduje w 2024 roku misja Artemis. W jej ramach dwójka astronautów ma spędzić tydzień na powierzchni Srebrnego Globu i rozpocząć zakładanie stałej placówki.

Tym, co najbardziej zaskakuje w całym przedsięwzięciu, jest cena, jaką NASA zapłaci za przywiezienie próbek z Księżyca. Kwota, którą przeznaczy na opłacenie usług wszystkich czterech firm to zaledwie 25001 dolarów.


W przeliczeniu na złotówki otrzymamy koszt ok. 92 tysięcy zł. To o wiele mniej niż kosztowałoby zorganizowanie całej misji osobiście, można więc powiedzieć, że NASA genialnie na tym wszyła.

Teksty wybrane dla Ciebie:


Misja Artemis


Założenie bazy na Księżycu jest konieczne z czysto strategicznego punktu widzenia. Znacznie łatwiej będzie ludzkości dotrzeć na Marsa (i dalej), gdy na Srebrnym Globie będzie można zrobić przystanek w celu uzupełnienia paliwa czy zapasów.


Misja Artemis ma na celu rozpoczęcie procesu zakładania placówki księżycowej, by do 2028 roku obecność człowieka na Księżycu lub jego orbicie była niemal stała. Jedną z dwójki astronautów ma być kobieta, która będzie pierwszą przedstawicielką płci pięknej na Srebrnym Globie. Stąd też nazwa projektu, nawiązująca do greckiej bogini-dziewicy Artemidy.

Netia zaskoczyła wszystkich swoją nową ofertą. Niemal 40 kanałów telewizyjnych za darmoNetia zaskoczyła wszystkich swoją nową ofertą. Niemal 40 kanałów telewizyjnych za darmoCzytaj dalej


Księżyc pierwszą osadą w kosmosie


Ludzkość coraz prężniej przymierza się do rozpoczęcia osadnictwa kosmicznego, a kolonizacja Księżyca jest pierwszym krokiem w tym kierunku. Niemal równolegle z misją Artemis, wystartuje też statek Starship firmy SpaceX, który (jeszcze bez załogi) skieruje się na Marsa.

A jednak. Feralne samoloty Boeinga znów pożądane, coraz więcej zamówieńA jednak. Feralne samoloty Boeinga znów pożądane, coraz więcej zamówieńCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. WHO ostrzega. W Afryce wybuchła nowa epidemia, nie żyją już 172 osoby
 2. Specjaliści biją na alarm, 5 produktów na zgubny wpływ na serce
 3. NASA obchodzi 25 rocznicę startu ważnej misji. Pokazano zjawiskowy film
 4. Pierwszy poważny spór o Marsa. Niewiarygodne zapędy Elona Muska mogą być powstrzymane
 5. Znalazł rzecz, na którą nikt nie zwróciłby uwagi. Eksperci aż osłupieli, mężczyzna będzie milionerem
 6. Lipińska staje w obronie Siwiec po śmierci jej psa. "Ludzie są podli i bez serca! Co jest z wami nie tak?"
 7. Banalny sposób na zwiększenie swojej emerytury. ZUS ujawnił rozwiązanie, z którego mało kto korzysta

Następny artykuł