mars
Źródło: SpaceX

Elon Musk zapowiada, kiedy na Marsie pojawią się pierwsi ludzie. Aż ciężko uwierzyć

Artur ŁokietekArtur Łokietek
5 Grudnia 2020

Kolonizacja Marsa, według Elona Muska, miała rozpocząć się już w 2024 roku. Teraz wiemy, kiedy szef SpaceX zamierza wysłać tam ludzi. Termin wydaje się dziwacznie bliski. Wygląda na to, że SpaceX zamierza przyspieszyć produkcję swoich rewolucyjnych rakiet.

  • Elon Musk zapowiada wysłanie pierwszej misji na Marsa w 2024 roku
  • Pierwszy załogowy lot odbyć się ma zaledwie dwa lata później
  • Wszystko zależy od inżynierów pracujących nad Starshipem

Elon Musk już wielokrotnie wypowiadał się na temat podboju Marsa. Wygląda na to, że plany SpaceX na wysłanie na Czerwoną Planetę pierwszych ludzi są coraz bardziej śmiałe. Kolonizacja może nastąpić już za nieco ponad pięć lat... Czy ten termin jest realny?

Elon Musk zdradza datę podboju Marsa

Nie tak dawno temu szef SpaceX twierdził, że pierwsza misja związana z podbojem Czerwonej Planety ruszy już w 2024 roku. To dość śmiałe założenie zwłaszcza, że prace nad kosmiczną rakietą Starship zdają się nie przebiegać aż tak bezproblemowo, jak chciałoby tego samo SpaceX.

Zobacz także: Godziny dla seniorów: Kara, jaką można zapłacić zwala z nóg

W całym przedsięwzięciu kluczowa jest właśnie rakieta Starship, mająca być największym tego typu kosmicznym pojazdem w historii ludzkości. Prace nad nią trwają od wielu lat, jednak dotąd udało się jej jedynie wznieść na zaledwie kilkaset metrów do góry (i to nie skończonemu projektowi). Teraz Musk będzie chciał, aby osiągnęła pułap 15 kilometrów.

Bardzo ważny apel ZUS. Oszuści próbują podszyć się pod organ, klienci są zagrożeniBardzo ważny apel ZUS. Oszuści próbują podszyć się pod organ, klienci są zagrożeniCzytaj dalej

Jeżeli nowe testy się powiodą, a produkcja nie będzie się opóźniać, wychodzi na to, że podana przez Elona Muska data stać się może realna. Oprócz jednak wysłania bezzałogowej misji, na Marsa polecą też ludzie i to niedługo później. Zdaniem miliardera stanie się to już w 2026 roku...

Śmiałe zamiary, ambitne plany

Musk od lat ma ambitne plany wobec Marsa. Idea stania się społeczeństwem międzyplanetarnym napędza milionera, który nie przestaje obiecywać coraz więcej na temat możliwej kolonizacji Marsa. Niedawno wyjaśniał, że pierwsze osady będą ogrodzone szklanymi kopułami zapewniającymi tlen dla mieszkańców.

Zobacz także: "Rolnicy. Podlasie": emocje przy wychodku. Zmiany u Gienka i Andrzeja po 50 latach

Teraz szef SpaceX pokusił się o stwierdzenie, że pierwsza misja związana z kolonizacją Marsa wystartuje w 2024 roku. To właśnie wtedy odbyć się ma start Starshipa z ładunkiem przygotowującym Czerwoną Planetę na pierwszych gości. Ci jednak ruszyć mają niedługo później, bo w 2026 roku.

Daty te są kluczowe przede wszystkim dlatego, że w 2024 i (szczególnie) w 2026 roku Mars znajdzie się w znacznie bliższym położeniu względem Ziemi. Sam Starship ma być gotowy do użytku jeszcze w 2022 roku. Lot potrwać ma około sześciu miesięcy, jednak wciąż nie wiadomo, ile osób wybierze się w pierwszą misję.

Nie graliście w pierwszą część Wiedźmina? Dziś można ją zgarnąć za darmo, wiemy gdzieNie graliście w pierwszą część Wiedźmina? Dziś można ją zgarnąć za darmo, wiemy gdzieCzytaj dalej

Teksty wybrane dla Ciebie:

Historyczna misja już za parę lat?

Tak wielkie wydarzenie dla ludzkości związane jest jednak z ryzykiem. Zdaniem Muska, pierwsi kolonizatorzy mogą zwyczajnie... nigdy z Czerwonej Planety nie powrócić. Jest to jednakowoż związane z tym, że pierwsze ludzkie osady mają być dopracowane do tego stopnia, że nie będzie potrzeby wracać na Ziemię po jakiekolwiek niezbędne materiały do życia. W końcu pod powierzchnią Marsa potencjalnie znajduje się nawet woda.

To jednak nie koniec ambitnych planów miliardera. Uważa on, że uda mu się dopracować system latania Starshipami do tego stopnia, że wyśle nimi do 2050 roku nawet milion ludzi. Oczywiście wymagałoby to teoretycznie olbrzymiego nakładu funduszy, dlatego też Starshipy mają być tanie, gdyż koszt jednej operacji wynosić zaledwie parę milionów dolarów. Pozwoli to na wysyłanie ich po kilka dziennie z Ziemi. Brzmi pięknie, ale czy to w ogóle osiągalne? Przekonamy się już zapewne w ciągu kilku lat.

Rosjanie szykują następcę legendarnego Antonowa. Zadziwiający projekt Ił-106 SłońRosjanie szykują następcę legendarnego Antonowa. Zadziwiający projekt Ił-106 SłońCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Pojawiają się, gdy nasza tarczyca przestaje wyrabiać. Objawy, których lepiej nie lekceważyć
  2. Nie mógł milczeć. Szczere słowa restauratora po Kuchennych Rewolucjach
  3. Chiny inwestują gigantyczne sumy w fotowoltaikę. Nagranie wprawia w osłupienie, stworzyli coś niewiarygodnego
  4. Antoni Macierewicz powiedział, gdzie powstanie polska elektrownia atomowa. Rząd milczy
  5. Stare telewizory oraz meble z PRL mogą być warte fortunę. Niewielu Polaków wie, ile można zarobić na domowym sprzęcie
  6. 13-latek wyszedł tylko na spacer z psem. Interweniowała policja
  7. Komentarze pod zdjęciem Oliwii Bieniuk wyciskają łzy i rozbijają serce w drobny pył

Następny artykuł