Techgame.pl
mars

SpaceX

Elon Musk zapowiada, kiedy na Marsie pojawią się pierwsi ludzie. Aż ciężko uwierzyć

5 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Artur Łokietek

Udostępnij:

Kolonizacja Marsa, według Elona Muska, miała rozpocząć się już w 2024 roku. Teraz wiemy, kiedy szef SpaceX zamierza wysłać tam ludzi. Termin wydaje się dziwacznie bliski. Wygląda na to, że SpaceX zamierza przyspieszyć produkcję swoich rewolucyjnych rakie

  • Elon Musk zapowiada wysłanie pierwszej misji na Marsa w 2024 roku

  • Pierwszy załogowy lot odbyć się ma zaledwie dwa lata później

  • Wszystko zależy od inżynierów pracujących nad Starshipem

Elon Musk już wielokrotnie wypowiadał się na temat podboju Marsa. Wygląda na to, że plany SpaceX na wysłanie na Czerwoną Planetę pierwszych ludzi są coraz bardziej śmiałe. Kolonizacja może nastąpić już za nieco ponad pięć lat... Czy ten termin jest realny?

Elon Musk zdradza datę podboju Marsa

Nie tak dawno temu szef SpaceX twierdził, że pierwsza misja związana z podbojem Czerwonej Planety ruszy już w 2024 roku. To dość śmiałe założenie zwłaszcza, że prace nad kosmiczną rakietą Starship zdają się nie przebiegać aż tak bezproblemowo, jak chciałoby tego samo SpaceX. 

W całym przedsięwzięciu kluczowa jest właśnie rakieta Starship, mająca być największym tego typu kosmicznym pojazdem w historii ludzkości. Prace nad nią trwają od wielu lat, jednak dotąd udało się jej jedynie wznieść na zaledwie kilkaset metrów do góry (i to nie skończonemu projektowi). Teraz Musk będzie chciał, aby osiągnęła pułap 15 kilometrów.

Jeżeli nowe testy się powiodą, a produkcja nie będzie się opóźniać, wychodzi na to, że podana przez Elona Muska data stać się może realna. Oprócz jednak wysłania bezzałogowej misji, na Marsa polecą też ludzie i to niedługo później. Zdaniem miliardera stanie się to już w 2026 roku...

Śmiałe zamiary, ambitne plany

Musk od lat ma ambitne plany wobec Marsa. Idea stania się społeczeństwem międzyplanetarnym napędza milionera, który nie przestaje obiecywać coraz więcej na temat możliwej kolonizacji Marsa. Niedawno wyjaśniał, że pierwsze osady będą ogrodzone szklanymi kopułami zapewniającymi tlen dla mieszkańców. 

Teraz szef SpaceX pokusił się o stwierdzenie, że pierwsza misja związana z kolonizacją Marsa wystartuje w 2024 roku. To właśnie wtedy odbyć się ma start Starshipa z ładunkiem przygotowującym Czerwoną Planetę na pierwszych gości. Ci jednak ruszyć mają niedługo później, bo w 2026 roku.

Daty te są kluczowe przede wszystkim dlatego, że w 2024 i (szczególnie) w 2026 roku Mars znajdzie się w znacznie bliższym położeniu względem Ziemi. Sam Starship ma być gotowy do użytku jeszcze w 2022 roku. Lot potrwać ma około sześciu miesięcy, jednak wciąż nie wiadomo, ile osób wybierze się w pierwszą misję.

Historyczna misja już za parę lat?

Tak wielkie wydarzenie dla ludzkości związane jest jednak z ryzykiem. Zdaniem Muska, pierwsi kolonizatorzy mogą zwyczajnie... nigdy z Czerwonej Planety nie powrócić. Jest to jednakowoż związane z tym, że pierwsze ludzkie osady mają być dopracowane do tego stopnia, że nie będzie potrzeby wracać na Ziemię po jakiekolwiek niezbędne materiały do życia. W końcu pod powierzchnią Marsa potencjalnie znajduje się nawet woda. 

To jednak nie koniec ambitnych planów miliardera. Uważa on, że uda mu się dopracować system latania Starshipami do tego stopnia, że wyśle nimi do 2050 roku nawet milion ludzi. Oczywiście wymagałoby to teoretycznie olbrzymiego nakładu funduszy, dlatego też Starshipy mają być tanie, gdyż koszt jednej operacji wynosić zaledwie parę milionów dolarów. Pozwoli to na wysyłanie ich po kilka dziennie z Ziemi. Brzmi pięknie, ale czy to w ogóle osiągalne? Przekonamy się już zapewne w ciągu kilku lat.

Artur ŁokietekAutor

Redaktor w serwisie Techgame. Ukończył dziennikarstwo i komunikację społeczną, studiuje reżyserię. Do tej pory pisał newsy oraz recenzje gier dla serwisu Bestiariusz. Uwielbia przede wszystkim nowatorskie RPG-i i horrory. W wolnym czasie snuje wizje o futurystycznych technologiach przyszłości

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@techgame.pl

Podobne artykuły

Księżyc

Nauka

Polscy naukowcy rozpoczęli ważny projekt. Celem jest wydobycie rzadkiego surowca na Księżycu

Czytaj więcej >
Powierzchnia Marsa i element łazika Perseverance

Nauka

NASA udostępniła nowe zdjęcia z Marsa. Pierwsze obrazy z krateru Jezoro

Czytaj więcej >
Asteroidy

Nauka

Naukowcy zbadali niezwykłą asteroidę. Na jej powierzchni mogło powstać życie

Czytaj więcej >
Naukowcy NASA i pierwsze zdjęcie z powierzchni Marsa

Nauka

Gigantyczny sukces NASA. Łazik przekazał pierwsze zdjęcia z Marsa

Czytaj więcej >
Stacja Gateway z dokującym statkiem Orion

Nauka

NASA już potwierdziła. SpaceX dostarczy pierwsze części bazy na orbitę Księżyca

Czytaj więcej >
Ujęcie centrum obserwacyjnego ESA pokazujące blask Wenus

Nauka

Sonda Solar Orbiter uchwyciła niewiarygodny widok. ESA udostępnia wyjątkowe nagranie

Czytaj więcej >